Nieuwe bewaarlijst Conclusie Noten Uniek Rabobanken en hun voorgangers. Behalve dat we dus de archieven van een lokale Rabobank zouden moeten willen selecteren, heb ik uit de neerslag van het handelen van een Rabobank ook de archiefbestanddelen geïdentificeerd die we dan zouden moeten bewaren omdat daarin dat belang, die uniciteit en die representativiteit tot uiting komt. Ik heb vervolgens onderzocht of die uitkomst aansluit bij de huidige archief selectie- en inventarisatiepraktijk van Rabobanken. Behalve de al geschetste verscheidenheid aan handelswijzen maakte het duidelijk dat de bestaande selectiecriteria kunnen worden aange scherpt en nadrukkelijker onder de aandacht van lokale Rabobanken gebracht. Deze bevindingen resulteerden in een nieuwe bewaarlijst, die de bestaande van Rabobank Nederland aanvult en nader specificeert. Hierin vertaal ik expliciet de aspecten die het belang, de uniciteit en de representativiteit bepalen, in te bewaren stukken (zie tabel 2). Na te hebben geconcludeerd dat Rabo- bankarchieven aan de NSA-selectie- criteria voldoen, heb ik bekeken of ze plek hebben in het acquisitiebeleid van lokale en/of regionale archiefdiensten en hoe dat kan worden bevorderd. Daarvoor heb ik enkele archiefdiensten bevraagd. De uitkomsten bevestigden de bevindingen uit het onderzoek van Caroline de Hart naar het gebruik van acquisitieprofielen door archiefdiensten6: weinig actief gebruik van dergelijke profielen en nauwelijks bekendheid met de NSA- selectiecriteria en de toepassing daarvan in combinatie met een historisch-maat- schappelijke analyse. De conclusie is dus dat er alle aanleiding is om historische archieven van lokale Rabobanken als lokaal erfgoed te bewaren en te ontsluiten, maar dat dit nog maar weinig gebeurt. Dat veel lokale Rabobanken hun historische archieven onderbrengen bij het commerciële Iron Mountain, bevordert dit niet. Het zou kunnen helpen als het archiefadvies van Rabobank Nederland het lokale erfgoed- belang van historische Rabobankarchieven benadrukt en lokale Rabobanken wijst op de beheeropties die dat erfgoedbelang het meest dienen. Daar hoort ook het zelf beheren en op verzoek ontsluiten van een goed geïnventariseerd archief bij. Benadrukt zou moeten worden dat lokale toegankelijkheid heel goed samen kan gaan met ruimte- en kostenbesparing en privacybescherming (door openbaar heidsbeperkingen). Selectie en inventari satie door vrijwillige oud-medewerkers is vanwege de aanwezige kennis van de (geschiedenis van) processen van een lokale Rabobank én lage kosten aan te bevelen. Het archiefadvies zou ook openbare archiefdiensten moeten kunnen informeren over de bewaarwaardigheid van Rabobankarchieven. Doordat die nu op basis van twee institutioneel-historische analyses is vastgesteld, zouden archief diensten historische archieven van lokale Rabobanken in hun werkgebied zonder meer kunnen toevoegen aan hun acquisitieplannen en of leemtel ijsten. De nieuwe model-bewaarlijst geeft daar bij inzicht in wat kan worden verwacht bij de opname van een Rabobankarchief. Het aan het archiefadvies toevoegen van de diverse inventarisatiestrategieën die de bank relatief kosten neutraal kan toepassen (en dus geen belemmering hoeven te zijn), kan een archiefdienst beter voorbereiden op acqui sitiecontacten met een Rabobank. Zo blijken het economisch belang van Rabobanken en het cultuurhistorisch belang van een evenwichtige lokale archiefcollectie elkaar dus niet te bijten. 1 Raad voor Cultuur, Het tekort van het teveel. Over de rijksverantwoordelijkheid voor cultureel erfgoed. Advies erfgoedse- lectiebeleid, deel I en II (Den Haag: Raad voor Cultuur, 2005). Zie ook: www.rijksoverheid.nl/documenten-en- publicaties/rapporten/2008/03/12 het-tekort-van-het-teveel.html. 2 Horsman, P.J. Ketelaar, F.C.J. Thomassen, T.H.P.M.(2000) 'Inleiding' en Thomassen, T., 'Het begrip context in de archiefwetenschap'beide in: Context. Interpretatiekaders in de archivistiek (Den Haag: Stichting Archiefpublicaties, 2000). 3 Commissie Waardering en Selectie, Gewaardeerd verleden. Bouwstenen voor een nieuwe waarderingsmethodiek voor archieven (2007). Zie ook: http://www.nationaalarchief.nl/sites/ default/files/docs/gewaardeerd_ verleden_1_0.pdf. 4 Gunsteren, H.R. van, Broekstra, G. Kee, B. e.a., De coöperatie die Rabobank heet, Eigentijds, eigenwijs en onver slaanbaar. SMO notitie (Rabobank Nederland: Utrecht, 1998); Lans, J. van der Vuijsje, H., Lage landen, Hoge sprongen. Nederland in beweging 1898-1998 (Utrecht: Rabobank Neder- land,1998); Sluyterman, K., Dankers, J. Linden J. van der e.a., Het coöperatieve alternatief. Honderd jaar Rabobank 1898-1998 (Den Haag: Sdu Uitgevers, 1998). 5 Nationaal Archief, Project Maat- schappijbrede Trendanalyse 1976-2005 (Den Haag: Nationaal Archief, 2011). Zie ook: http://www.nationaalarchief.nl/ onderwerpen/waardering-selectie/ projecten/bewerking-archiefachter- standen-vanaf-1976/maatschappijbrede- trendanalyse-1976-2005. 6 Hart, C. de, Een kwestie van kiezen. Acquisitieplannen en -profielen in het Nederlandse archiefwezen (Amsterdam: Hogeschool van Amsterdam, 2012). Zie ook: http://www.kvan.nl/files/SNAAI/ Een_kwestie_van_kiezen.pdf. Ron Elsinga allround medewerker van het Regionaal Archief Zutphen. (deel)Aspect (in) Archiefbestanddeel Kwalificatie bestanddeel Bewaar waardigheid Beginselen' (onbeperkte) Aansprakelijkheid; Oprichtingsakte; Statuten; Notulenregisters ALV; Uni.k Primair Primair Lokaal beperkt werkgebied (informatievoordeel); Bestuursnotulen en bijlagen/ kredietposten; Correspondentie CCB/CCRB; Uniek Primair Primair Reservering van winst (en risicomijding); Bestuursnotulen; Correspondentie CCB/CCRB; Primair Primair Aansluiting bij centrale bank; Aanmelding CCB of CCRB; Uitbetalingsnota dividend aandeel centrale bank; Statuten; Notulen ALV; Notulen bestuur en RvT; Correspondentie CCB/CCRB; Niet uniek1 Detaillistisch Uniek Uniek? Secundair Secundair Primair Primair Primair Primair Gerichtheid op plattelandssamenleving en op verheffing van de landbouwer Statuten; Centrale instructies voor bestuurders en toezichthouders Niet uniek1 Primair Secundair Tabel 2. Bewaarlijst Rabobankarchieven. nummer 5 2014 15

Archievenblad | 2014 | | pagina 15