Nieuws uit het veld Hof: Google moet resultaten wissen Jezus heeft geen auteursrecht op boek Het geheugenpaleis wint Museums Heritage Awards 2014 Alle mensen Google moet zoekresultaten met gevoelige persoonsgegevens in bepaalde omstandigheden aanpassen wanneer mensen daarom vragen. Dat heeft het Europese Hof van Justitie bepaald, nadat een Spanjaard een rechtszaak tegen Google begon. De aanleiding: bij zoekopdrachten naar zijn naam verschenen resultaten over de gedwongen verkoop van zijn huis, vijftien jaar geleden. Hij vindt die zoekresultaten niet langer relevant en wil dat Google die verwijdert. Het Hof heeft de Spanjaard in het gelijk gesteld en zegt dat mensen het recht hebben om 'vergeten' te worden. Ze mogen een verzoek indienen bij zoekmachines om resultaten met irrelevante of foute persoonlijke gegevens te verwijderen. Vervolgens is het aan het bedrijf achter de zoekmachine om het verzoek te beoordelen. Daarbij speelt onder meer de vraag hoe groot het publiek belang is van de zoekresultaten. 'Dit is een teleur stellende uitspraak voor zoekmachines en online uitgevers in het algemeen', zegt een woordvoerder van Google Nederland. 'We zijn zeer verbaasd dat het zo dramatisch verschilt van de opinie van de advocaat-generaal van het Europees Hof van Justitie.' Die conclu deerde vorig jaar dat de Europese wet juist geen ruimte biedt om 'vergeten' te worden. Google zegt enige tijd nodig te hebben om te analyseren wat de gevolgen van de uitspraak zijn. Het bedrijf heeft in het verleden gezegd dat het wijzigen van zoekresultaten de weg vrijmaakt naar censuur. Bron: www.nos.nl Jezus heeft geen auteursrecht op het boek A Course in Miracles (Een cursus in wonderen) uit 1975. Dit heeft het gerechtshof in het Duitse Frankfurt donderdag bepaald. De auteur van het boek, de inmiddels overleden Amerikaanse hoogleraar psychiatrie Helen Schucman, beweerde dat Jezus haar het boek had ingefluisterd en dat zij de goddelijke ingevingen slechts had opgeschreven. Een Duitse vereniging voelde zich blijkbaar vrij om hele passages uit het boek te herpubli- ceren. De Amerikaanse stichting die de nalatenschap van Schucman beheert, spande daarop een rechtszaak aan. Het gerechtshof gaf de klagers gelijk: ingevingen uit het hiernamaals vallen qua auteursrecht toe te rekenen aan wie ze opschrijft, aldus de rechters. Bron: ANP De tentoonstelling 'Het geheugenpaleis - met je hoofd in de archieven' van het Nationaal Archief heeft de Engelse Museums Heritage Awards for Excellence 2014 gewonnen. De jury prees 'Het geheugenpaleis' vanwege de innovatieve manier van tentoonstellen en het zetten van 'een nieuwe standaard'. Meer informatie: www.gahetna.nl/ geheugenpaleis, www.museumsandheri- tage.com/show/ Patrick van Mil wordt per 1 juni aanstaande benoemd als directeur Erfgoed Delft. Van Mil was sinds maart 2013 al als interim-directeur verbonden aan de erfgoedkoepel van de gemeente Delft, bestaande uit Museum Prinsenhof Delft, Archief Delft en Archeologie Delft. Op 12 april is op 89-jarige leeftijd Louis Pirenne overleden. Hij was aanvankelijk stadsarchivaris van 's-Hertogenbosch (1954-1963) en vervolgens langdurig (1963-1989) rijksarchivaris in Noord-Brabant. Van 1968-1972 was Pirenne vice-voorzitter, en van 1972-1976 voorzitter van het VAN-bestuur. Joop Peeneman (1950), senior collectiebeheerder bij het Gelders Archief, is onderscheiden met de Martens van Sevenhovenpenning. De Stichting Fonds A.H. Martens van Sevenhoven reikt de penning tweejaarlijks uit aan bijzondere mensen die zich sterk maken voor archieven en onderzoek, musea en monumentenzorg. Het Westfries Archief heeft enkele personele wijzigingen ondergaan. Joke Terra heeft na een carrière van 40 jaar een punt achter haar loopbaan gezet. Terra was 14 jaar werkzaam bij het Westfries Archief. Anje van der Lek is met zwanger schapsverlof gegaan. Ze was actief als informatiemanager. Na haar verlof gaat ze in een vergelijkbare functie beginnen bij het Regionaal Archief Alkmaar. Ten slotte heeft vrijwilliger Piet Boon een koninklijke onderscheiding ontvangen. Op 25 april 2014 werd hij door burgemeester Van der Riet van Drechterland benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Boon was van 1977 tot zijn pensionering in 2005 voor velen het gezicht van het Westfries Archief. Daarna is hij als vrijwilliger aan de slag gegaan. nummer 5 2014 11

Archievenblad | 2014 | | pagina 11