'Een ongeloofelijke meenigte schrift' Over het traceren van 'archival events' in de VOC-archieven d Door de Amerikaanse antropologe Ann Stoler wordt verondersteld dat de documentenstroom van een organisatie een zekere 'pulse' heeft, een polsslag waarmee documenten in verschillende snelheden en hoeveelheden worden uitgewisseld. Kan deze polsslag ook worden teruggevonden in de archieven van de Verenigde Oostindische Compagnie (VOC) en zijn daarin onderwerpen te vinden waarover met een 'verhoogde polsslag' werd gecorrespondeerd? Fascinatie Archival events moeten kunnen worden door middel van een analyse van het (resterende) archiefmateriaal. Het archief representeert immers de informatiebehoefte van destijds, aangezien de documenten ooit met een bepaald doel zijn geproduceerd. Er zijn echter verschillen in deze informatie behoefte. Zo zouden er momenten kunnen zijn waarop over een bepaald onderwerp met een verhoogde polsslag besluiten worden genomen, rapporten worden geproduceerd en correspondentie wordt uitgewisseld. Ann Stoler noemt een dergelijke gebeurtenis een 'archival event'.2 Dit theoretisch concept speelt in mijn onderzoek een grote rol. Als deze archival events inderdaad plaatsvinden, zoals Stoler suggereert, dan zou dat immers betekenen dat de communicatie van een organisatie op een dergelijk moment enorm toeneemt en zodoende de informatiestromen het beste zichtbaar worden. Het zou dan dus een uitstekend middel zijn om het informatienetwerk van de compagnie in kaart te brengen. Bovendien zou er soms sprake kunnen zijn van een 'information panic', zoals Christopher Bayly dit omschrijft in zijn belangrijke studie over Brits koloniaal India.3 In een periode van (informatie-) crisis kan het communicatienetwerk nog meer bloot komen te liggen en er zouden zelfs informatiestromen zichtbaar kunnen De archieven van de VOC liggen verspreid over de hele wereld. Het grootste gedeelte bij het Arsip Nasional Republik Indonesia (ANRI) in Jakarta en het Nationaal Archief in Den Haag, maar ook in bijvoorbeeld Kaapstad, Colombo en Chennai liggen honderden strekkende meters aan plank ruimte. Het zijn de overblijfselen van een wereldwijd netwerk waarbinnen goederen en mensen hun weg vonden, maar ook informatie werd uitgewisseld. Dit laatste, het informatienetwerk en -systeem van de VOC, is het aandachtspunt van mijn onderzoek. Want hoe deed de VOC dit nu eigenlijk? Hoe zorgde de Heeren XVII, het centrale bestuursorgaan van de compagnie in de Republiek, ervoor dat zij op de hoogte bleef van het reilen en zeilen in het verre Batavia, laat staan in een buiten kantoor als Gamron (Perzië), Deshima (Japan) of Ambon? Welke weg legden documenten af in het wereldwijde informatienetwerk van de compagnie, welke registratiemiddelen stonden tot de beschikking van de administratie, en wie registreerde wat? Het zijn vragen die teveel omvatten om in dit artikel uitgebreid uiteen te kunnen zetten. Hier richt ik mij dan ook vooral op de methode die ik heb gebruikt om het informatiesys teem en -netwerk van de compagnie in kaart te kunnen brengen: de zoektocht naar de hierboven al genoemde polsslag. Het onderzoek, uitgevoerd in het kader van de master Archival Studies aan de Universiteit Leiden1, heeft mij in ieder geval gewezen op een - in mijn ogen - fascinerend systeem, een systeem waarin pennisten een centrale rol spelen. In Batavia, het administratieve centrum van de VOC in Azië en zetel van de Hoge Regering, was bijvoorbeeld minimaal honderd man in die rol werkzaam op de Generale Secretarye. Hun taak: schrijven, schrijven en vooral overschrijven. Ieder jaar weer werden daar alle papieren van alle buitenkantoren (verplicht) verzameld, verwerkt, overgeschreven en uitgewisseld. Twee kopieën werden naar de Republiek gezonden: één voor de kamer Zeeland en één voor de kamer Amsterdam. Daar werden al deze documenten wederom verzameld, in Amsterdam met behulp van ongeveer vijftig werkzame lieden op het zogenaamde schrijfcomptoir. De Heeren XVII liepen altijd achter de feiten aan, want de schepen vanuit Batavia deden er acht maanden over om de Republiek te bereiken. Omdat archief kan worden gezien als de nagebleven communicatielijnen uit het verleden, zou het informatiesysteem en -netwerk van de VOC in kaart gebracht 18 2013 nummer 10

Archievenblad | 2013 | | pagina 18