Burgerlijke stand Herman Gerard Oost Naam: Geboren: Geboorteplaats: Achter het (nog computerloze) chartermeester bureau, 1983. Archiefschool 'Class of 1979/1980'. Herman staat vijfde van links. Na twee en een half jaar keerde ik terug in Den Haag als beleidsmedewerker bij het Bureau Algemeen Wetenschappelijk Medewerker van de centrale directie van de Rijksarchiefdienst. Dat heb ik tot april 1997 gedaan, toen ben ik weer naar Haarlem gegaan. Dit keer als hoofd externe dienstverlening, wat later is opgegaan in mijn huidige functie.' Je bent dus vanaf 1997je pijlen meer gaan richten op 'het publiek'? 'Nee, mijn overgang naar de publieks- kant was al langer gaande, want in Den Haag hield ik mij op beleidsniveau ook al veel bezig met het meer publieks gericht denken van het gehele archief wezen. Maar in Haarlem kon ik mij veel meer op de praktijk richten, dat vond ik wel aantrekkelijk. Hoe realiseren we immers al die mooie idealen over publieksbereik?' Inmiddels werk je dus alweer zeventien jaar voor het Noord-Hollands Archief en haar rechtsvoorgangers. Als we het over publieksbereik hebben, wat zie je dan als de meest wezenlijke verandering in die jaren? 'Dan hebben we het toch over internet als middel in publieksbereik. Er is daarin zoveel veranderd. In 1997, toen ik nog net werkzaam was voor het Algemeen Rijksarchief, waren we bijvoor beeld pas gestart met het project 'Digitale sleutel tot de familiegeschiedenis'. Het plan was om de gegevens uit de huwelijksakten van de burgerlijke stand online te gaan presenteren, aanvankelijk inclusief de scans trouwens. Organisatorisch heeft het project zijn ups and downs gehad, maar de bezoekersaantallen bleven voortdurend stijgen. Het ging later over in Genlias, en nu weer in WieWasWie. Inmiddels is Genealogie Online natuurlijk niet meer weg te denken. Zo geldt dit De verfilmde delen van de burgerlijke stand liggen op tafel. Het project 'Digitale sleutel tot de familiegeschiedenis' gaat van start, 1996. Borne (Overijssel) Burgerlijke staat: getrouwd met Bernadette de Vos, drie dochters (Janna, Marthe en Karen) Opleiding: - 1964-1970: gymnasium Bèta - 1970-1971: sociologie aan de Vrije Universiteit Amsterdam - 1971-1979: geschiedenis (hoofdvak Middeleeuwen) aan de Universiteit Utrecht - 1979-1980: hoger archiefamb tenaar aan de Rijksarchiefschool Werk: - 1980-1983: chartermeester, Rijksarchief Zuid-Holland (derde afdeling van het Algemeen Rijksarchief) - 1984-1986: hoofd inventarisatie, Rijksarchief Noord-Holland -1986-1997:(senior)beleidsmede- werker, centrale directie, later concerndiensten van de Rijks archiefdienst - 1997-heden: hoofd externe dienstverlening (later publieks diensten), Rijksarchief Noord Holland, later Noord-Hollands Archief Hobby's: lezen, muziek, wandelen, fotografie en (model)spoorwegen 48 2013 nummer 7

Archievenblad | 2013 | | pagina 48