Uitgelezen rSFy *'*1 - *•- Mondig worden Geen primaire bronnen Gerard Dekker, De doorgaande revolutie. De ontwikkeling van de gereformeerde kerken in perspectief AD Chartasreeks 23 (Uitgeverij De Vuurbaak: Barneveld, 2013) ISBN 978-90-5560-476-0, 120 pp., 19,90. In dit boekje doet dr. Gerard Dekker, emeritus-hoogleraar godsdienstsociologie aan de Vrije Universiteit, onderzoek naar de vraag of de veranderingen in de vrij- gemaakt-gereformeerde kerken in de periode 1970-2010 gelijk zijn aan of lijken op die van de synodaal-gerefor- meerde kerken in de periode 1950 1990. Uiteindelijk concludeert hij dat de ontwikkeling in de vrijgemaakt-gerefor- meerde kerken parallel loopt met die van de synodaal-gereformeerde kerken destijds, met als verschil dat de snelheid of intensiviteit niet altijd gelijk is. Sociologisch gezien is de overeenkomst niet verwonderlijk: opdat hun leden als gelovigen in een veranderende samen leving van betekenis kunnen blijven, wilden destijds de synodaal-gerefor- meerde kerken en willen nu de vrij- gemaakt-gereformeerden wijzigingen aanbrengen in het geloofs- en kerkelijk leven als actualisering van de gods dienst (pp. 133-134). Toch hebben de kerken in de praktijk vaak grote moeite met ontwikkelingen die niet door de christelijke godsdienst worden gestimuleerd of begeleid en stellen zich er negatief tegenover. Dekker pleit er daarom voor dat de kerken de veranderingen niet negatief duiden als secularisatie, maar positief als het mondig worden van mens en wereld. Als liggend in de lijn van de bedoelingen van God met mens en wereld, ook al zijn zij niet door individuele christenen of kerken op gang gebracht of bevorderd. De kerken zouden zich niet moeten verzetten tegen toenemende autonomie en mondigheid, maar ze zouden er het licht van het evangelie over moeten laten schijnen om de mensen ook goed met die autonomie om te kunnen laten gaan (pp. 135-136). Opvallend is het gegeven dat de gods dienstsocioloog Dekker alleen secundaire bronnen heeft bestudeerd, zoals her denkingsbundels, de handboeken van de vrijgemaakt-gereformeerde kerken uit de periode 1970-2012 en artikelen uit het Nederlands Dagblad. Primair onderzoek bij archiefinstellingen ont breekt en dat is jammer. Desalniettemin heeft Dekker een interessant boek geschreven, ook voor mensen die niet tot de vrijgemaakt-gereformeerde kerken behoren. Dick Deuzeman redacteur van het Archievenblad, archivaris van de Protes tantse Gemeente Heerenveen en archief consulent van de Protestantse Kerk in Nederland. r.k' unEvukki'lin^ un de ^LTc'tpriTU s'rüc.1 Kn km. iji pci%|XTL[id nummer 7 2013 43

Archievenblad | 2013 | | pagina 43