Inhoud 'Wanneer je vrijwilligers als een last gaat zien, heb je ze geen goede plek gegeven binnen je organisatie.' Vrijwilligers- beleid in het Nederlandse archiefwezen 'Je moet zorgen dat je erbij bent wanneer processen ontworpen worden.' De visie van Marens Engelhard Waar staat mijn archief? BRAIN test instrumenten kwaliteitszorg mijn 'De fysieke studiezaal bestaat in 2030 niet meer.' In gesprek met Herman Oost Dominee had hij kunnen worden. Of leraar, misschien zelfs wiskundige. Maar hij koos voor het archiefwezen. Inmiddels is hij daarin alweer bijna vijfendertig jaar werk zaam, tegenwoordig als hoofd publieksdiensten bij het Noord-Hollands Archief. Tijd voor een goed gesprek. 36 KVAN Nieuws 46 Burgerlijke Stand: 'De fysieke studiezaal bestaat in 2030 niet meer.' In gesprek met Herman Oost, Het Eindhovens Dagblad berichtte in het voorjaar over het Regionaal Historisch Centrum Eindhoven (RHCe), dat in het kader van bezui nigingen alle vrijwilligers heeft 'ontslagen'. Het bericht leidde tot stevige discussies en de redactie vroeg zich dan ook af of vrijwilligers ook elders onder vuur liggen. Redactie Archievenblad I m Tijdens de KVAN-dagen 2013 sprak Marens Engelhard het archivarissencorps meerdere malen toe. Niet alleen als directeur van het Stadsarchief Amsterdam en gastheer, maar ook als gediplomeerd archi varis en voorzitter van BRAIN. Dat alles na drie jaar dienst in het archiefwezen. Een inter view in het Archievenblad kon natuurlijk niet uitblijven. Ruud Yap I Binnen de archiefsector vormt de kwaliteit van de organisatie een steeds belangrijker aandachts punt. De sectie Kwaliteitszorg heeft instrumenten ontwikkeld waarmee elke archiefinstelling de kwaliteit van de eigen organisatie in kaart kan brengen. Deze instrumenten zijn onlangs door zes archieven in een pilot getest en op grond daarvan bijgesteld. In september zal elk lid van BRAIN deze instrumenten zowel digitaal als op papier ontvangen, met het verzoek de kwaliteit van de organisatie te evalueren. A1 04 Van de redactie 05 De archiefervaring 07 Nieuws uit het veld 12 'Wanneer je vrijwilligers als een last gaat zien, heb je ze geen goede plek gegeven binnen je organisatie.' Vrijwilligersbeleid in het Nederlandse archiefwezen, Redactie Archievenblad 19 'Je moet zorgen dat je erbij bent wanneer processen ontworpen worden.' De visie van Marens Engelhard, Ruud Yap 22 Over de voor- en nadelen van digitale archiefcollecties, Marc Dierikx en Mari Smits 24 Opnieuw beginnen? Een interview met Richard Hermans, René Spork 26 Den Haag, daar zit muziek in! Kansen en bedreigingen in tijden van bezuinigingen, Redactie Archievenblad 28 Het nieuwe leren. Digitale cursus familiegeschiedenis, Astrid de Beer, Hanneke van der Eerden en Petra Robben 30 Waar staat mijn archief? BRAIN test instrumenten kwaliteitszorg, Peter van der Zant 32 Archives Portal Europe in Nederland, Ivo Zandhuis 34 Eerste Wereldoorlog: schatgraven in de eigen collectie, Ron Blom en Paul Moeyes 35 Column 38 KVAN Nieuws SNAAI Lab 39 Uitgelezen 45 Agenda Nico Vriend nummer 7 201 3 3

Archievenblad | 2013 | | pagina 3