sai KVAN SN Nieuws Archief als verzameling tekens SNAAI Lab De redactie was in handen van Jan Beens, Roelof Braad (tevens eindredacteur) en Frans Smit. Bestellen met korting Nivellering Begrip Uniek Bronnen Het boek kost na de presentatie 35,00 (exclusief porto). Tot 1 oktober aanstaande kunt u het boek tegen gereduceerd tarief bestellen. De voorintekenprijs is 30,00 (exclusief porto- en verwerkingskosten). Degenen die deelnemen aan Dag van de Inspectie kunnen het boek die dag na de presentatie meenemen en besparen dan de porto- en verwerkingskosten. Intekenen en kopen kan op de webwinkel van S@P (http://sap.schrijen-lippertz.nl). Voor afhalen op de Dag van de Inspectie dient u de kortingscode 'INSPECTIE' (hoofdletters) toe te voegen. Voor betalingen met rekening vooraf dient de betaling op 3 oktober binnen te zijn. Meer informatie: http:// www.archiefpublicaties.nl http://sap.schrijen-lippertz.nl Estrid Bos SNAAI geeft studenten en young profes sionals de ruimte om actueel onderzoek te presenteren. Estrid Bos studeerde afgelopen academisch jaar af in de Archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam. Een introductie op haar onderzoek Een Brug van Betekenis. Derrida beschrijft archiveren als 'the act of consigning through gathering together signs' (1995, 3). Een teken is van nature arbitrair van aard en heeft geen inhoud. Alle inhoud is toegekend. Als je archief reduceert tot een verzameling tekens, representeren deze tekens de bedoelingen van de auteurs die aan deze tekens betekenis hebben toegekend. Vanuit zijn oogpunt zal de beschouwer die tekens en de door hun auteurs toegekende betekenis weer herinterpreteren. Door archief terug te brengen tot een verzameling tekens (naar Derrida) doet de vorm waarin de tekens zijn opgemaakt er minder toe. Ik noem dat nivellering. Vanuit deze redenering verschuift de aandacht naar de content van het archiefstuk; het maakt hierbij niet uit of een archiefstuk nu fysiek is of digitaal, een foto, sms'je of een bericht op sociale media. Zowel de toekenning van betekenis aan een teken door een auteur als de beschouwing door een beschouwer, is net als onze persoonlijkheid deels sociaal en cultureel bepaald (naar Bohm, 1994, 187). Vanuit het sociaalantropologisch perspectief heeft Ulf Hannerz het individu terug gebracht in het centrum van cultuur, die de beschouwing van een individu deels bepaald. Archief als een verzameling tekens krijgt pas betekenis door beschou wing van een beschouwer. Er is, om in woorden van Ann Laura Stolar te spreken, bij de beschouwing van archief sprake van 'knowledge production' en niet van 'knowledge retrieval' (Stoler, 2002, 85). Voorwaarde voor deze kennisproductie is dat het tekensysteem waarvan de tekens in het archief een onderdeel zijn, door de beschouwer begrepen wordt. Dit geldt ook voor de metadata. Beheerst of begrijpt de beschouwer het tekensysteem niet, dan zal het archief voor hem een artefact worden. Een tekensysteem kan een taal zijn, maar ook een schilderij (naar Van den Braembus- sche, 1994). Omdat in deze redenering sprake is van een sterke nivellering, kan het ook desnoods gaan over een betekenis in een schilderij. Want een schilderij kan ook een tekensysteem zijn (naar Van den Braembussche, 2007, 111), of een foto of een verzameling foto's. De beschouwing is uniek en eenmalig. Je kan niet tweemaal hetzelfde archiefstuk op dezelfde manier waarnemen, vandaar de 'constant now' (naar Bohm). Een auteur die zijn eigen werk (her)leest, wordt ook beschouwer en herinterpreteert zijn eigen werk. - Bohm, D., Thought as a System (Londen en New York: Routledge Taylor Francis Group, 1994), transcriptie L. Nichol. - Braembussche, A.A. van den, Denken over kunst. Een kennismaking met de kunstfilosofie (Bussum: Dick Coutinho, 1996), 2 e druk. - Braembussche, A. van den, Postmoder nisme: een intertekstueel woordenboek (Budel: Uitgeverij DAMON B.V., 2007). - Derrida, J., Archive fever: a Freudian impression. E. Pretowitz, vert. (London: University of Chicago Press, Ltd., 1995). - Hannerz, U., Cultural Complexity: studies in the social organization of meaning (New York: Columbia University Press, 1992). - Stoler, A. L., 'Colonial Archives and the Arts of Governance: On the Content in the Form', in: C. Hamilton, V. Harris, J. Taylor, M. Pickover, G. Reid en R. Saleh (ed.), Refiguring the Archive (Dordrecht: Kluwer Academic Publishers, 2002), pp. 83-101. Estrid Bos archivaris. 38 2013 nummer 7

Archievenblad | 2013 | | pagina 38