Over de voor- en nadelen van digitale archiefcollecties Een beetje historicus komt graag in archieven. Wat is er mooier dan het ontdekken van vergeten of nooit geweten feiten en verbanden, onder het opsnuiven van de geur van oud papier? Of om een brief vast te houden die een hoofrolspeler uit je onderzoek in handen heeft gehad? Toch staat archiefonderzoek sinds een aantal jaren onder druk. Digitalisering biedt nieuwe mogelijkheden, met zowel voor- als nadelen. Selectie materiaal, met name in het geval van door archiefinstellingen zelf digitaal ter beschik king gesteld eigen materiaal. Om bij het 'Europese' voorbeeld te blijven: het archief van de Europese Gemeenschappen in Florence stelt voor een aantal archief fondsen hele dossiers digitaal beschikbaar, maar vooralsnog zonder de mogelijkheid het gehele materiaal op documentniveau te doorzoeken. Zo werd bijvoorbeeld het archief van Francois Xavier Ortoli, van 1973 tot 1977 voorzitter van de Europese Commissie, recent digitaal beschikbaar gesteld. Helaas ontbreekt daarbij een overkoepelende zoekmogelijkheid.2 Gevolg: de onderzoeker moet in een boomstructuur inventarisnummer voor inventarisnummer doorlopen om een selectie te kunnen maken van hetgeen men lezen wil - om vervolgens te ont dekken dat het niet mogelijk is om uit een Marc Dierikx en Mari Smits I In de moderne informatiemaatschappij oriënteert ook de historisch onderzoeker zich in eerste instantie graag op zaken die digitaal beschikbaar zijn. De afgelopen pakweg vijftien jaar is een onvoorstelbaar grote hoeveelheid historisch bronnen materiaal digitaal beschikbaar gekomen. Voor de onderzoeker is dat proces een zegen. Via het op internet publiceren van toegangen en (archief)materiaal, kom je tegenwoordig 'papieren' op het spoor waarvan je vroeger het bestaan niet eens had kunnen vermoeden. Het betekent een enorme verrijking voor het historisch onder zoek. 'Papieren' staat natuurlijk met opzet tussen aanhalingstekens, want papier is niet te digitaliseren, wel de informatie die erop vastligt. Het is een fijn onderscheid waarvan je zou kunnen vermoeden dat dit in de toekomst misschien wel eens buiten beeld kan geraken, zeker naarmate de omgang met virtuele informatie meer de norm wordt. Voor de onderzoeker bieden virtuele archiefstukken belangrijke voor- en nadelen. Om met de voordelen te begin nen die verder gaan dan het obligate 'je hoeft er de deur niet voor uit': in digitale archieven, of preciezer, in collecties gedigi taliseerd archiefmateriaal kun je gewoon lijk zoeken aan de hand van (het combi neren van) metadata. In de plezieriger gevallen handelt het dan om toegevoegde zoekmogelijkheden, zoals in de collectie Nederland en de Europese integratie van Huygens ING.1 W Scherm voor 'geavanceerd zoeken' in bronnenproject 'Europese integratie' van Huygens ING. Het mooie van zo'n toegevoegde zoek structuur die bij het archiefmateriaal wordt aangeboden, is dat de onderzoeker of gebruiker al snel een redelijk precieze selectie kan samenstellen van de voor hem of haar meest interessante documenten. Bovendien kun je in een dergelijke ver zameling materiaal bij elkaar brengen uit fysiek ver uiteenliggende archieven. De onderzoeker krijgt daarmee niet alleen een presentatie van hetgeen uit meerdere archieven is samengebracht, maar treft op ieder document tevens 'gewatermerkte' verwijzingen aan naar de originele archief vindplaats en inventarisnummer waar mogelijk méér is te vinden dat past in de gekozen vraagstelling. Helaas ontbreekt een dergelijke schil van toegevoegde zoekmogelijkheden en archiefverwijzingen nog weleens bij digitaal aangeboden 22 2013 nummer 7

Archievenblad | 2013 | | pagina 22