'Er is juist sterke aanwas van nieuwe vrijwilligers en daar zijn we erg blij mee' (Regionaal Archief Alkmaar). 'Sterke aanwas vrijwilligers' 'Het sociale aspect niet vergete 'Sociaal-maatschappelijke functie' Annemarie Ettekoven van het Regionaal Archief Alkmaar: 'Wij werken momenteel met 39 vrijwilligers. Van die 39 werken er 36 vanuit hun eigen huis vanaf de eigen computer, en 3 zijn met regelmaat fysiek op het archief aanwezig. De vrijwilligers voeren ter nadere ontsluiting gegevens uit repertoria (notarieel archief), burgerlijke stand, bevolkingsregister, doop-, trouw-, en begraafboeken in Memorix Maior in. Drie vrijwilligers voeren bestanden in ten behoeve van de beeldbank en zijn fysiek af en toe op het archief aanwezig. Als mensen aangeven dat zij vrijwilligers werk willen doen, vindt eerst een kennismakingsgesprek plaats bij het archief. Daarin wordt een beeld geschetst van de werkzaamheden en kijken we of dat voldoet aan het beeld dat de vrijwilliger heeft van het werken voor een archief. Belangrijke voorwaarde is dat men vanuit huis, dus op afstand, de werkzaamheden verricht. Vervolgens vindt een korte demonstratie plaats van het werken met Memorix Maior. Dan krijgt de vrijwilliger een coördinator toegewezen die vanaf dat moment de vrijwilliger begeleidt. De eerste twee maanden betreft een proeftijd. Op die manier kunnen zowel vrijwilliger, archief en coördinator bekijken of alles naar wens verloopt. Momenteel werken we met 4 coördinatoren. Dat zijn allen vrijwilligers die al jarenlang zelf bestanden invoeren. Zij hebben ieder een groep van minimaal 7 vrijwilligers om te begeleiden. De coör dinatoren begeleiden de invoer van hun vrijwilligers en kunnen meekijken in de accounts. Als bijvoorbeeld een register klaar is, kijkt de coördinator dat eerst na alvorens het bij de contactpersoon van het archief klaar te melden. De contact persoon zorgt dan dat er weer een nieuw register wordt uitgedeeld. De medewerker van het Regionaal Archief Alkmaar die het vrijwilligerswerk in haar takenpakket heeft, voert de eerste gesprekken met nieuwe vrijwilligers, stuurt de coördinatoren aan en vergadert eens per kwartaal met hen om de lopende zaken door te spreken, zorgt voor handleidingen, lost eventuele problemen tussen coördinatoren en vrijwilligers op, deelt in te voeren registers digitaal uit, houdt bij wat nog ingevoerd moet worden, bewaakt de kwaliteit van de invoer, onderhoudt contact met Picturae inzake de techni sche kant van de invoer en organiseert de jaarlijkse vrijwilligersdag op het Regionaal Archief Alkmaar. Die dag worden de vrijwilligers in het zonnetje gezet, is er een lezing, een uitgebreide lunch, een bezoek aan een museum of een andere activiteit. Aan het eind van het jaar krijgen alle vrijwilligers een attentie in de vorm van een cadeaubon. De vrijwilligers hebben een vrijwilligers contract. Zij mogen, als zij dat willen, alle cursussen die het Regionaal Archief Alkmaar geeft gratis volgen. Er zijn dus in het geheel geen plannen om met de vrijwilligers te stoppen. Er is juist sterke aanwas van nieuwe vrijwilligers en daar zijn we erg blij mee.' Bij het Historisch Centrum Leeuwarden zijn 76 vrijwilligers fysiek actief, en 10 virtueel. Vrijwilligerscoördinator Wim van Driel vertelt: 'De aard van de werk zaamheden betreft indiceren en inven tariseren; scannen; beschrijven van beeldmateriaal; transcriberen; assistentie bij receptiediensten in het weekend (naast ons centrum ook van de door ons beheerde Oldehovetoren en het Pier Pandermuseum; assistentie bij rondlei dingen; assistentie bij educatieve projecten (scholen); assistentie bij stadswandelingen, lezingen enzovoorts. Wij hebben een vrijwilligersbeleid en er zijn twee vrijwilligerscoördinatoren (deeltijd). Vrijwilligers zijn verzekerd en circa twee keer per jaar is er een vrijwilligersbijeenkomst (uitje). Er zijn geen plannen om met vrijwilligers te stoppen. Wel wordt overwogen, gezien de bezuinigingen die ons vast personeel kosten, goed te kijken hoeveel van de begeleidingstijd door de coör dinatoren en contactpersonen nog acceptabel is. Naar aanleiding daarvan zullen eventueel geen projecten gelijk tijdig worden gestart waarvoor extra vrijwilligers zouden moeten worden aangetrokken. Naar aanleiding van de 'Eindhoven-actie': naast een goede intake moet je er tijd in willen investeren en vooral ook het sociale aspect niet vergeten. Wanneer je vrijwilligers als een last gaat zien, heb je ze geen goede plek gegeven binnen je organisatie. Je zult dan eerder het probleem willen oplossen door ze 'maar te ontslaan' omdat er geen werk meer is (onbegrijpelijk argument!). Naast vrijwilligers bieden wij ook plaats aan werklozen om werkervaring op te doen, of aan uitkeringsgerechtigden waarvan de gemeente vindt dat ze 'iets' moeten doen voor hun uitkering. Deze mensen vragen meer tijd van de vaste mede werkers, maar het verdient daarentegen veel lof bij 'de politiek' dat wij deze mensen in de HCL-organisatie opnemen. (Ons bestaansrecht wordt daardoor toch geaccentueerd in deze tijden van bezuinigingen!) Aly de Boer, teamleider Informatie verstrekking bij Tresoar, geeft een Friese update: 'Wij werken met veel vrijwilligers; 54 werken met een vrijwilligerscontract in het gebouw en 54 mensen werken thuis via verschil lende systemen. Over het algemeen is het aanvullend werk, zoals materiaal verpakken en klanten bij de balie helpen met eerste vragen. De 'thuiswerkers' doen veel invoerwerk. Ikzelf voer de eerste opvanggesprekken. Op elke afdeling is iemand aangewezen als een inhoudelijk aanspreekpunt en de vrijwilligers weten wie dat is. Stoppen? Dat is absoluut niet aan de orde. Er zijn wachtlijsten maar er kunnen niet meer vrijwilligers worden geplaatst in het gebouw. Alleen als er iemand ophoudt, is er plaats voor een volgende. Heel veel mensen vragen het zelf aan. Je merkt dat mensen de tijd willen overbruggen als zij thuis komen te zitten. Het vrijwilligerswerk doet ook wel dienst als werkervaringsplaats (het staat goed op het curriculum vitae). Daarnaast is er sprake van een zekere verschuiving naar digitale werkzaamheden (die de vrijwilligers ook thuis kunnen doen). Het vrijwilligerswerk bij Tresoar (en bij het HC Leeuwarden, we werken op dit punt veel samen) heeft een belangrijke en gewaardeerde sociaal-maatschappelijke functie.' Alexander Tuinhout werkt als archivaris bij de gemeente Boarnsterhim: 'Wij 16 2013 nummer 7

Archievenblad | 2013 | | pagina 16