Nieuws uit het veld Nico Vriend winnaar F.J. Duparc-prijs 2013 Documenten Marx toegevoegd aan UNESCO-lijst t- -t*^l Op 11 juni - tijdens de KVAN-dagen - werd de F.J. Duparc-prijs 2013 uitgereikt. De winnaar was Nico Vriend met zijn studie Het informatiesysteem en -netwerk van de Verenigde Oost- indische Compagnie. Vriend schreef zijn werkstuk als afstudeerscriptie voor zijn Master History, subtrack Archival Studies, aan de Universiteit Leiden. De voorzitter van de jury - drs. F.J. Duparc, zoon van de naamgever van de prijs - noemde de inzending van Vriend een 'zorgvuldig en degelijk werkstuk' en 'het resultaat van een mooi onderzoek'. De prijswinnaar geeft - aldus de jury - een goed beeld van de institutionele orga nisatie van de Verenigde Oostindische Compagnie en probeert aan de hand van historical en archival events het informatie systeem en -netwerk te doorgronden. De jury had veel waardering voor de wijze waarop de auteur zich in het archief heeft 'gegraven'. Voor de prijs van dit jaar waren in totaal drie mededingers. De jury was aange naam verrast door de goede kwaliteit van alle drie de inzendingen. De wens om vooral vernieuwende studies te honoreren gaf de doorslag om de prijs aan Vriend toe te kennen. De F.J. Duparc-prijs is in 1972 ingesteld bij gelegenheid van het afscheid van dr. mr. F.J. Duparc van het toenmalige ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Duparc had grote verdiensten gehad voor het archiefwezen. De F.J. Duparc-prijs werd voor het eerst uitgereikt in 1973. Sindsdien wordt hij telkens na het verstrijken van 3 jaar uitgeloofd ter bekroning van een vernieuwende studie over een onder werp op het gebied van de archivistiek en het archiefrecht. De F.J. Duparc-prijs bestaat uit een geldbedrag van 2.000. De enige overgebleven handgeschreven pagina van het Communistisch Manifest (1848) van Karl Marx en de eerste druk van Das Kapital, deel I (1867), met hand geschreven correcties van Marx in de kantlijn, zijn toegevoegd aan het presti gieuze Memory of the World Register van UNESCO. De documenten - die al sinds de jaren dertig worden bewaard door het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (IISG) in Amsterdam - behoren tot de meest invloedrijke geschriften uit de wereldgeschiedenis en speelden een grote rol in de ontwikkeling van het socialisme, het communisme en andere revolutionaire bewegingen. Marx schreef het Commu nistisch Manifest en Das Kapital in nauwe samenwerking met Friedrich Engels. De populariteit van Marx' theorieën is vanaf de jaren tachtig drastisch gedaald, maar in grote delen van de wereld is zijn invloed nog zeer merkbaar. Henk Wals, directeur van het IISG: 'De toevoeging van deze documenten aan het Memory of the World Register onderstreept het belang dat het IISG al meer dan 77 jaar hecht aan het bewaren en beschermen van vaak kwets bare sociaal- en economisch-historische bronnen. Het IISG onderzoekt de wereld wijde geschiedenis van werk, werkenden en arbeidsverhoudingen, en bewaart op dat gebied materiaal van uiteenlopende Eerste druk van 'Das Kapital', deel I (1867), met handgeschreven correcties van Marx in de kantlijn. stromingen en ideologieën. Hoe je tegenwoordig ook over Marx oordeelt: de invloed van zijn ideeën op het denken over arbeidsverhoudingen en economie is onmiskenbaar en voor miljarden mensen is dat nog steeds merkbaar in hun dagelijkse realiteit. Zonder Marx had de wereld er anders uitgezien. We zijn daarom blij met de beslissing van UNESCO om deze documenten op de lijst te zetten.' <i - 'trV "v? ^-£VhV -X -V '^1 .J_i I Tl M"^T T 1 TT -rf 4'"-' Enige overgebleven handgeschreven pagina van het 'Communistisch Manifest'. nummer 6 201 3 7

Archievenblad | 2013 | | pagina 7