Colofon Van de redactie (Klant)tevredenheid V Citaat van de maand Tot zover de algemeen gangbare theorie over het nut van klanttevreden- heidsonderzoeken. Ook het archiefwezen (eerst DIVA, nu BRAIN) 'monitort' tweejaarlijks wat onze klanten van ons vinden. Hoe ervaren ze onze dienstverlening, hoe blij zijn ze en wie zijn ze? 'Ze' zijn boven de 45, blank, man en hoger opgeleid, in elk geval wat betreft de fysieke dienstverlening. Elke twee jaar nemen we ons drie dingen voor: 1. We willen dat de klant nog blijer wordt; 2. We willen een andere doelgroep; 3. We willen de fysieke dienstverlening afbouwen ten gunste van de virtuele dienstverlening. Een op het eerste gezicht merkwaardige uitkomst van onze klantonder zoeken is dat de klant dus tevreden is, maar wij zelf niet. Wellicht koesteren sommigen van ons het citaat van John Stuart Mill (1806-1873) - 'Beter een ontevreden Socrates dan een tevreden idioot' - maar dan doen we de 'klant' tekort. De klant is niet langer een willoze consument van het verleden, maar een mondige burger die wil participeren. Die burger is in onze democratie koning en kan altijd bij ons terecht, fysiek en virtueel. Een tevredenheidsonderzoek legt de tevredenheid van een bepaalde doelgroep (klanten, medewerkers, leveranciers of de maatschappij) over een organisatie, product of dienst vast. Met behulp van deze informatie kunnen vervolgens conclusies worden getrokken over hoe deze tevredenheid verbeterd kan worden, om zo uiteindelijk tot betere bedrijfsresultaten te komen. Uit onderzoek blijkt dat tevredenheid over producten of diensten kan leiden tot merktrouw, ofwel loyaliteit. Deze loyaliteit zal uiteindelijk zorgen voor een hogere winst. De hogere winst wordt veroorzaakt doordat klanten langer bij dezelfde leverancier blijven, en dat geeft het bedrijf een substantieel economisch voordeel op langere termijn. Bovendien is het behouden van klanten een stuk goedkoper dan het binnenhalen van nieuwe klanten. Is dat bezien in het licht van bovenstaande theorie verstandig? We hebben een loyale doelgroep en die doelgroep geeft ons gemiddeld bijna een 8 voor onze klantbediening. Daar kunnen bedrijven als KPN, UPC en Ziggo een puntje aan zuigen. Goed, die loyaliteit leidt bij ons niet tot meer winst, maar betekent in elk geval voor sommigen van ons een aardige baangarantie. Toch vinden wij dat niet genoeg: we willen meer en we willen het anders. René Spork hoofdredacteur Archievenblad 'Wie niet tevreden is met wat hij heeft, zal ook niet tevreden zijn met wat hij zou willen hebben.' Berthold Auerbach (1812-1882) Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Gabriëlle Beentjes, Ineke van den Broek, Joris van Dierendonck (eindredacteur), Dick Deuzeman, Ton Dijksterhuis, Tessa Free, Caroline Leistra, Evelien van der Meulen, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork (hoofdredacteur), Floortje Tuinstra, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Charles Jeurgens, Gerrit Kouwenhoven, Theo Thomassen, Peter Vlot, Aart Vos. Redactieadres Archievenblad Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Jaarabonnement Nederland 76,50 Buitenland 88,50 Losse nummers 7,80 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: administratie@salesandservices.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz Coverfoto Sjoerd Knibbeler ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin september 2013. 4 2013 nummer 6

Archievenblad | 2013 | | pagina 4