Alle beeld- en geluidsopnames van het Koninklijk Huis die Beeld en Geluid rijk is, zijn opgediept uit de archieven. De oudste bewegende beelden van het koningshuis zijn de uit 1898 stammende opnames van de inhuldiging van koningin Wilhelmina in Amsterdam. Sindsdien is de meest besproken familie van Nederland ook de meest gefilmde. Tentoonstellingen De tentoonstelling 'Tekenen voor Amsterdam' geeft een levendig en geva rieerd beeld van Amsterdam. Meer dan 50 kunstenaars tonen hun kijk op de stad met tekeningen, aquarellen, etsen en lino's; hedendaagse topografische tekenkunst van een dynamische stad. Elke zondagmiddag vertelt een aantal kunstenaars in de tentoonstellingszaal over hun werk en artistieke kijk op de stad. Bezoekers krijgen de kans met de kunstenaars in gesprek te gaan over hun werk. Aan deze zondagmiddagactiviteit zijn geen extra kosten verbonden. Bezoekers betalen alleen de toegangsprijs voor de expositie. Het hart van de tentoonstelling wordt gevormd door twee zalen: de Koninklijke Familiezaal en de Koninklijke Taakzaal. In de Familiezaal staat het afgeschermde privéleven van de familie van Oranje centraal, terwijl in de Taakzaal alles draait om de vele aspecten van hun werkzame leven. In deze ruimtes kunt u meer te weten komen over de moeizame verhouding tussen privé en publiek. Op de wanden van de tentoonstellings ruimte worden speciaal voor deze tentoonstelling gemaakte films vertoond. Daarin staan vijf thema's centraal: Vieren met Oranje, Rouwen met Oranje, Strijden voor Oranje, Sporten met Oranje en Taken van Oranje. De Maredijkbuurt in Leiden gaat terug tot 1613 en is daarmee de oudste buurt buiten de singels. Ter gelegenheid van dit 400-jarig bestaan is door Erfgoed Leiden en Omstreken de speciale tentoonstelling 'Gelegen buyten de Maren-Poort' ingericht. In deze expositie wordt door middel van prenten, affiches en andere archiefstukken een beeld gegeven van dit gebied met weilanden en buitenverblijven, dat uitgroeide tot een gevarieerde woon- en werkwijk nu. De mini-expositie is samengesteld door archiviste Benata Hengstmengel-Koopmans en Jan Hengstmengel, auteur van een dit najaar te verschijnen boek over de Maredijkbuurt. De Maredijkbuurt wordt omsloten door Rijnsburgersingel,Schuttersveld,Schiphol- weg, Willem de Zwijgerlaan en Haarlem mertrekvaart. Op 24 januari 1613 werd de basis gelegd voor deze wijk, die tot 1896 grotendeels op het grondgebied van Oegstgeest lag. Er verrezen buiten verblijven waar welgestelden uit de stad ontspanning vonden. Ook ontstonden er kwekerijen, zoals de wereldberoemde De Aloë met zijn oranjerie. Op oude prenten is goed te zien hoe idyllisch de Maredijkbuurt er vroeger uitzag. Een groot contrast met het bebouwen van het Schuttersveld met kantoren in de twintigste eeuw. Vanaf 21 juni Leven met Oranje 'Leven met Oranje' is een tentoonstelling tjokvol archiefmateriaal van en over het Koninklijk Huis. Het koningshuis bestaat eind 2013 200 jaar en daarvan is ruim een eeuw vastgelegd in bewegend beeld. In de tentoonstelling passeren bekende en minder bekende beelden van de Oranjes de revue. De Rijnsburgersingel eind 19e eeuw ter hoogte van melkinrichting 'De Landbouw' (foto J. Goedeijee, coll. Erfgoed Leiden en Omstreken). Tot en met 25 augustus 2013 De kunstenaar vertelt Locatie: Stadsarchief Amsterdam Info: www.stadsarchief.amsterdam.nl/ tekenen Bezoekers kunnen voordat ze de geschiedenis instappen, kiezen voor een korte inleiding door één van de ambas sadeurs: Erica Terpstra, Albert Verlinde, Hans Goedkoop, Astrid Kersseboom en Jeroen Snel geven een persoonlijke introductie op één van de vijf thema's. Locatie: Beeld en Geluid, Hilversum Info: www.beeldengeluid.nl Tot 27 augustus 2013 Expositie over 400 jaar Maredijkbuurt bij Erfgoed Leiden en Omstreken Deze foto uit 1870 van de tuin van mej. M.J. Couvée laat goed zien hoe idyllisch de Maredijk- buurt er vroeger uitzag (foto J. Goedeljee, coll. Erfgoed Leiden en Omstreken). Locatie: Archiefgebouw, Boisotkade 2A, Leiden Info: www.archiefleiden.nl, www.erfgoed- leiden.nl, www.maredjkbuurt400.nl Toegang: gratis nummer 6 2013 37

Archievenblad | 2013 | | pagina 37