Erfgoedgeit en informatiekool Ook René Spork (Stadsarchief Rotterdam) en collega Hans Visser (Stadsarchief Amsterdam) kiezen voor een interactieve bijeenkomst, ditmaal onder de noemer: 'Erfgoed of informatie'. Aan de hand van zeven stellingen wordt de zaal betrokken bij ontwikkelingen die beide instellingen raken: een krimpende, centraliserende overheid die meer regie en minder uitvoering wil. Wat betekent dat voor de archiefinstellingen? Worden ze meer belast met de informatiehuishouding van de gemeente ten koste van erfgoed- taken? Geheel in lijn met de keynote speaker van die ochtend denken de heren de erfgoedgeit en de informatiekool te kunnen sparen. Er wordt niet gekozen, omdat er volgens hen niet hoeft te worden gekozen. Adopteren archiefstukken Ruerd de Vries vervangt Hans Hofman met een bijeenkomst over het door een ramp getroffen archief in Keulen. Er is nog een lange weg te gaan om die delen van het archief te herstellen die zo beschadigd zijn. Eén manier is het adopteren van stukken voor restauratie, en Ruerd is daar al geruime tijd actief in. Tijdens de KVAN-dagen heeft hij met een kleine stand in de centrale hal voor dit doel geld ingezameld. De opbrengst: 600,-. De totale tussenstand bedraagt daardoor nu 3100,-. Ruerd heeft nog bijna 2000,- nodig. Meer informatie over Zelfreflectie Stevige stellingen Bij de sessie 'De archivaris is dood, lang leve de...' (Sigfried Janzing, Bert de Vries en Ella Kok-Majewska) worden de collega's al bij binnenkomst verrast: er wordt muziek gedraaid, evenals een gesproken tekst in een vreemde taal. Enkele stevige stellingen staan centraal, die beurtelings door Janzing en De Vries worden verdedigd dan wel aangevallen. Bijvoorbeeld: 'De collectionerende taak van de archivaris verdwijnt.' Uh, nee toch? Jazeker! Minder vuurwerk maar niet minder belangrijk is de sessie van Gabriëlle Beentjes: 'Digitaal of origineel: wat laten we zien?' 'Een leuke, ontspannen afsluiting. Interessant ook, zeker in verband met mijn achtergrond in kunst. De waarde die je hecht aan het object op zich' - Theo Schers, Gemeentearchief Weert. 'Grote bewondering De dag wordt besloten met de uitreiking van de F.J. Duparc-prijs, door de zoon van de naamgever, ter bekroning van een vernieuwende studie over een onderwerp op het gebied van de archivistiek en het archiefrecht. De winnaar: Nico Vriend uit Haarlem, met zijn scriptie over het infor matiesysteem en -netwerk van de Verenigde Oostindische Compagnie. Volgens de jury 'een zorgvuldig en degelijk werkstuk en het resultaat van een mooi onderzoek. De auteur geeft een goed beeld van de institutionele orga nisatie van de VOC en probeert aan de hand van historical en archival events het informatiesyteem en -netwerk te door gronden. De jury heeft veel waardering voor de wijze waarop de auteur zich in het archief heeft "gegraven". Fascinerend is onder meer welke informatie van de marginalia in de index, de toegang tot het archief, terecht is gekomen. Vernieu wend is dat de auteur heeft getracht de metafysische taal van Ann Stoler onder zoekbaar te maken. Hoewel hij er niet steeds in slaagt de kritische lezer vol doende te overtuigen, heeft de jury grote bewondering voor het resultaat en beschouwt het ook vooral als work in progress.' Dat laatste geldt natuurlijk ook in groter verband: de KVAN-dagen bieden volop ruimte voor verbreding en verdieping, maar dat betekent ook nieuwe vraag stukken en uitdagingen. Het vak blijft zich ontwikkelen. Work in progress. Interactieve sessie van René Spork (Stadsarchief Rotterdam) en Hans Visser (Stadsarchief Amsterdam): 'Zowel de erfgoedgeit als de informatiekool kunnen gespaard worden. In allerlei vormen bieden de KVAN-dagen ruimte voor 'verbreding en verdieping'. onderwerp. Ik had nog graag een discussie gehad over het onderscheid tussen Archiefwet en Wob wanneer in een digitale omgeving het onderscheid tussen statisch en semistatisch archief verdwijnt. Welke verschillen merkt de gebruiker dan nog?' deze sympathieke actie is te vinden op www.kerkelijkearchieven.nl. 'Alles bewaren of niet?', is het thema van de laatste parallelsessie in de Filmzaal. Als de technische mogelijkheden er straks zijn om alles wat digitaal is ongeselec- teerd te bewaren, moet je dat dan willen? Ingmar Koch en Chido Houbraken bestoken elkaar met argumenten voor en tegen. 'Nee', zegt Koch, 'de beheers kosten zullen de pan uit rijzen'. 'Ja', zegt Houbraken, 'die beheerskosten vallen best mee. En wie denkt dat je in deze enorm grote brij niets meer zult kunnen vinden, moet zijn zoekmethoden verbe teren.' 'Dergelijke vragen zijn bigger than life', verzucht Egbert Brink, collectiebeheerder bij het Drents Archief op weg naar de borrel. 'Van dit soort bijeenkomsten vertrek ik altijd kleiner dan ik gekomen ben' Moet het de volgende keer misschien wat concreter? 'Nee hoor, daar zijn weer andere dagen voor. Luchtige sessies als deze zorgen ook voor de nodige zelfreflectie. En uiteindelijk gaat het toch om het sociale gebeuren er omheen.' Redactie Archievenblad nummer 6 2013 17

Archievenblad | 2013 | | pagina 17