De eeuwigheid Na de koffie verzorgen Charles Jeurgens en Geert-Jan van Bussel de sessie 'Kiezen voor de eeuwigheid. Welke eeuwigheid?'. Frank van Meir - Gemeente Breda: 'Een erg interessante discussie, vooral in deze tijd. Veel archiefinstellingen staan voor keuzes hoe om te gaan met de oude analoge archieven en wat er nu nog allemaal op ons af komt, digital born.' Ivo Zandhuis: 'Tijdens de sessie bleef een stelling liggen: na digitalisering kunnen de analoge archieven ook elders in een gezamenlijk depot opgeborgen worden. Wat mij betreft mogen alle archieven na 'Actieve en passieve openbaarheid' is het thema waarover Noor Schreuder met collega's het gesprek aangaat. Schreuder laat de zaal veel meedenken en ervaringen aandragen. Aan de orde komt onder andere de adviseringsfunctie van de archivaris bij het stellen van de openbaringsbeperkingen. De paradox dat archiefbescheiden na overbrenging soms beperkter openbaar lijken dan daarvoor, houdt de zaal ook bezig. Met het recht op inzage in het document zelf lijkt het onder de Archiefwet soms alles of niets, terwijl de Wob-ambtenaar de relevante informatie er voor de aanvrager uit kan pikken zonder derden de schaden. Kan de archivaris dat niet ook? Hoe lost men dit praktisch op? 'Leuke kwestie', vindt Anje van der Lek van het Westfries Archief. 'Drie kwartier is wel wat kort voor zo'n Bangerik Keynote speaker Marcel Wissenburg komt langzaam op gang, maar zijn prikkelende uitspraken zijn de moeite waard. 'De archivaris wil wel keuren maar niet kiezen' en 'de archivaris is eigenlijk een bangerik'. Wissenburg is als hoogleraar verbonden aan de Faculteit der Manage- mentwetenschappen van de Radboud Universiteit Nijmegen, met als leer opdracht Politieke theorie. Hij is dé te raadplegen man als er tijdens verkiezings tijd ethische kwesties in de campagne spelen. Wissenburg is ook verwoed genealoog en adviseur van de Mr. B.M. Teldersstichting, het wetenschappelijk bureau van de VVD. Ramses van Bragt (Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie): 'Interessant maar ik had toch graag een meer theoretische discussie gezien. We weten inmiddels wel hoe de "buitenwereld" tegen de archivaris aankijkt. Het is nooit verkeerd om vanuit een andere wetenschap naar archieven te kijken, maar ook boeiend vind ik het om vanuit de archivistiek naar andere weten schappen te kijken.' Een greep uit de vele andere reacties: - 'Goed!, maar een beetje chaotisch' - Anouk van den Berg, Student Reinwardt Academie. - 'Prikkelend' - Jac Lemmens, Gemeente archief Weert. - 'Humoristisch! En dat is belangrijk in een keynote-lezing. Prikkelend, leuk wanneer iemand van buiten het veld erover praat' - Mirjam Brouwer, Stadsarchief Amsterdam. - 'Inspirerend en prikkelend. Je hebt er wat aan, want je praat er de rest van de dag nog over' - Tom van Slooten, Historisch Goud. - 'Helemaal geweldig. Boeiend, leuk zo van buiten het vakgebied' - Caroline Leistra, Nationaal Archief. - 'Chaotisch' - Peter Verdonschot, Gemeentearchief Weert. - 'Leuk en verrassend. Het is altijd interessant hoe een buitenstaander en gebruiker kijkt, welke beelden zij bij ons vak hebben' - Paul van Meegeren, Gemeentearchief Venray. - 'Leuk en vindingrijk. Bijzonder hoe hij de verbinding legt tussen politiek en archivistiek. Frisse start' - Ciska de Wilde, Breinstein. - 'Een buitenstaander schetst een beeld. Leuk om archivarissen te werven, dan weet je waar je op moet letten' - Roelof Braad, Historisch Goud. digitalisering inderdaad ergens in Nederland verzameld en opgeslagen worden. Groningen is een uitstekende plek.' 'Een redelijke discussie over de onbetaal baarheid, het onbetaalbare' - Peter Westerveld, Regionaal Historisch Centrum Limburg. Sfeervolle rondleiding door De Bazel (waarvoor Theo Thomassen van harte door Fred van Kan is uitgenodigd) nader worden onderzocht en uitgewerkt (wordt dus vervolgd). Typerende discussie tijdens een parallelsessie: Archivaris in actie. gestoeld op het verleden, samen bouwen aan de toekomst. Tijdens de koffiepauzes was het steevast gezellig druk. 16 2013 nummer 6

Archievenblad | 2013 | | pagina 16