Noot Joost Prinsen aan de oever van de Berezina in Wit-Rusland (foto NTR). Waldemar Torenstra ontdekte door 'Verborgen Verleden' dat hij een rechtstreekse afstammeling van Willem van Oranje is (foto NTR). voor Genealogie (CBG) maakt een kwartierstaat en een redacteur bekijkt welke antwoorden er al te vinden zijn op de vraag. Het verdere archiefonderzoek wordt gedaan door redacteuren, maar er zijn ook veel medewerkers uit archief instellingen die meehelpen. Het CBG zorgt in feite voor het geraamte van het programma en het verhaal maken wij.' Waalderbos vult aan: 'De redacteuren moeten inderdaad vooral een goed gevoel voor verhalen hebben. De aflevering wordt overigens in een week opgenomen.' Wat zijn voor jullie, als televisiemakers, mooie reacties van hoofdpersonen? Van Holsteyn: 'Bijvoorbeeld de lamgeslagen blik van Waldemar Torenstra. Hij kwam er achter dat hij een rechtstreekse afstamme ling is van Willem van Oranje. Maar ook Joost Prinsen die een duik neemt in de Berezina rivier in Wit-Rusland. De hoofdpersonen zijn zelf trouwens vaak ook verrast door hun eigen reactie. Ze worden overvallen door bepaalde informatie. Ze stellen zich in dit programma toch kwets baar op, maar zijn na afloop vaak heel dankbaar. Maar wij zijn als programma makers niet uit op tranen met tuiten.' Hoe denken jullie als televisiemakers over de kwestie wel of geen witte handschoenen? Van Holsteyn: 'Het is een gimmick geworden. Wij vinden alles best en leuk. Iedere archivaris mag helemaal zelf weten wat hij of zij doet. Dus laat die discussie maar een beetje borrelen.' Er gaan geruchten dat er wel eens stukken worden verplaatst omdat ze beter tot hun recht zouden komen op een andere locatie dan waar ze bewaard worden. Van Holsteyn: 'Dat gebeurt inderdaad wel eens. Het gaat voor ons om het verhaal, niet om de locatie.' Waalderbos: 'Je maakt in een aflevering een reis naar het verleden. Het veel wisselen van locatie kan verwarrend zijn.' Wat doet de digitalisering voor jullie televisieprogramma? Het laten zien van een handgeschreven geboorteakte is toch visueel aantrekkelijker dan een computerscherm? Waalderbos: 'We laten vaak in het begin iemand de eerste informatie via de Joost Prinsen in gesprek met Piotr Gailik in Poznan, Polen (foto NTR). computer opzoeken. De digitalisering maakt het voor ons gemakkelijk om in één keer een grote sprong te maken. Het is een stap naar de originele bronnen. Aan de andere kant laat je aan de kijker zien dat er veel te vinden is op internet; een impliciete boodschap over hoe je stamboomonderzoek doet.' Wat vinden jullie van het imago van archivarissen en archieven? Waalderbos: 'Dat hele stoffige herken ik helemaal niet. Archivarissen zijn hele leuke mensen archieven een dankbare bron. En wie weet dragen we met Verborgen Verleden ook wel een beetje bij aan het veranderen van dat zoge naamde saaie imago...' 1 Stichting Kijkonderzoek. Tessa Free redacteur Archievenblad, student Archiefwetenschap (UvA) en medewerker beeldcollecties Regionaal Archief Alkmaar. nummer 5 2013 25

Archievenblad | 2013 | | pagina 25