Martha Cooley Monopolist of niet? Aan de andere kant, wat traditionele archiefinformatie betreft, is er juist het perspectief van centralisatie. Martin Berendse in het Archievenblad van april 2013: 'Er komen heus geen twaalf "stand alone" oplossingen voor het e-depot.' En: 'Er zijn bijvoorbeeld bepaalde papieren bestanden die decentraal worden overgebracht, denk aan de archieven van de Rechtbank en de daar berustende dubbelen van de Burgerlijke Stand.' Stel nu dat deze centrale bestanden bij de digitale vorming in een nationaal bestand zitten, dan wordt dat bestand straks niet opgedeeld in twaalf moten en verdeeld over het land. Dat komt terecht in een gemeenschappelijke voorziening. Hetzelfde geldt voor Wij archivarissen of informatie professionals zorgen voor verwerving, beheer, behoud en beschikbaarstel lingen van betrouwbare informatie. Veelal is die informatie uniek. Dat maakt ons soort instellingen tot monopolisten en toch ook weer niet. Wat als de klant helemaal niet hecht aan controleerbaar en betrouwbaar? Je hebt als archief instelling een beeldbank met keurig beschreven afbeeldingen met vermel ding van vervaardiger (auteursrecht) enzovoort. Afbeeldingen kunnen worden besteld tegen een bepaald tarief. De klant vindt het allemaal te ingewik keld en/of te duur en googlet zich een weg door google-images en vindt daar gratis afbeeldingen, vaak zonder goede beschrijvingen, maar wat zou dat? Een archiefinstelling kan niet zomaar filmpjes laten streamen (auteursrecht, kosten), maar de klant vindt onder tussen bijna alles van zijn of haar gading op YouTube, soms zelfs ook onze beelden die ooit door iemand zijn besteld of zijn uitgezonden op televisie. Voor geluid (bijvoorbeeld muziek) geldt hetzelfde. Alleen voor bijvoorbeeld die bouwtekening moet je toch echt bij ons zijn. Wat betekent dat voor ons aanbod en dus ook voor onze acquisitie? Laten we het verwerven en aanbieden van bepaalde collectiesoorten in de toekomst over aan gespecialiseerde instituten en kunnen en willen die instellingen dat? Beeld en geluid gaat naar het Instituut Beeld en Geluid, de KB biedt gedigitaliseerde kranten en publicaties aan enzovoort. complexe bestanden die onderdeel vormen van keteninformatisering. Niet alleen informatiegebruik, maar ook informatiebeheer zullen in de komende tien jaar sterk veranderen. De archivaris/informatieprofessional zal zich aan deze omstandigheden moeten aanpassen, daartoe geholpen door opleiding en een sterke beroepsgroep. Fred van Kan voorzitter KVAN en directeur Gelders Archief. René Spork hoofdredacteur Archievenblad en projectleider bij het Stadsarchief Rotterdam. Dit beroep heeft een rijk verleden, maar heeft het ook toekomst? 16 2013 nummer 5

Archievenblad | 2013 | | pagina 16