Burgerlijke stand 'Al deze vragen kan ik in één keer beantwoorden. Televisie kijk ik vrij weinig, omdat er maar zelden iets interessants wordt uitgezonden. Voor Engelse detectives (Morse, Lewis, Barnaby) maak ik een uitzondering. Voor de gezelligheid kijk ik met de kinderen wel naar (actiefilms. Met de kinderen is er ook een deal wat betreft het luisteren naar 3FM en Radio Max, dan toch vaak maar liever een cd. Marie-José en ik bezoeken de concertreeksen van het Netwerk Oude Muziek in Maastricht. Die 'Sportief ben ik niet in die zin dat ik een sport beoefen. Ik fiets wel elke dag acht kilometer naar het archief op een ouder wetse fiets zonder versnellingen. Ik werk op de eerste verdieping en de depots liggen onder het maaiveld waar je niet kunt werken. Ik loop dus iedere dag de nodige trappen op en af.' 'Mijn bijdrage is eigenlijk heel gering. Als enig niet-lid van de beide kerkelijke koren zing ik tijdens de processies het meerstemmige Tantum ergo (sacra- mentum) in verschillende variaties mee. Bronk betekent vanouds 'sacraments processie' die oorspronkelijk op Sacramentsdag, de tweede donderdag na Pinksteren, werd gehouden. In Eijsden is dit echter verplaatst naar de volgende zondag, dus twee weken na Pinksteren. Sacramentsdag is de katholieke feestdag waarin herinnerd wordt aan de instelling van de eucharistie tijdens het Laatste Avondmaal, aan de aanwezigheid van Christus in brood en wijn, in de gewijde hostie die de gelovige tijdens de mis nuttigt. Op Sacramentsdag wordt een grote hostie, Christus dus, in een monstrans door de pastoor in een processie door de parochie gedragen. Op diverse plaatsen langs de route zijn rustaltaren opgesteld waar de priester het volk de zegen geeft met de monstrans. Dan wordt het genoemde Gerard Venner Kopstukken van archivarissen op het bordes van het stadhuis te Zoutleeuw tijdens het Benelimconvent van 1989: Rotthoff, Frankewitz, Rehm, Nabrings, Venner en Schulte. Maastricht werd ik lid van de Cappella Sancti Servatii, het kerkkoor van de Sint Servaasbasiliek. We zongen elke zondag een meerstemmige mis variërend van Palestrina tot Perosi, ook van Nederlandse componisten als Andriessen en Strategier. Tijdens het festival Musica Sacra was het altijd iets heel moderns van bij voorkeur een Scandinavisch componist als Sandström en met Kerstmis een mis met strijkorkest van Mozart of Haydn. Het was een fantastische tijd en ik heb er veel geleerd, maar twee repetities per week op vrijdagavond en zondagmorgen is wat veel voor een jong gezin. Ik stapte toen over naar de Bachkantorij Zuid-Limburg waar alleen barokmuziek werd uitgevoerd, met name van de vele Bachs. Ik heb in de loop van de tijd steeds weer andere muziek leren waarderen. Gregoriaans vond ik vroeger verschrikkelijk saai, maar bij de Cappella heb ik het altijd gezongen. Het mooiste Gregoriaanse gezang naar melodie en tekst vind ik wel de sequens tussen epistel en evangelie met Pinksteren VeniSancte Spiritus, prachtig gewoon.' En daarnaast: kijkt u televisie? Bezoekt u weleens een bioscoop, theater of concert? Bent u sportief? concerten zijn nogal kleinschalig, behalve toen eens Graindelavoix optrad. Toen was het direct een social event met foto's van publiek in de krant. De mooiste meer stemmige muziek vind ik wel de Mariavespers van Monteverdi.' Via de tamtam hoorde ik van uw bijdrage aan de jaarlijkse Bronk. Kunt u uitleggen wat deze rooms- katholieke traditie inhoudt? Naam: Geboorteplaats: Burgerlijke staat gehuwd met Marie-José Lijten, drie kinderen Opleiding: 1963-1968: Bisschoppelijk College Roermond, HBS-A 1968-1969: Rijksarchiefschool, cursus middelbaar archiefambtenaar 1969-1973: Katholieke Universiteit Nijmegen, Faculteit der Rechts geleerdheid, afgesloten met doctoraal examen (cum laude) vrije studierichting rechten, hoofdvak Nederlandse rechts geschiedenis. Gedurende deze jaren ook wekelijks privéles Latijn. 1973-1974: Rijksarchiefschool, cursus hoger archiefambtenaar 19 april 1985: promotie tot doctor in de rechtsgeleerdheid op het proefschrift De Meinweg. Onderzoek naar rechten op gemene gronden in het voormalige Gelders-Gulikse grensgebied circa 1400-1822 Werk: chartermeester bij het Rijksarchief Limburg, later senior medewerker bij het Regionaal Historisch Centrum Limburg te Maastricht (sinds 1 maart 1975) Hobby's: actieve beoefening van regionale geschiedenis, thans in mindere mate actieve beoefening van (meerstemmige) muziek Tantum ergo gezongen. De processie begint 's morgens precies om 09.00 uur en duurt tot ongeveer twaalf uur. 's Middags start om 13.00 uur de tweede ronde die tot circa 15.00 uur duurt en in de kerk wordt afgesloten met een massaal gezongen Te Deum en het Tantum ergo van Scherpenheuvel. Net het Rijke Roomse Leven. Daarna beginnen buiten de tapkranen te lopen en weldra start het dansen van de cramignon, een reidans onder aanvoering van een nummer 2 2013 35

Archievenblad | 2013 | | pagina 35