Nieuws uit het veld IIIII Ibhic BHIC zet 11.000 akten online Oorlogsbronnen.nl uitgebreid wetenschappers prof. dr. Arnoud Visser en prof. dr. Els Stronks hebben een nieuwe digitale onderzoeksomgeving ontwikkeld om historisch leesgedrag te onderzoeken: Annotated Books Online (www.annotatedbooksonline.com). Deze omgeving is op 9 november gelanceerd. De gebruikerssporen - variërend van korte krabbels en ezelsoren tot uitge breide notities en tekeningen - geven ons nieuw inzicht in het intellectuele leven van vijfhonderd jaar geleden, toen het nog jonge medium van het gedrukte boek zorgde voor een revolutie in het omgaan met informatie, net als de digitale media nu. In Annotated Books Online kunnen onderzoekers boeken met bijzondere leessporen uit collecties van over de hele wereld raadplegen én verrijken met nieuwe onderzoeks gegevens. De archieven van de rentmeester generaal en van de Leen- en Tolkamer bevatten vanwege hun adviesfunctie veel afschriften van stukken van zowel de Staten-Generaal als de Raad van State over allerlei zaken betreffende dorpen in de Meierij. De onderwerpen die hierin aan de orde komen, zijn heel Via deze portal is het nu mogelijk om met één muisklik binnen enkele seconden de aangesloten collecties te doorzoeken op tekst, audio, video en beeld. Edwin Klijn, manager Netwerk Oorlogsbronnen: "Oorlogsbronnen.nl is een zoekmachine specifiek gericht op de Tweede Wereldoorlog in Nederland en in de voormalige koloniën. We vinden het belangrijk dat onderzoekers en andere belangstellenden hun weg weten te vinden in het alsmaar groeiende aanbod aan WO2-collecties op het internet." Met Oorlogsbronnen.nl zoekt u in één keer door zo'n 2 miljoen objecten (documenten, foto's, tekeningen, video's, dagboeken, archiefstukken, brochures, audiofragmenten, interviews, voorwerpen) uit tientallen verschillende archief-, bibliotheek- en museumcollecties. Zoekresultaten kunnen desgewenst verfijnd worden door te selecteren op onder andere het soort materiaal, de collectie of specifieke datum. Een recent toegevoegde collectie is 'Oorlog in Blik'. Oorlog in Blik presenteert uniek materiaal van amateur- en professionele filmers uit de periode 1933-1950. Maar ook de belangrijkste oorlogsmonumenten in Nederland, interviews met veteranen over hun ervaringen in de Tweede Wereldoorlog en de collectie van muziekwebsite musicforce.org zijn via de zoekdienst te vinden. Een andere aansluiting is het digitale netwerk voor museumcollecties, De archiefkast van het Domkapittel. Loketkasten, zoals deze van het Domkapittel in Utrecht, werden veel gebruikt voor het opbergen van archief (anoniem, 1500, coll. Rijksmuseum). De akten zijn afkomstig uit het archief van de 'Raad en Rentmeester-Generaal der Domeinen' en de 'Leen- en Tolkamer' en dateren uit de 17e en 18e eeuw. Inmiddels is de index 'Notaris-, schepen- en andere akten' van het Brabants Historisch Informatie Centrum (BHIC) gevuld met meer dan 100.000 akten. divers: geschillen over domeinzaken (zoals jacht, tollen, houtschatten, molens); verzoeken van dorpsbesturen om geld te mogen lenen of extra belastingen te mogen heffen; maar bijvoorbeeld ook kwesties over uithangborden, pothuizen, hoefstallen, stoepen, kelderingangen, het schouwen van (water)wegen, grenzen tussen plaatsen of gemeenschappelijke gronden, pegels (peilschalen) bij watermolens. Een brede variëteit dus, waardoor je achter informatie kunt komen over onder andere bastaarden, boedels, nalatenschappen en andere genealogisch interessante feiten; over dorpsreglementen; huis- en perceels namen; ontginningen en andere landschappelijke ontwikkelingen; militaire zaken en onderwijs. Het is maar een greep uit het brede aanbod. Om een weg te vinden in dit oerwoud van stukken heeft onderzoeker Henk Beijers een index gemaakt op een groot aantal van deze akten: 7.372 akten van de Raad en Rentmeester-Generaal der Domeinen en 3.783 akten van de Leen- en Tolkamer zijn kort beschreven. Bij elkaar dus een bestand van 11.155 akten, die nu zijn toegevoegd aan de algemene index op de website van het BHIC, 'notaris-, schepen- en andere akten'. Dankzij dit jarenlange onderzoek zijn deze interessante historische en genealogische bronnen nu voor iedereen vrij toegankelijk geworden. Het BHIC is Henk Beijers dan ook zeer erkentelijk dat hij zijn gegevens via de website van het BHIC wil delen. p-firowac» hksmmi cü^ïrum Zoekdienst Oorlogsbronnen.nl is door de aansluiting van vele Tweede Wereldoorlog-collecties sterk uitgebreid en verbeterd. nummer 10 201 2 9

Archievenblad | 2012 | | pagina 9