Nieuws uit het veld 2.000 films op website Gelders Archief Alle Leidse notariële bronnen gratis online Digitaal onderzoek onthult eeuwenoude leessporen De audiovisuele collectie startte met ongeveer 200 films van het voormalige Gemeentearchief Arnhem en de voormalige gemeentearchieven van Rheden-Rozendaal en Renkum. Het Audiovisueel Archief Gelderland (AVAG), opgericht in 2004, begon vier jaar later een filmverzamelcampagne waardoor het aantal films over Gelderland behoorlijk groeide. Instellingen en particulieren stelden hun historisch filmmateriaal beschikbaar voor bewaring en digitalisering, waardoor dit audio visuele erfgoed weer een toekomst kreeg. AVAG is een samenwerkings verband van het Gelders Archief en Gelders Erfgoed, en maakt deel uit van de afdeling Collectie van het Gelders Archief. Het aantal historische films en video's groeit inmiddels gestaag door. Voorbeelden van recent op de website geplaatste films zijn de tewaterlating van schepen bij de ASM in Arnhem (1953-1955), afwatering in de Achterhoek (1976), het ontstaan van de dierentuin 'Dierenvreugd De Achterste Molen' in Epe (circa 1966) en de opening van een Vivo-winkel in Huissen (1966). De films zijn te bekijken op: www.geldersarchief.nl Beeld Geluid Films en Filmfragmenten. Deze protocollen zijn belangrijke bronnen voor het vaststellen van familierelaties. Het gaat bijvoorbeeld om inboedels, schenkingen, schuldbekentenissen, huwelijksvoorwaarden en testamenten. Sinds 2010 heeft het Regionaal Archief Leiden (RAL) stapsgewijs de helft van deze protocollen gescand en gepubliceerd. De komende maanden volgt ook de rest. Vanaf 1 januari 2013 kan iedereen alle oude notariële protocollen gratis doorzoeken op www.archiefleiden.nl. Het zelf laten maken van scans van deze protocollen is tot die tijd niet meer mogelijk. Binnen de Nederlandse archiefwereld geldt het Regionaal Archief Leiden als een voorloper op het gebied van digitalisering. Recent nog werd in het project 'Missing Links' crowdsourcing ingezet om vrijwilligers records aan gescande afbeeldingen te laten koppelen. Crowdsourcing is een innovatieve manier om via internet samen te werken. Sinds de start van Missing Links in juni 2012 is al ruim 60% van de bijna 110.000 afbeeldingen verwerkt. Met het gratis online beschikbaar maken van alle oude notariële protocollen zet het RAL een nieuwe belangrijke stap in het digitaal ontsluiten van de collectie. \ls< In deze charterkist in de Grote of St. Bavokerk werden al vanaf 1428 de Haarlemse stadsprivileges veilig bewaard. De met ijzer beslagen kist is in een ijzeren kooi geplaatst en heeft drie sloten. Nog in het midden van de negentiende eeuw werden hierin archiefstukken opgeborgen (foto Noord-Hollands Archief). Het Gelders Archief heeft sinds kort 2.000 films en filmfragmenten op zijn website staan. Het gaat om historisch materiaal over Gelderland en Arnhem en omgeving. Goed nieuws voor iedereen die onderzoek doet naar voorouders in Leiden en omstreken: alle notariële protocollen van vóór 1811 zijn binnenkort gratis te raadplegen op www.archiefleiden.nl. sn Handtekeningen uit oude notariële aktes zijn belangrijke bronnen voor een stamboom. Binnenkort kan iedereen ze gratis doorzoeken op de website van het Regionaal Archief Leiden (foto RAL). Lazen lezers in de renaissance net zoals wij? Legden ze ook verbanden tussen teksten? En verzuchtten ze ook wel eens dat het allemaal te veel was om te onthouden? Eeuwenoude boeken blijken vaak sporen van deze lezers te bevatten die ons nu in staat stellen dergelijke vragen te beantwoorden. De Utrechtse nummer 10 201 2 7

Archievenblad | 2012 | | pagina 7