Burgerlijke stand Sierk Franciscus Maria Plantinga waar nauwelijks over geschreven is. Dat moet maar eens gaan resulteren in een boek, vinden diverse personen en ik eigenlijk ook wel. Dus dat ga ik proberen. Spannend, want ik heb nog nooit een boek geschreven. De opzet van het onderzoek wordt tweeledig. Aan de ene kant benader ik het top-down: wat werd er vanuit bestuurlijk Londen voor de vluchtelingen geregeld? Maar ik onderzoek ook het andere perspectief: hoe keken de mensen er zelf tegenaan? Peter Romijn van het NIOD bood mij het geassocieerd onderzoekerschap bij het NIOD aan. Daar ben ik heel erg gelukkig mee. Dat levert geen salaris op, maar geeft mij wel een inbedding te midden van andere onderzoekers, praatpalen, sparring partners. Ik hoef niet alleen maar stilletjes in mijn eentje op mijn kamertje thuis te zitten zweten." Geboorteplaats: Didam Burgerlijke staat: core business. Tegelijkertijd zie je deze fenomenen overal in Nederland en in Europa. Tijdens mijn vakantie in Frankrijk had de Nouvelle Observateur een omslagverhaal met kritiek van twee beroemde Franse medici op de slechte werking van medicijnen in Frankrijk. Dan denk je: die discussie ken ik, die voeren we in Nederland ook." "Klaarblijkelijk speelt dit soort verschijnselen internationaal. Ik mis alleen leiders die de luchtballonnen doorprikken en met beide benen op de grond blijven staan." "Maar we moeten het verleden niet verheerlijken: ook vroeger speelde er een hoop onzin. In de zeventiger jaren was, zoals ik al eerder aanstipte, de verhouding tussen Rijksarchiefdienst en de gemeentelijke archieven vaak beneden niveau: dorpskruideniers die elkaar beconcurreerden op leven en dood en ieder aan het eind van een stuk papier trokken. Lees bijvoorbeeld de discussies in het Nederlands Archieven blad over de collectie Cuypers van Velthoven maar na." Ik heb me laten vertellen dat je na je pensionering meteen bij het NIOD verder kunt. Wat ga je daar doen? "Zoals gezegd heb ik me al een aantal jaren verdiept in de Nederlandse vluchtelingen in Vichy-Frankrijk tijdens WO II, een niche in de geschiedenis gymnasium a, 2 jaar rechten (Rijksuniversiteit Leiden), middelbaar archiefambtenaar (Rijksarchiefschool) Werk: chef studiezaal ARA; wnd. secretaris Commissie Nota Archiefbeleid; tijdelijk medewerker afdeling Archieven, min. CRM; docent archiefrecht, SOD I, Rijksarchief- school; medewerker afdeling Onderzoek NA; medewerker afdeling Dienstverlening NA Hobby's: lezen (non-fictie, biografieën), koken en sporten (bergwandelen, huttentochten), hockey en skiën) Lac de Gaube bij de Pont d'Espagne (Cauterets) in de Pyreneeën. Rechts in de verte de Vignemale (3.298 m) Over de bergen vonden de Nederlandse vluchtelingen de vrijheid, september 2012. Floortje Tuinstra redacteur Archievenblad en vakspecialist Acquisitie en Inventarisatie bij Het Utrechts Archief. nummer 10 2012 61

Archievenblad | 2012 | | pagina 61