De archiefervaring van Dick de Boer Een charter vol boeken van Maigret •r :--r\ Het was oudejaarsdag 1997. Bij het passeren van een antiekzaak in het Zuid-Belgische Virton zei een stemmetje in me: "Je moet eens vragen of hij ook middeleeuws oorkondenmateriaal verkoopt." Een spontane ingeving met een verrassend resultaat... Thuisgekomen viel ik van de ene verbazing in de andere. Niet de oorkonde uit Lyon maar de akte uit 1377 bleek een topstuk. Het is een van de merkwaardigste charters die ik ooit in handen heb gehad. Op een vel kwaliteitsperkament van ruwweg 54,5 x 67,5 cm heeft notaris en tabellio Johannis Bonnardi in Troyes op 9 april 1377 een verslag opgemaakt van de gebeurtenissen, sinds een zekere Johannes Macri ruim een jaar eerder, op 28 maart 1376, zijn testament had laten opmaken. Blijkbaar was Macri - of Maigret, zoals hij ook wordt aangeduid - intussen overleden en waren de executeurs testamentair zijn laatste wil aan het uitvoeren. Ik gebruikte deze boekenlijst voor mijn afscheidscollege 'Een boekje open over de middeleeuwen' op 23 mei 2011. Vlak voor dat college ontdekte ik in een obscure Franse publicatie uit 1881 dat er nog een document betreffende de nalatenschap van Maigret bestaat.* Het is een door de executeurs testamentair onafhankelijk van mijn charter opgestelde boedelinventaris, waaruit blijkt dat de gehele bibliotheek minstens 119 'boeken' omvatte; naast de werken die onder de neefjes werden verdeeld vooral theo logische geschriften. Een recent over zichtswerk over de bibliotheken van geestelijken in Troyes bevat enkele verwijzingen naar manuscripten van Maigret die tijdgenoten hadden gekocht, maar mist iedere vermelding van diens boekenbezit. Dus blijkt een ingeving op oudejaarsdag me een uniek charter te hebben opge leverd, dat de band tussen archieven en bibliotheken slaat. De gedrukte tekst van het afscheidscollege laat nog even op zich wachten, want dit perkamentje heeft, ondanks zijn verminking, nog wel een (zegel)staartje. Dick de Boer (foto part. co!!.). Op dat moment werkte ik een paar jaar aan de Rijksuniversiteit Groningen en ik streefde ernaar een collectie bronnen op te bouwen, bedoeld als instructie materiaal bij colleges. De antiquair was niet thuis maar zijn vrouw bevestigde mijn vermoedens: "Je weet toch dat we zoiets niet verkopen!" Ik zat alweer achter het stuur toen ze me op een holletje achterna kwam: "Wacht, we hebben één map met allerlei documenten." Tot mijn verbazing bevatte de map een 24-tal stukken, waarvan het merendeel uit de 16e en 17e eeuw dateerde. Daartoe behoorden ook twee 14e-eeuwse notarisoorkonden. De één bleek de vidimus van een charter uit 1348 van de officiaal van de bisschop van Lyon, in 1383 opgemaakt door de notarissen Jean de la Fay en Petrus Constantini. Nog voorzien van het zegel van Jean, leek dit echt hét topstuk. De andere Het testament van Johannes Macri uit 1377. oorkonde was een akte uit 1377 waarvan een onverlaat ooit het zegel had afgeknipt. Na enige aarzeling besloot ik het hele pakket te kopen. Maigret was pastoor van Pont-Sainte- Marie, een voorstadje van Troyes. In zijn testament - dat verloren is gegaan - had hij een vijftal neven en nichten begunstigd. Voor twee neefjes trof hij een speciale regeling: hij verschafte ze een inkomen "quamdiu ipsi sequentur scolas", zolang zij onderwijs genoten. Dus bevat de akte allerlei geïnsereerde teksten, in het Latijn en het Middelfrans, over de huizen en landerijen die Johannes Macri ter beschikking stelde. De meest opmerkelijke bepaling in het testament was dat de "libros grammaticales et logicales" van Maigret ten behoeve van de "erudicione et doctrina" van de neefjes in tweeën moesten worden verdeeld. Het betrof een bibliotheek van 63 manuscripten die de horizon weerspiegelen van een intellectueel uit het hogere midden niveau van de stedelijke samenleving. De lijst begint met de brieven uit Pontos van Ovidius en eindigt met een hand schrift vol glossen op de logica. Er prijken werken op van de 14e-eeuwse filosofen Ockham en Buridanus, maar ook exemplaren van een logica-tractaat van een zekere Agazer, oftewel de Arabisch- Perzische filosoof al-Ghazëll" (1058-1111). Dick de Boer emeritus hoogleraar middeleeuwse geschiedenis aan de Rijksuniversiteit Groningen. *Anne Chalandon, Les bibliothèques des ecclésiastiques de Troyes du XlVe au XVIe siècle, Documents, études et répertoires. Histoire des bibliothèques médiévales 14 (Parijs 2001). nummer 10 201 2 5

Archievenblad | 2012 | | pagina 5