Colofon Van de redactie Verrassend: charters V Citaat van de maand De eerste opzet van dit nummer was een heel andere dan die van het blad dat nu voor u ligt. Het was, geheel politiek correct, gericht op de toekomst van het veranderende archiefvak. Maar ineens dacht ik: nee, dat lees ik al vaker. En ik bedacht iets heel anders. Een gasthoofdredacteur mag het zelf invullen, toch? Kiezen dus, helemaal in de geest van het thema van de KVAN-dagen 2013. Ik ben de redactie heel dankbaar dat ze het waagstuk van een rijk geïllustreerd charternummer heeft aangedurfd. Want in dit nummer staat het charter centraal, in ieder artikel, in iedere vaste rubriek en in elk plaatje. Ouderwets zult u wellicht denken. Misschien. Maar in de artikelen van Redmer Alma, Jinna Smit en Ivo Zandhuis is de band zichtbaar tussen het aloude charter en de digitale wereld. Max Beekhuis vertaalt het concept van het charter naar de moderne tijd, Ingmar Koch geeft aan hoe het accent op onthouden (met behulp van charters) lijkt over te aan op vergeten, en Peter Horsman herinnert ons eraan dat de kennis die ontwikkeld is voor het analyseren van charters in het digitale tijdperk nog niets van zijn waarde heeft verloren. Nu kennis van charters en alles wat daarbij hoort niet meer tot de basiskennis van iedere archivaris behoort, leek het daarnaast een goed idee ook nog aandacht te besteden aan het charter zelf. Na lezing van het artikel van Hans Waalwijk is precies duidelijk wat er wel en niet bedoeld wordt met het begrip charter. Waarom charters belangrijk zijn en wat er nog meer mee kan, vertellen ons Jan Burgers en Hildo van Engen. En over een heel bijzonder charter gaat de archiefervaring van Dick de Boer. Een blik op het verleden geven de artikelen van Roelof Hol, Paul Mols en mijzelf. Materieel behoud wordt behandeld door Alenka Mozir samen met Gabriëlle Beentjes, en Miriam Brouns. En voor de beeldgeneratie: in de bijschriften van de illustraties zit een kleine cursus charterkunde verstopt. Het is een nummer dat past bij de decembersfeer: een tikkeltje nostalgisch, wat glamour en ook gericht op de toekomst. Laat het u smaken. Yvonne Bos-Rops gasthoofdredacteur Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Gabriëlle Beentjes, Ineke van den Broek, Joris van Dierendonck (eindredacteur), Dick Deuzeman, Ton Dijksterhuis, Tessa Free, Caroline de Hart, Caroline Leistra, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork (hoofdredacteur), Floortje Tuinstra, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Charles Jeurgens, Gerrit Kouwenhoven, Theo Thomassen, Peter Vlot, Aart Vos. Redactieadres Archievenblad Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Jaarabonnement Nederland 76,50 Buitenland 88,50 Losse nummers 7,80 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: administratie@salesandservices.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz Voerendaal/Stein Coverfoto Maurice Lipsch Fotografie ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin februari 2013. "Zij die geroepen kunnen worden om bezittingen, van besturen zoowel als van bijzondere personen, in vroegere eeuwen verkregen, te verdedigen, hare grenzen te bepalen enz., behooren een charterboek niet met wantrouwen te raadplegen." PJ. Vermeulen aan Gedeputeerde Staten van Utrecht, 1850 4 2012 nummer 10

Archievenblad | 2012 | | pagina 4