KVAN Nieuws KVAN-dagen 2013: Kiezen! Oproep voor voorstellen Teruglopende studenten aantallen Durft u te kiezen? Voorstel indienen Over de KVAN-dagen Van Heerlen naar Middelburg via Leeuwarden komen de KVAN-dagen in 2013 aan in Amsterdam. De Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland nodigt u van harte uit een voorstel in te dienen voor een bijdrage aan deze inspirerende conferentie op 10 en 11 juni. Het archiefveld staat de komende jaren voor grote uitdagingen. Budgetten en formaties krimpen terwijl de razendsnelle technologische en maatschappelijke ontwikkelingen vragen om kostbare investeringen in nieuwe expertise en infrastructuren. Steeds meer ziet het archiefveld zich genoodzaakt zich te heroriënteren op zijn functie en identiteit. Daarbij moeten keuzes gemaakt worden die soms pijn doen, maar die ook nieuwe perspectieven kunnen bieden. Vanuit de idee dat keuzes maken kansen biedt, vragen wij u uw visie met ons te delen en tijdens de KVAN-dagen 2013 in discussie te gaan over verschillende actuele grote vraagstukken in ons vakgebied. Ter inspiratie leggen wij u alvast een aantal keuzes voor: Bezuinigen: kans of bedreiging? Erfgoed of informatie? Dienstverlening: gratis of betaald? Archivistiek: wetenschap of ambacht? Centraal of lokaal? Verwerven of afstoten? Ethisch of pragmatisch? Digitaal of papier? I-dagen 2011 (foto Nick Creutzburg). Welkom zijn voorstellen in relatie tot ieder aspect van archieven en archivering (lokaal, regionaal, nationaal en internationaal) en op het snijvlak van aangrenzende beroepen en professies. Wij nodigen u van harte uit om een voorstel in te dienen voor een lezing, presentatie, workshop of ander creatieve bijdrage tijdens één van de parallel sessies op 10 of 11 juni. Voorstellen dienen samengevat in maximaal 150 woorden vóór 15 januari 2013 te worden verzonden aan bureau@kvan.nl. Vermeld bij de samenvatting tevens de titel van de sessie, naam en functie van de persoon (personen) die de sessie verzorgt (verzorgen) en wat voor soort sessie het betreft. De voorstellen worden beoordeeld op de inhoud, de relevantie in relatie tot het thema en de volledigheid. Let op: voorstellen die na 15 januari 2013 worden ingediend, zullen niet meer in behandeling worden genomen. Tijdens de jaarlijkse KVAN-dagen prikkelen archivarissen, inspecteurs, publieks- adviseurs, record managers, directeuren en andere professionals werkzaam of studerend in het informatiedomein elkaar met lezingen en discussies. De conferentie zet aan tot verdere inhoudelijke ontwikkeling van de beroepsgroep. Houd voor nieuws www.kvan.nl in de gaten, en twitter mee met #KVAN13 van @KVANdagen. kvan Op 11 oktober verzond de KVAN samen met BRAIN een brief aan de onderwijs- woordvoerders van de Tweede Kamerfracties. Daarin werd aandacht gevraagd voor de gevolgen die de nieuwe Wet op het hoger onderwijs heeft voor de archiefsector. Voortaan bekostigt de overheid nog maar één bachelor en één master per student. Dit betekent dat voor een tweede bachelor of master een instellingscollegegeld betaald moet worden waaraan geen maximum tarief is gebonden. Na een gefaseerde invoering door de universiteiten wordt de impact van deze wetswijziging nu zichtbaar. We hebben de Kamerfracties laten weten dat de maatregel de opleidingen archivistiek bijzonder zwaar raakt. Zoals bekend trekken deze opleidingen van oudsher nauwelijks schoolverlaters. De meeste studenten hebben al een doctoraal-, een bachelor- of een masterdiploma en zijn werkzaam bij een archiefinstelling. Deze instellingen stimuleren hun (jonge) medewerkers om hun opleiding aan te vullen met het diploma Archivistiek A (master Archiefwetenschap) of Archivistiek B (hbo). Het is in belangrijke mate aan die instroom te danken dat de opleidingen tot voor kort genoeg studenten trokken en dat het deskundig heidsniveau in de archiefbranche op peil bleef. Nu voor het volgen van een tweede bachelor- of masteropleiding een hoog instellingscollegegeld betaald moet worden, blijkt deze route zowel voor studenten als werkgevers veel te duur te worden. nummer 10 2012 49

Archievenblad | 2012 | | pagina 49