Handschoenen en zegelstaarten Tot mijn verdriet, later tot mijn grote vreugde, kreeg ik lang geleden op mijn stageadres een te inventariseren archief aangewezen waarin zich geen chirografen en transfixen bevonden. Jammer, want ik vond een archief pas een archief als er zegels en perkament in zaten. Mijn collega-stagiaire kon haar lol op en heeft enkele tranen vergoten bij de beschrijving van de perkamentjes. In het gemeentearchief Utrecht, het mooie stageadres, worstelde men in die jaren met de opberging van oorkonden. Ze werden in de Melinex gestoken en opgehangen. Over het depot waar dat plaatsvond wil ik het niet hebben, daar stond niet zelden een laagje water. In Zwolle trok ik verplicht handschoenen aan om een zestiende- eeuws cartularium door te nemen. De handschoenen waren een kilometer te groot voor mijn toch niet echt kleine handen. Heeft u wel eens in een register gebladerd met handschoenen waar twee maal vijf flapjes aan de uiteinden bungelen? Goed voor het archiefmateriaal. Bijna net zo erg als het afknippen van zegelstaarten. Nee, erger. opstandige aard wel waardeerde. Het was een man van 'opgeruimd staat netjes'. Daar hoorde het afknippen van zegelstaarten bij. Hupsakee en dan allemaal naar een grot in de Sint Pietersberg. Er zijn ook archivarissen die zodra zij een wethouder of raadslid in de buurt van een oorkonde ontwaren, zo snel als ze kunnen zwart geworden witte handschoentjes aantrekken. Lachen. Je ziet dat fenomeen ook op de treurbuis (dank u Komrij) bij programma's over stambomen waarin elke archiefbezoeker plus de opgevraagde akte met handschoenen wordt aangepakt. Onlangs bleek schrijver Leon de Winter in het ene archief bediend te worden door een lieftallige collega met handschoentjes, in het andere archief legde de archiefmedewerker, blootshands, zonder blikken of blozen een blaffaard voor de schrijver neer. Complete verwarring. omlijst schilderij van Van Gogh op een karretje zet). In het Gelders Archief mocht ik met katoentjes aan in een grote doos grabbelen, letterlijk, waarin zich wel honderd charters bevonden. Nog een geluk; ik zag met mijn gebrekkige kennis van het Latijn op een achterkant 'Beginarum' staan en viste het ding, mét slingerend zegeltje - in Arnhem laten ze de staarten eraan - er zo uit. Ook in andere archieven tobden mensen met het opbergen van charters en wat daar aanhangt. Op een koopje werden ladekasten vanachter het IJzeren Gordijn ingevoerd die, nadat er oorkonden in waren gevlijd, niet meer open konden. Vastgeroest. Ik ken een worstelende archivaris met stoere ideeën die ik vanwege mijn Ik kan er niks aan doen, maar ik vind die handschoentjes zot (zelfs als een museummedewerker een zwaar Aart Vos chief executive bij het Genootschap van Onbezoldigde Ampikkelateurs (GOA). Tekening: Peter Vlot nummer 10 2012 47

Archievenblad | 2012 | | pagina 47