Breekbare charters Voorkomen is beter dan restaureren Charters hebben op de een of andere manier altijd al tot mijn verbeelding gesproken. In het kader van de eindopdracht voor de cursus 'Behoudsmedewerker Archieven, Bibliotheken en Musea 2011-2012', heb ik de kans gehad mij te verdiepen in het behoud van charters bij Rijckheyt, centrum voor regionale geschiedenis in Heerlen. Met deze beschrijving zijn de belangrijkste specifieke kenmerken van charters genoemd. Ieder charter is uniek en bestaat uit verschillende onderdelen die op hun beurt weer uit verschillende materialen zijn samengesteld. Dit zijn tevens punten die om aandacht vragen bij de berging en beschikbaarstelling. Oorzaken Schades die vaak voorkomen bij charters zijn verkleuring van het perkament en de inkt, ontbrekende zegels, afgebrokkelde randen van zegels en scheurtjes en lacunes in het perkament. Al deze schades hebben verschillende oorzaken. Allereerst is perkament zeer gevoelig voor veranderingen in de relatieve luchtvochtigheid. Het reageert daarop door te rekken en te krimpen en verliest hierdoor uiteindelijk elasticiteit en sterkte, wat leidt tot vervorming en scheurtjes. Verkleuring en verlies van sterkte Berging Miriam Brouns I Charters vind je in alle soorten en maten. Vaak zijn het eeuwenoude stukken van perkament, beschreven met inkt in een handschrift uit lang vervlogen tijden en bekrachtigd door één of meer zegels. Deze laatste zijn gemaakt van was, lak of een combinatie van papier en was. Soms is het zegel rechtstreeks op het perkament aangebracht, of het is bevestigd met behulp van een zegelstaart (een strookje perkament, lint of touw) aan de pliek, de onderste, omgevouwen rand van het perkament. worden veroorzaakt door autonoom verval of chemische schade. Dit verval zal altijd plaatsvinden en is vaak een gevolg van de manier waarop het perkament gemaakt is. Zo kan de kleur van de inkt veranderen door stoffen die gebruikt zijn tijdens het vervaardigen van het perkament. Daarnaast wordt schade aan zegels vaak veroorzaakt door gebruik en door blootstelling aan schokken of trillingen, waardoor de kwetsbare waszegels loslaten, breken of afbrokkelen. Preventieve maatregelen in de vorm van goede omgevingscondities - zoals een correcte temperatuur (18"C) en lucht vochtigheid (50% RV), een goede luchtkwaliteit en vermijding van blootstelling aan licht - kunnen schade enigszins vertragen. De berging van gevlakte charters kan grofweg in twee categorieën verdeeld worden, te weten een hangende berging en een liggende berging. Binnen deze categorieën zijn verschillende systemen mogelijk, met elk zo zijn eigen voor- en nadelen. Een argument om te kiezen voor een liggende berging is dat de werking van de zwaartekracht gelijkmatig over de hele oppervlakte van het stuk verspreid wordt. Bij een hangende berging werkt de zwaartekracht het sterkst op de zwakste punten van het document: het zegel en de zegelstaart. Een goed voorbeeld van een liggende berging is het monteren van het charter op een drager waarbij alle onderdelen gefixeerd worden. Bewaren in dozen in een vaste stelling, in plaats van in lades of verrijdbare stellingen, voorkomt onnodige trillingen. Een essentieel onderdeel van behoud is het voorkomen van schades aan de originelen als gevolg van berging en raadpleging. Digitalisering kan hieraan bijdragen: de stukken zijn beschikbaar in digitale kopie terwijl de originelen veilig in de kast liggen. De digitalisering zelf kan echter ook risico's met zich meebrengen. Een goede voorbereiding en het nemen van preventieve maatregelen zijn daarom belangrijk. Miriam Brouns cursiste Behoudsmedewerker Archieven, Bibliotheken en Musea 2011-2012. Charters gemonteerd op een drager en geborgen in dozen die in vaste stellingen kunnen worden opgeslagen (foto part. co!!.). nummer 10 2012 45

Archievenblad | 2012 | | pagina 45