Non-destructieve datering van historisch perkament met behulp van Nabij Infrarood spectroscopie Non-destructief dateren Het belangrijkste doel van het onderzoek, dat ondersteund werd door het Nationaal Archief, was het ontwikkelen van een geschikte methode van non-destructieve perkamentanalyse: snel, zonder chemicaliën en als zodanig zelfs bruikbaar als er geen chemisch lab beschikbaar is, dus in de archieven, bibliotheken en musea waar de objecten ook daadwerkelijk geborgen zijn. Met behulp van middeleeuwse en modernere perkamenten documenten, uit collecties van het Nationaal Archief, werden de spectra van zo'n 180 perkamenten van variabele ouderdom verzameld. De perkamenten waren vrijwel allemaal gedateerd en afkomstig uit de periode 1179-1793. Met deze spectra kon een dateringsmethode ontwikkeld worden. Omdat monsterafname bij zo'n collectie ondenkbaar zou zijn, werden de gegevens verzameld met een volstrekt non-destructieve methode. Een mysterie opgelost Het vervolg Het onderzoek gaat verder met als doel het ontwikkelen van een non-destructieve methode om de stabiliteit van perkament te voorspellen, gebruikmakend van dezelfde (non-destructieve) manier van analyse. Met dit instrument zullen collectiemanagers en restauratoren efficiënter en onderbouwd met objectieve gegevens voor hun waardevolle collecties kunnen zorgen. 211-217. Alenka Mozir Vertaling Gabriëlle Beentjes Eeuwenlang zijn documenten geschreven op perkament. Die worden nu in talloze historische collecties in archieven, bibliotheken en musea bewaard. Maar hoe zorgvuldig de conservering ook gebeurt, chemisch verval ligt altijd op de loer. Gelukkig biedt dat ook nieuwe mogelijkheden om de ouderdom van stukken snel en effectief vast te stellen. Perkament is een natuurlijk materiaal gemaakt van dierlijke huid, waarvan het belangrijkste bestanddeel, het proteïne collageen, een unieke drievoudige helix structuur heeft. Daardoor is het materiaal bijzonder stabiel en mechanisch sterk. Deze collageenstructuur kan echter in de loop der tijd in verval raken, waardoor het perkament kwetsbaar en bros wordt. Het is voor gebruikers en restauratoren belangrijk om te weten in welke conditie het perkament is, omdat het document steeds kwetsbaarder wordt en dus minder geschikt voor raadpleging. Tegelijkertijd is het de langzame opeenstapeling van tekenen van chemisch verval die het wellicht mogelijk maken dat we de ouderdom van een stukje perkament kunnen bepalen, als we tenminste een Non-destructieve perkamentanalyse bij het Nationaal Archief. techniek zouden hebben die dit zou kunnen meten. Dat zou van onschatbare waarde zijn voor wetenschappers en historici, omdat het dateren van organische materialen op dit moment voornamelijk berust op koolstofdatering, een methode die niet alleen duur is maar ook afname van een monster nodig maakt. Na het verzamelen van de Nabij Infrarood (NIR) spectra van de perkamenten, moest de dateringsmethode ontwikkeld worden met gebruikmaking van complexe mathematische berekeningen, die multivariate data analysis genoemd worden. De berekeningen maakten het mogelijk om NIR gegevens te destilleren die gerelateerd konden worden aan de ouderdom van de perkamenten documenten. Dit op zijn beurt maakte het mogelijk om het instrument zo te kalibreren dat als een ongedateerd perkament uit dezelfde collectie geanalyseerd zou worden, het mogelijk is het jaar van productie met een redelijke zekerheid te voorspellen. Tijdens het werk in het archiefdepot werd een document aangetroffen in het archief van de graven van Holland dat twee mogelijke data van ontstaan bevatte: 1314 en 1469. Dat was een geweldig mystery object, ideaal om de nieuwe methode te testen en te zien of de nauwkeurigheid ervan bevredigend is om een juiste datum vast te stellen. Terwijl het NIR spectrum werd geanalyseerd en de voorspelde datum berekend, waren de verwachtingen hooggespannen. Op basis van een kalligrafische analyse was de hypothese dat het stuk gemaakt moest zijn in 1314. De NIR berekende dat de achterkant ontstaan was in 1336, de voorkant in 1313, met een onzekerheid van 75 jaar. Hiermee kon de hypothese bevestigd worden en werd geïllustreerd hoe twee verschillende onderzoeksmethoden, een visuele en een spectroscopische, elkaar prima kunnen aanvullen. Voor meer informatie over het onderzoek: A. Mozir et al., 'On oxidative degradation of parchment and its non-destructive characterisation and dating', Applied Physics A. Materials, Science Processing 104 (2011) Alenka Mozir PhD student, Universiteit van Ljubljana. Gabriëlle Beentjes redacteur Archievenblad en senior adviseur conservering Nationaal Archief. 44 2012 nummer 10

Archievenblad | 2012 | | pagina 44