143 ,t .LAu l.i..,.: n-Ul rir .z" ït. w. - Noten 3 Zie hiervoor Theo Thomassen, 'Van evenement naar structuur', in: PJ. Horsman, F.C.J. Ketelaar en T.H.P.M. Thomassen, 4 Luciana Duranti, Diplomatics. New Use for an old Science (Chicago: Society of Archivists, 1998). 6 Luciana Duranti, 'Reliability and Authenticity: The Concepts and their Implications', Archivaria 39 (Spring 1995) 5-10. -fct ,1 - it Ik j - - 17--1v'tT' BBi i 1*1 I - £b Bul van paus Innocentius VI waarbij hij het interdict op Dordrecht opheft, 1355 (coll. Stadsarchief Dordrecht 1200-1572, inv.nr. 274-5). stratieve processen. Die kennis is ook van belang voor inzicht in digitale processen; daar lijken juist betrouw baarheid en authenticiteit weer in het geding te komen. Document Management applicaties maken volop gebruik van documentvormen, waarvoor het NEN dit jaar een norm document taxonomie heeft uitgebracht.10 Ten slotte: hoe passen de charters in dit betoog? Kennis van de oorkonde is nog steeds nuttig. Niet alleen uit historisch perspectief, dat een archivaris voldoende kennis zou moeten hebben van het materiaal dat hij beheert, maar ook omdat de klassieke oorkonde, die uit de hoge middeleeuwen, bijna het ultieme document is waarin structuur, inhoud en context verenigd waren. Die structuur is nu nog herkenbaar in de moderne wet, in digitale vorm zichtbaar in het HTML-bestand op www.overheid.nl. Of een archivaris deze klassieke kennis altijd moet verwerven door initieel onderwijs is een andere zaak. De beschikbare studieduur in het hoger onderwijs is beperkt en er komt steeds meer nieuwe potentiële kennis bij, ten koste van klassieke kennis. Al vaker is de noodzaak van life long leren benadrukt. Niet alles kan in één basis opleiding gestopt worden; niemand kan een net afgestudeerde archief professional verwijten dat hij/zij nog niet alles weet; wel dat hij/zij pretendeert alles te weten en de drang tot continu leren onderdrukt. Niet alle kennis hoeft door formele leerprocessen verworven te worden. Leren van collega's is een mogelijkheid, maar ook vast gelegde kennis is van belang. Vergelijk de broncommentaren. Een goed Nederlands handboek documentanalyse, waarin ook de klassieke diplomatiek een plaats zou moeten hebben, zou veel kunnen betekenen. De kennis is er; het is van het grootste belang dat die niet verloren gaat. 1 Eric Ketelaar, 'Wat maakt een goed archivaris?', Archievenblad 110 (2006) nr. 10, 16-17. De vraag was overigens oorspronkelijk ook van Spiess. 2 F.C.J. Ketelaar, 'De Archiefschool 1919-1969', Nederlands Archievenblad 74 (1970) 120-134. Peter Horsman, 'Kennis, thee en een koekje. Het archiefonderwijs in Nederland', Archievenblad 112 (2008) 10-15. Zie over Oppermann, behalve de site van het ING, ook de oratie van J.W.J. Burgers, Bron van kennis. Over nut en noodzaak van historische bronnenkritiek (Amsterdam: Vossiuspers 2010). Tekst en Context van de Handleiding voor het ordenen en beschrijven van archieven (Hilversum: Verloren 1998). 5 www.interpares.org/ubcproject; Luciana Duranti, Terry Eastwood and Heather MacNeil, Preservation of the Integrity of Electronic Records Their Nature, Reliability and Authenticity (Dordrecht: Kluwer 2002). 7 Gelijktijdig Pittsburgh project. Koos voor een procesgerichte benadering. Zie Bearman, 'Moments of Risk', Archivaria. 8 Peter Horsman, 'De wijn en de zakken. Ontwikkelingen in de archivistiek', in: P. Brood (red.), Voor burger en bestuur (Hilversum: Verloren 1988) 203-221. 9 Peter Horsman, Abuysen ende disordiën. Archiefvorming en archivering in Dordrecht 1200-1920 (Den Haag: S@P 2011). 10 NEN 2084, Taxonomie van documenttypen (Delft: NNI mei 2012). Peter Horsmanlr wetenschappelijk medewerker aan de Universiteit van Amsterdam. nummer 10 2012

Archievenblad | 2012 | | pagina 43