Een schone taak Het beter toegankelijk maken van een voorheen prominente maar tegen woordig vaak verguisde bron is, kortom, een schone taak, juist voor archief instellingen. Menig bezoeker ervaart een drempel wanneer het aankomt op het raadplegen van charters. Met behulp van de hedendaagse mogelijkheden om de Noten en persoonsnamen - en anders werpen ze wel licht op sociaaleconomische structuren en bezitsverhoudingen. Bestudering van deze charters zal er niet meteen toe leiden dat de grote lijn van de geschiedenis herschreven dient te worden, maar voor de kennis van het lokale en regionale verleden is de informatie die in deze bronnen ligt opgeslagen bij uitstek van belang. En daarmee is de relevantie juist voor de bezoekers van archiefinstellingen groot. In dat licht bezien is het bijzonder verheugend dat er onlangs enkele nieuwe initiatieven zijn genomen met betrekking tot de publicatie van laat middeleeuwse oorkondenteksten. Te wijzen valt op het Digitaal Oorkondenboek van Noord-Brabant, dat een voortzetting is van de onvoltooid gebleven papieren uitgave, maar ook op de ontsluiting van de oorkonden die voorkomen in de registers van de Hollandse grafelijkheid uit de Henegouwse periode (1316-1345), die wordt gerealiseerd door het Huygens Instituut voor Nederlandse Geschiedenis in 's-Gravenhage. Ook hier betreft het een digitale publicatie die ervoor zorgt dat een groot aantal teksten die tot nog toe een min of meer verborgen leven leidden, via een website op een uiterst publieksvriendelijke manier beschikbaar komt - en eenvoudig doorzoekbaar wordt! Verheugend is dat ook enkele archiefdiensten zich in dit opzicht niet onbetuigd hebben gelaten: de Groninger Archieven en het Drents Archief zijn al sinds enkele jaren nauw betrokken bij Cartago, een project dat beoogt alle Groningse en Drentse akten tot 1600 online te plaatsen. Een wat kleinere regio bestrijkt de Charterbank van het Regionaal Archief Tilburg, waarbij er met behulp van vrijwilligers naar wordt gestreefd alle aanwezige charters plaats voor plaats toegankelijk te maken door middel van een goede scan, een adequate transcriptie en relevante metadata. In de Tilburgse Charterbank wordt zelfs de grens van de middeleeuwen over schreden en wordt ook zeventiende- en achttiende-eeuws materiaal opgenomen. Het Tilburgse voorbeeld wordt binnenkort nagevolgd door het Streekarchief Land van Heusden en Altena. inhoudelijke rijkdom van charters over het voetlicht te brengen, kan die drempel goeddeels worden geslecht. I 1 Zie J. Burgers, De bron van kennis. Over nut en noodzaak van historische bronnenkritiek. Rede uitgesproken bij de aanvaarding van het ambt van hoogleraar Bronontsluiting en apparaat voor historisch onderzoek van de geschiedenis van Nederland aan de Universiteit van Amsterdam op donderdag 8 juli 2010 (Amsterdam 2010). 2 J.W.J. Burgers, E.C. Dijkhof en J.G. Kruisheer, 'De doordringing van het schrift in de samenleving in Holland en Zeeland tijdens graaf Floris V', in: D.E.H. de Boer, E.H.P. Cordfunke en H. Sarfatij, Wi Florens... De Hollandse graaf Floris V in de samenleving van de 13de eeuw (Utrecht 1996) pp. 191-211. 3 H. van Engen, 'Geen schraal terrein. Stadsrechten en het onderzoek naar stadswording', in: R. Rutte en H. van Engen (red.), Stadswording in de Nederlanden. Op zoek naar overzicht (Hilversum 2005 en 2008) pp. 63-86. Hildo van Engen hoofd Streekarchief Land van Heusden en Altena. ii Vi cv»- Dit kleine stukje perkament uit 1339 is het oudste originele charter in het Streekarchief Land van Heusden en Altena. Met dit briefje beëindigde Adolf II van der Mark, bisschop van Luik, het interdict dat hij had gelegd op de kapel te Elshout (bij Heusden) nadat daar door twee lieden, onder wie de schout van de heer van Heusden, het offerblok ("truncum situm in capellam") met geweld was opengebroken ("violenter ut dicitur effregerunt"). Daarmee was het religieuze leven in het dorp niet langer stilgelegd. Kennelijk waren de daders tot inkeer gekomen. Het charter is afhangend bezegeld, maar het zegel van de bisschop is verdwenen (Streekarchief Land van Heusden en Altena, archief parochie Sint-Jan Evangelist te Elshout, zonder inv.nr.). 40 2012 nummer 10

Archievenblad | 2012 | | pagina 40