4- L Inhoud Het charter dat geen charter is. Een korte rondgang langs archief terminologieën. Het nakijken hebben. Een korte inleiding in de digitale paleografie Nieuwe Charters "We moeten het verleden niet verheerlijken." In gesprek met Sierk Plantinga Volgend jaar gaat Sierk Plantinga met pensioen. Velen kennen hem als chef-studiezaal bij het Algemeen Rijksarchief, anderen meer als voorvechter van de openbaarheid. De laatste jaren houdt hij zich vooral bezig met onderzoek, van anderen maar ook van zichzelf, en dat spitst zich steeds meer toe op de Tweede Wereldoorlog. Weinigen zullen hem associëren met charters en dat is terecht, beaamt hij zelf, ook al tooide Yvonne Bos-Rops hem ooit met de titel 'honorair mediaevist'. 27 Membra disecta, weeskinderen van de Charter Familie?, Roelof Hol 49 KVAN Nieuws 51 Uitgelezen 55 Agenda 57 Burgerlijke Stand: "We moeten het verleden niet verheerlijken." In gesprek met Sierk Plantinga, Een charter is geen oorkonde, maar wel een Urkunde. Een Nederlandse oorkonde is nagenoeg gelijk aan een Duitse Urkunde maar ook aan een Nederlandse akte, die zeker niet gelijk is aan de Duitse Akte. Tot slot, een Nederlands charter is kennelijk een ander ding dan een Amerikaanse. Dat is wat ik zo ongeveer vaststel als ik verschillende archief terminologieën naast elkaar leg. Op zoek naar het charter. In huiselijke kring is een computerprogramma dat handschriften identificeert overbodig. We weten zo ook wel wie dat sinterklaasgedicht heeft geschreven. Was het herkennen van schrijfhanden van middeleeuwse klerken maar zo eenvoudig. Niet alleen schreven ze vaak in dezelfde stijl, ook beheersten ze verschillende schrifttypen. En toch beweren paleografen dit te kunnen. Dankzij een deskundig oog, dat zich niet laat vervangen door de computer. Of toch wel? Hf* :loortje Tuinstra Bij een charter geeft een partij iets aan een ander, waarbij de 'gever' erkent dat de 'ontvanger' het voorrecht heeft om hiermee te doen wat de ontvanger zelf wil. Impliciet in deze overeenkomst is dat de gevende partij een bovengeschikte positie heeft ten opzichte van de ontvanger, die dus per definitie zijn ondergeschikte status erkent. Daarnaast erkennen beide partijen impliciet de rechts geldigheid van de geschreven overeenkomst. Dat is méér dan een louter middeleeuws fenomeen... 04 Van de redactie 05 De archiefervaring 07 Nieuws uit het veld 12 Het charter dat geen charter is. Een korte rondgang langs archiefterminologieën, Hans Waalwijk 16 Cartago en de ontsluiting van archieven van vóór 1600, Redmer Alma 20 Het nakijken hebben. Een korte inleiding in de digitale paleografie, Jinna Smit 23 Leve de scan! Nieuwe onderzoeksmogelijkheden door digitale ontsluiting van charters, Jan Burgers 25 Werken voor de kritische massa, Ivo Zandhuis 28 Het charter en de archivaris. Over beschrijven en verzamelen, beheren en dupliceren, Yvonne Bos-Rops 31 Nieuwe charters, Max Beekhuis 32 Een nieuwe toekomst voor het aloude regest? Paul Mols 34 Delete. Onthouden of vergeten in de digitale wereld, Ingmar Koch 38 Een rol in de marge? Kort pleidooi voor het charter, Hildo van Engen 41 Van oude kennis die voorbijgaat, Peter Horsman 44 Non-destructieve datering van historisch perkament met behulp van Nabij Infrarood spectroscopie, Alenka Mozir en Gabriëlle Beentjes (vertaling) 45 Breekbare charters. Voorkomen is beter dan restaureren, Miriam Brouns 47 Column Floortje Tuinstra nummer 10 201 2 3

Archievenblad | 2012 | | pagina 3