Tegenvaller Hoewel Mayer-Schönberger zijn best doet om uit te leggen waarom we niet meer vergeten, waarom vergeten wel belangrijk is en welke strategieën mogelijk zouden zijn om dit weer te realiseren, valt het boek toch tegen. Dat heeft twee redenen. zouden krijgen en besloot haar daarom geen diploma te geven. De andere waargebeurde casus gaat over Andrew Feldmar, een Canadese psychotherapeut die de VS niet meer in mag. Toen hij in 2006 aan de Canadees- Amerikaanse grens werd aangehouden, googlede een overijverige douane beambte zijn naam. Een van de eerste zoekresultaten was een artikel uit 2001 over het gebruik van LSD door Feldmar. Hierop werd hij als drugsgebruiker geregistreerd en mocht hij de VS niet meer in. (Ironisch genoeg staat het bewuste artikel nu trouwens niet op de eerste tien pagina's met zoekresultaten.) Uiteraard is het absurd dat Snyder geen onderwijsbevoegdheid krijgt en dat Feldmar de VS niet meer in mag, maar een uiterste houdbaarheidsdatum zou dit toch niet hebben voorkomen? Het is namelijk zeer de vraag hoe lang de Piraten-foto op MySpace gestaan heeft, voordat de schoolleiding deze zag. Een houdbaarheidsdatum van één dag kan Een deel van de literaire erfenis van Ida Gerhardt (foto Ingmar Koch, 1998). Als oplossing voor dit probleem stelt hij in Delete voor om aan alle digitale informatie bij opslag een uiterste houdbaarheidsdatum toe te kennen. Na die datum zou de informatie (bij voorkeur automatisch) vernietigd moeten worden. Een beetje zoals we tegenwoordig ook over archiefstukken nadenken: bij de creatie van een archiefstuk zou al vastgesteld moeten worden wanneer het vernietigd moet worden. Hoe zou dat dan in zijn werk gaan? Nou, bijvoorbeeld zo: Suppose somebody takes a picture of you. If seen as an information transaction, the expiration date for such a picture ought to be set jointly between the picture taker and yourself. Rather than haggling over it in person, the negotiations over expiration dates could be done electronically. Each digital camera could have a built-in process to select expiration dates (perhaps through an easy preset). Before taking a picture, the camera sends out a picture request'. Imagine further that we carry with us small 'permission devices' (the size of key rings) that when receiving such a picture request respond with the owners preferred expiration date. When the picture is taken it is stored with the shortest of all expiration dates received" (Delete, p. 188). Dit soort onderhandelingen moet je dus iedere keer (al dan niet persoonlijk) voeren met iedereen waarmee je informatie deelt. Dat lijkt me niet erg realistisch. De eerste is dat hij zijn boek heeft opgehangen aan drie praktijkgevallen, twee waargebeurd en één fictief, die niets te maken hebben met zijn voorgestelde oplossing. Het boek begint met het relaas van Stacy Snyder, die geen onderwijsbevoegdheid krijgt omdat ze op haar MySpace-pagina een foto van zichzelf heeft gezet met als onderschrift "Drunken Pirate". De school vond dit geen goed voorbeeld voor de kinderen die eventueel les van haar al genoeg zijn En Feldmar publiceerde zijn artikel vrijwillig in een wetenschappelijk tijdschrift (dat later integraal online verscheen). Het idee daar achter is juist dat zoveel mogelijk mensen het nu en in de toekomst kunnen lezen. Hoe schokkend en triest deze voorbeelden dus ook zijn, ze worden niet 'opgelost' door houdbaarheidsdata. Het derde voorbeeld is een fictief geval, waarbij ene Jane na een paar jaar een oude vriend weer eens tegenkomt. Na enig heen en weer mailen, besluiten ze samen wat te gaan eten. Jane wil voorstellen om af te spreken in het restaurant waar ze jaren geleden al eens gegeten hebben. Ze bladert door haar oude e-mails in haar mailbox om de naam van het restaurant te achterhalen, en leest zo ook weer dat ze een paar jaar geleden slaande ruzie met elkaar hebben gehad. Dat was ze helemaal vergeten, maar nu ze het weer heeft gelezen, twijfelt ze over haar afspraak. nummer 10 2012 35

Archievenblad | 2012 | | pagina 35