Een nieuwe toekomst voor het aloude regest? Charters zijn lastige bronnen. Wie de inhoud van een charter wil kennen, loopt tegen een aantal hindernissen aan. Hij of zij moet oud schrift kunnen lezen, de taal waarin de tekst is gesteld beheersen en de beschreven rechtshandeling kunnen begrijpen. Als het schrift moeilijk leesbaar is, men geen Latijn, Middelnederlands of oud-Frans beheerst en in de tekst instellingen en begrippen voorkomen die iemand vreemd zijn, dan wordt het begrijpen van een charter een haast onmogelijke klus. Oorsprong de gewoonte om bij een beschrijvende inventaris een chronologisch geordende regestenlijst op te nemen van de charters die in het betreffende archief in origineel of in afschrift voorkwamen. In de bovengenoemde Handleiding uit 1898 wordt dit als een voorschrift geformaliseerd en vervolgens wordt het algemeen gebruik. Uit praktische overwegingen beperkte men zich daarbij evenwel tot de middeleeuwse charters - het beschrijven van alle charters in een archief bleek meestal simpelweg ondoenlijk vanwege de omvang ervan. De functie van het regest veranderde door deze ontwikkeling. Het regest was niet langer bedoeld als een voorlopige publicatie in verkorte vorm in afwachting van een uitgave in extenso. Regesten werden nu vervaardigd om een nadere toegang te geven op de charters in een archief. Omslachtig In de Nederlandse praktijk ontstond vervolgens een wijze van regesten maken die erg omslachtig is en totaal niet berekend op de grote hoeveelheid charters in de archieven. Er vormde zich een ware canon aan specifieke voorschriften voor het formuleren van de verschillende elementen van een regest in één enkele zin. De tijdrovende praktijk van het regest maken, schetst Dekker treffend als volgt: "Kunt u zich de tevredenheid voorstellen van de archivaris, als hij de rechtshandeling van een klein geschreven notariële oorkonde van 90 bij 80 centimeter na vijf dagen arbeid had gecomprimeerd in één vreselijke zin van een halve bladzijde Paul Mols Charters dienden als bewijs en dus werden deze documenten met grote zorg opgesteld. De formulering van de tekst, het schrift, de zegels et cetera, dienden onomstotelijk de authenticiteit van het document te bewijzen. In publicaties van deze bronnen wordt traditioneel naast de tekst van het document dan ook een beschrijving van de uiterlijke kenmerken ervan opgenomen. De publicatie van charters in extenso gebeurt in zogenaamde oorkonden- boeken en tegenwoordig ook in bestanden die digitaal via internet te raadplegen zijn. Daarnaast bestaat traditioneel ook de uitgave in samen vatting of regest. De samenstellers van de Handleiding voor het ordenen en beschrijven van archieven uit 1898 hebben uitvoerig over het vervaardigen van regesten geschreven in de paragrafen 72-82. In de in 2003 gepubliceerde Archiefterminologie voor Nederland en Vlaanderen vinden we het regest beknopt beschreven als de 'analyse van een akte' (artikel 139). Wat die analyse precies kan of zou moeten omvatten, wordt verder niet aangeduid. De functie van deze publicatie is ook anders dan de Handleiding, maar toch lijkt hierin een verandering in de benadering van het vervaardigen van regesten te constateren. C. Dekker heeft een belangrijk artikel over het regest geschreven in jaargang 77 (1973) van dit tijdschrift. Hij beschrijft de eerste publicaties van regesten in de vroege achttiende eeuw, de wijze van vervaardigen van regesten die daarna in gebruik kwam en de problemen daarbij, en pleit ten slotte voor een andere en minder formalistische manier van het vervaardigen van regesten. Het regest ontstond in de achttiende eeuw in het kader van enkele grote uitgavenprojecten van middeleeuwse bronnenverzamelingen. De vroegste uitgaven van regesten waren bedoeld als voorbereiding op de zeer tijdrovende en moeizame onderneming van publicatie van de charters in extenso door alvast samenvattingen beschikbaar te maken. Daarnaast ontstonden al gauw regesten- lijsten op charters die in druk waren verschenen. De regestenlijsten waren chronologisch geordend en zij voorzagen in de behoefte aan kennis over de charters bij onderzoekers van de middeleeuwen en ook bij recht- en bewijszoekenden - immers, in de periode van het ancien régime beschreven de charters vaak nog bestaande privileges en rechten. In de wereld van de mediëvistiek ontstond zo het regest (in de mediëvistiek is het overigens gebruikelijk om te spreken van oorkonde en niet van charter). De kwaliteit van de regesten was in het begin van de negentiende eeuw al zodanig ontwikkeld dat deze konden voorzien in de behoeften van onder zoekers. De regestenpublicaties kregen aldus een zelfstandiger karakter ten opzichte van de uitgaven in extenso en gingen deze op den duur zelfs vervangen. Regestenlijsten waren in de negentiende eeuw een vanzelfsprekend en onmisbaar instrument geworden voor de mediëvist. Gedurende de negentiende eeuw ontstond 32 2012 nummer 10

Archievenblad | 2012 | | pagina 32