Membra disecta, weeskinderen van de Charter Familie? r Herkomst en context Voor de handschriftenkunde1, de codicologie, heeft de maculatuur - oftewel Dilemma Voor die andere professional uit de wereld van archivarissen en bibliothecarissen, de restaurator, vertegenwoordigen de membra disiecta een dilemma: laten zitten en zichtbaar maken, of eruit halen en apart bergen? Met verwijzing, dat spreekt voor zich. Wat de voorkeur krijgt, is iedere keer weer afhankelijk van de situatie die men aantreft. De membra disecta hebben nu tenminste een eigen status verworven. Cirkel Soms tref je een stuk perkament aan dat een bijzonder karakter heeft. De afbeelding laat een stuk perkament zien met daarop een vrij bekende uitspraak van Pythagoras. Niet versneden, misschien gebruikt als college-aantekening?3 Terechtgekomen in een doos bij een boekrestaurator, geschonken aan een hoogleraar bij diens afscheid en uiteindelijk vererfd. En straks weer in een openbare verzameling. Net zoals bij de cyclus van de archiefprofessie is dan de cirkel weer rond|n Noten 2 Jos Biermans, 'De handschriftelijke overlevering van Maerlants Spieghel historiael: een omgevallen prullenbak', verslag van een symposium in Leiden in 2010, www.boekbanden.org. 3 Vergelijk het recent in de UB Leiden in een handschriftenverzameling aangetroffen 'afvalperkament' met daarop college-aantekeningen uit de dertiende eeuw (SAE Nieuwsbrief, juli 2012). De afgebeelde tekst is ontleend aan een populair werk van Walter Burley (1275 1344). Vanaf 1470 zijn er alleen al 10 wiegedrukken van dit werk bekend; in de 16e eeuw zet de productie van de tekst (en vertalingen) zich voort. De afgebeelde tekst komt bijvoorbeeld voor in één van de uitgaven van ca. 1510. Maar ook gelet op het schrift kan de tekst ontleend zijn aan een vroegere uitgave van het werk van Burley. Conclusie is dat er tekstkritisch en qua context gecompliceerd en een tijdrovend onderzoek zal vragen om een exacte datering te geven. De tekst is te beschouwen als één van die modulaire memorabilia (met dank aan mw. drs. M. van Bussel-Eijlander en drs. PC. van Eerden). In hoeverre hier van een echt membrum disectum gesproken kan worden... Roelof Hol De 'uiteengeworpen of verstrooide leden', zo mogen we de stroken perkament noemen die restauratoren aantreffen als versteviging in de rug van gebonden boeken: membra disecta, ofwel discarded leaves. Lange tijd werd het historisch belang onderschat, maar die tijd is voorbij. De weeskinderen hebben bestaansrecht verworven. Wie zijn deze weeskinderen, die ooit een bestaan kenden als handgeschreven of met de hand ingekleurde afbeelding in een door monniken geschreven boek? Ze zijn het bewijs van een transformatie van de maatschappij na de hervorming in de 16e eeuw, waarin er geen plaats meer was voor liturgische, koor- of andere religieuze boeken uit de (klooster) bibliotheken. In de ogen van de protestantse tijdgenoten konden die geen genade meer vinden, maar het tweede gebruik zit de mens ingebakken, ook toen al. Niet zonder reden, want perkament was kostbaar (membra is afgeleid van membranum, wat perkament betekent). Te kostbaar om gewoon weg te doen of, zoals met papieren archieven wel gebeurde, terug te brengen naar de oerpap om te recyclen. Wie kent geen archivaris, meestal oude stijl, die de achterkant van fiches opnieuw gebruikte? De perkamenten wezen kregen ook een tweede leven, al was het dan niet meer in hun vroegere ongeschonden uiterlijk. Tot strookjes teruggebracht werden zij eerst door boekbinders uit de 16e en 17e eeuw gebruikt om de rug van een gebonden boek te verstevigen. Maar ook in latere tijden stond in vele boekrestauratieateliers een doos met perkamenten resten. het beschreven, soms bedrukte stuk perkament - een tweeledige functie. Eerst de bron, de herkomst, de context, en daarna de wijze waarop de maculatuur is gebruikt als instrument bij het boekbinden. Lang zijn de fragmenten niet op hun historische waarde geschat, waardoor herkomst en context al lastig te achterhalen elementen zijn. Had het overgeleverde stuk perkament een enigszins samenhangende al dan niet traceerbare tekst, dan eindigde een blad vaak in een handschriftenverzameling. Neem bijvoorbeeld Van Maerlants Spiegel Historiael, waarvan op deze wijze ruim 250 fragmenten, meestal bindmateriaal, zijn overgeleverd.2 1 P. Gerbenzon, Membra Disecta van middeleeuwse Latijnse juridische Fragment uit 'Liber de vita et moribus philosphorum' van Walter Burley (1275-1344), een populair werk in de late middeleeuwen (ca. 150 mss, 10 wiegedrukken bewaard). handschriften. Een handleiding voor determinatie (Groningen 1981). Hierin staat de studie van handschriften, voortgekomen uit het Corpis iuris canonici of het Corpus iuris civilis, al dan niet voorzien van glossen (aantekeningen) centraal. Roelof Holr program director Mutual Cultural Heritage, Nationaal Archief. nummer 10 2012 27

Archievenblad | 2012 | | pagina 27