Ob,ax. ft ^>i+i tjwfu.. g-f A dit onderzoeksveld de stap naar automatisering niet onlogisch. Anders dan de mens is een computer namelijk wel in staat om op consistente en nauwkeurige wijze te meten en dan ook nog in razendsnel tempo. Testen uitgevoerd met moderne handschriften toonden aan dat de computer in 90 tot 95 procent van de gevallen de juiste schrijver wist aan te wijzen. Een score die voor de rechtspraak misschien nog te weinig zekerheid biedt, maar waar (sommige) paleografen een moord voor zouden doen. Wat de vraag oproept: kan een computerprogramma voor automatische schrijveridentificatie ook historische documenten verwerken? Om met de deur in huis te vallen: het antwoord op deze vraag is een volmondig ja. Natuurlijk zijn er rand voorwaarden. Ten eerste moeten de historische documenten in digitale vorm beschikbaar zijn. Daarbij geldt: hoe hoger de kwaliteit van de foto, hoe betrouwbaarder de automatische In bepaalde gevallen is dit inderdaad zo, maar dan spreken we, in navolging van de Britse paleograaf Peter Stokes, niet over digitale paleografie maar over computerondersteunde paleografie.3 Hoewel deze laatste variant zeker waardevol is, is de eerste interessanter, omdat deze nieuwe wegen opent. Onder digitale paleografie verstaan we namelijk het gebruik van de computer om handschriften te analyseren op manieren die de mens onmogelijk kan nadoen. Digitale paleografie in de praktijk Oorkondefragment 1. Oorkondefragment 2. analyse. Ten tweede moet de computer voldoende tekst hebben om mee te werken. Omdat de software is gebaseerd op statistische beeld herkenning, heeft de methode bij minder dan honderd letters weinig zin. Verder is het belangrijk dat in het te onderzoeken stuk een relatief onaan getast tekstfragment kan worden geselecteerd. Dit om te voorkomen dat beschadigingen of verkleuringen, die geen relevante informatie bevatten voor handschriftidentificatie, de berekeningen beïnvloeden. Om dezelfde reden is het beter de foto's te bewerken, wat neerkomt op scheiden van tekst en achtergrond, perspectiefcorrectie, verwijderen van grotere vlekken, egaliseren van flinke kleurverschillen en omzetten van het beeld naar zwart-wit (binarisatie). Als aan deze condities is voldaan, kan er volop worden gemeten en vergeleken. Maar doet de computer dan niet hetzelfde als de paleograaf, alleen dan veel sneller en consistenter? Een voorbeeld is Quill, een techniek die werd ontwikkeld door de Groningse computerexpert Axel Brink, en die bij uitstek geschikt lijkt om middeleeuwse handschriften te identificeren. In de middeleeuwen werd namelijk bij voorkeur geschreven met een ganzen veer. Om een veer geschikt te maken als schrijfinstrument moet de punt op een nummer 10 2012 21

Archievenblad | 2012 | | pagina 21