Cartago &ff4d? De opmaak en werking van het huidige Cartago is sinds de lancering in 2005 niet wezenlijk gewijzigd, waardoor het zowel qua uiterlijk als functionaliteit een tamelijk Spartaanse site is, waarvan de statische inhoud het nodige onderhoud behoeft. r Andere digitale oorkonden- boeken explosief doen groeien. De kennis van hulpwetenschappen als de beoefening van de regionale geschiedenis wordt minder gedragen door professionele archivarissen en wetenschappers dan door de veel grotere groep archief bezoekers en -onderzoekers. De digitale ontwikkelingen schiepen verder nieuwe mogelijkheden om aan de "wenschen der historici" tegemoet te komen. Het werd mogelijk om grote hoeveelheden oorkonden en overige bronnen op andere wijze nader te ontsluiten dan met regesten of integrale tekstuitgaven, met name met behulp van afbeeldingen. In plaats van de dure en eendimensionale weergave van papier, ontsloten met slechts één sleutel (chronologie), kwam nu de presentatie in een meer dimensionale structuur via internet, met de mogelijkheid van kruisverwijzingen en zoekstrategieën op verschillende sleutels. Het tijdrovende vervaardigen van definitieve drukklare beschrijvingen, die pas gepubliceerd konden worden als de laatste oorkonde van een deel of levering voltooid was, kon worden vervangen door een dynamisch systeem waarbij voorlopige en onvolledige resultaten aan het publiek worden getoond. Niet langer was het onderzoek in de oudste archieven voorbehouden aan een kleine groep deskundigen die de toegang tot archieven of weten schappelijke bibliotheken had gevonden, maar alle belangstellenden konden in contact komen met middeleeuwse archiefbronnen. Niet alleen als gebruiker, maar ook als medewerker en leverancier van informatie. In 1998 werd, met deze voordelen voor ogen en op dat moment nog tegen de tijdgeest in, door de Groninger Archieven en het Drents Archief het project Digitaal Oorkondeboek Groningen en Drenthe (Cartago) opgestart. In 2005 werd de website gepubliceerd en in 2008 werd de eerste fase afgesloten: de publicatie van alle akten van vóór 1600 in de beide archiefbewaarplaatsen. Die van het oud archief van de stad Groningen worden momenteel aan Cartago toegevoegd, waardoor ruim 150.000 scans van stukken van vóór 1600 worden aangeboden. Bij de selectie werd de inhoud van de akte als uitgangspunt genomen, niet het object (bijvoorbeeld alleen charters). Zowel originelen als concepten, afschriften, vidimussen en een aantal edities zijn opgenomen, niet beperkt tot een aantal fondsen maar afkomstig uit alle (eventueel voorlopig) geïnventariseerde archieven in de beide archiefbewaar plaatsen. Van al deze akten worden scans getoond en zijn zoveel mogelijk de reeds beschikbare en deels nieuw vervaardigde metadata en transcripties opgenomen. Gezocht kan worden op verschillende zoekingangen. Verder is er de mogelijkheid voor gebruikers om met behulp van een speciale module nieuwe transcripties te vervaardigen die, na redactie, aan Cartago worden toegevoegd. Door verschillende correspondenten wordt van deze mogelijkheid gebruik gemaakt, al wordt nog niet actief geworven omdat het redigeren en controleren vanzelfsprekend de nodige tijd kost. Cartago is, net als een klassiek oor- kondenboek of regestenlijst, akte- georiënteerd en kent dus een strikt logische ordening, zonder fysieke of archivistische context. Hierin wordt immers door de inventaris voorzien, in dit geval door MAIS/Flexis, en dubbel beheer dient altijd vermeden te worden. Daarom staat de koppeling tussen Cartago en MAIS/Flexis hoog op de prioriteitenlijst, zodat de gebruiker van Cartago inzicht krijgt in de archivistische context en aan de andere kant via archieven.nl de ontsluiting van de individuele akten geboden kan worden. Verder is het Staatsarchiv Aurich (Oostfriesland) begonnen met de beschrijving en digitalisering van 'GroRe Urkundensammlung' (Rep. 1), die aan de database van Cartago moet worden toegevoegd. B tl tl r Wtrlmr :n»ir I Kf-jr 1WT Hmr j Tot nu toe is Cartago het enige digitale oorkondenboek van grote omvang binnen Nederland, maar het besef dat middeleeuwse oorkonden een fundamenteel andere ontsluiting behoeven dan bouwvergunningen uit de 20e eeuw, is door verschillende archiefinstellingen opgepakt. Dat blijkt onder andere uit de Charterbank van het Regionaal Archief Tilburg, het project Virtuele onderzoeksruimte. Gelre voor 1580 van het Gelders Archief, alsmede verschillende zegelprojecten. Deze lovenswaardige initiatieven kennen grote onderlinge verschillen in bereik (periode, materiaal, thema) en doelgroep. Een gemeenschappelijke noemer is moeilijk aan te wijzen, of het zou moeten zijn dat zij alle een uiting zijn van de wens van archivarissen om hun verantwoordelijkheid ten aanzien van de oudere archiefbestanden te nemen. Is het niet vreemd dat het aantal initiatieven, zeven jaar na de lancering van Cartago, nog zo gering is en de omvang van de nu ontsloten bronnen (buiten Cartago en de zegelprojecten) nog zo beperkt is, zeker in vergelijking met de vele oorkondenboeken die het afgelopen decennium bij onze ooster buren tot stand zijn gekomen? Ja, dat is paradoxaal maar wel verklaarbaar. De voorsprong van Duitsland kan mede daaruit verklaard worden dat de democratisering van het archief onderzoek aldaar pas veel later zijn vlucht nam - de zegeningen van de nummer 10 2012 17

Archievenblad | 2012 | | pagina 17