Nieuws uit het veld Wetsvoorstel verruiming Wob Website OnsDNA.nl gelanceerd Crowdsourcing- project 'Missing Links' ook de Tweede Kamer, de Raad van State en semipublieke instellingen worden transparant; openbaarheid wordt de regel, uitzonderingen worden verscherpt; informatie komt sneller en systematisch digitaal beschikbaar, vindbaar met een register, in open standaard en geschikt voor hergebruik. Het voorstel wordt vóór 7 juli ingediend. Na advies van de Raad van State zal de Kamer komend najaar het voorstel behandelen. VIND JOUW HERINNERING IN Op de website www.nieuwewob.nl presenteert Groenlinks een concept initiatiefvoorstel voor een nieuwe Wet op de openbaarheid van bestuur, die de huidige Wob op de schop neemt. Teveel publieke informatie blijft nu geheim of te lang achter slot en grendel. Het voorstel regelt onder andere de volgende punten: toegang tot overheidsinformatie wordt een recht in plaats van een gunst; er komt een onafhankelijke informatiecommissaris die toezicht houdt op openbaarheid, naar inter nationaal voorbeeld; Bron: www.nieuwewob.nl. De website www.onsdna.nl is feestelijk gelanceerd op 11 juni tijdens de KVAN-dagen. De site is een gezamenlijk initiatief van de Nederlandse Archieven om iedereen in Nederland te laten kennismaken met de schat aan historische informatie die ze beheren. De nieuwe website OnsDNA.nl laat zien wat er zoal te doen en te vinden is in archieven en maakt beginnende archiefgebruikers wegwijs. De website bevat basale tips voor archiefonderzoek en een handige archiefkaart waarop je snel kan vinden bij welk archief je moet zijn om een antwoord te vinden op je vragen. OnsDNA.nl brengt dagelijks nieuws over nieuwe aanwinsten, mooie ontdek kingen, handige tools en bevat een agenda met lezingen, tentoonstellingen, cursussen en andere activiteiten van archiefinstellingen in het hele land. De Branchevereniging Archiefinstellingen in Nederland (BRAIN), de initiatiefnemer van OnsDNA.nl, maakt zich sterk voor goede digitale toegankelijkheid van de Nederlandse archieven en hun collecties. De website OnsDNA.nl zal de komende jaren worden uitgebreid met bijvoor beeld online hulpmiddelen en lesmateriaal om oude handschriften te leren lezen of huizenonderzoek te doen. Archief Leiden. Via de online community VeleHanden gaan vrijwilligers records en afbeeldingen koppelen. Al vroeg begon het Regionaal Archief Leiden met het digitaal ontsluiten van de collectie. Het was toen nog niet mogelijk om records direct aan afbeeldingen te koppelen. Daardoor is de collectie nu niet optimaal door zoekbaar. De gebruiker krijgt wel de afbeelding op het scherm, maar moet zelf de precieze passage zoeken. Samen met vrijwilligers wil het RAL daarom de missing links tussen records en afbeeldingen aanbrengen. Als eerste zijn de doop-, trouw- en begraafgegevens van Leiden en omstreken aan de beurt. Daarbij wordt gebruikgemaakt van crowdsourcing, een innovatieve en laagdrempelige manier om via internet samen te werken. VeleHanden is een online platform waar vrijwilligers vanachter hun eigen computer archief stukken toegankelijk maken. In het project Missing Links koppelen zij gegevens en afbeeldingen met elkaar. Geen ingewikkeld invoerproject dus, en speciale computerkennis is dan ook niet vereist. Voor elke koppeling krijgt de vrijwilliger punten. Die kunnen binnenkort in de webwinkel op www. archiefleiden.nl worden ingeruild voor gratis scans uit de collectie, bijvoorbeeld van kaarten uit de atlas Blaeu, aktes, portretten of stadsgezichten. Vele handen zetten zich in het project Missing Links in voor het Regionaal Archief Leiden (foto Jan Lagas, RAL). Op dinsdag 5 juni 2012 opende crowdsourcing-pionier Bob Coret het project Missing Links van het Regionaal nummer 6 201 2 7

Archievenblad | 2012 | | pagina 7