Van de redactie Colofon Indeplaats l&a. V Citaat van de maand In juridische zin gaat indeplaatsstelling over opvolging. Ik treed af als hoofdredacteur. Een geruststellende gedachte is dat René Spork niet als gedachte-experiment, nog minder als taakverwaarlozing, maar uit opvolging in mijn plaats treden wil. Ik durf te stellen dat hij in een omgeving terecht komt die prima op orde is: de redactie, die voor mij onvervangbaar is. Hans Berende hoofdredacteur@archievenblad.nl Een van de betekenissen van indeplaatsstelling is die van vervangbaarheid als gedachte-experiment, met als doel overeen komsten en verschillen tussen twee onderwerpen aan het licht te brengen. Jetze Dijkstra en Henny Groenendijk laten dat zien in hun artikel over 'archief' en 'archeologie': op basis van gelijkwaardigheid van de disciplines tonen zij in welke mate archeologie en archief in elkaars plaats kunnen treden. Er zijn veel verschillen, maar de overeenkomsten zijn volgens de auteurs reden genoeg om meer gezamenlijk op te trekken. Een andere betekenis die met indeplaatsstelling samenhangt, heeft veel meer een dreigende werking van vervangbaarheid, gecombineerd met het gegeven dat het een beter is dan het ander. Het onvoldoende zorgen en beheren van archieven kan leiden tot indeplaatstreding en - voor de archiefstukken zelf - tot indeplaatsstelling. Daarvoor is het noodzakelijk dat de indeplaatssteller de zaken wel goed op orde heeft. Ik vraag me af of alle mogelijke indeplaatstreders voldoende waarborg hebben om bijvoorbeeld digitaal archief op te nemen. "La différance est l'origine et le mouvement actif de toutes les différences." J. Derrida, L'écriture et la différance (1967) 4 2012 nummer 6 Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Gabriëlle Beentjes, Hans Berende (hoofdredacteur), Jac. Biemans, Ineke van den Broek, Joris van Dierendonck (eindredactie), Dick Deuzeman, Ton Dijksterhuis, Caroline de Hart, Caroline Leistra, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork, Floortje Tuinstra, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Luud de Brouwer, Charles Jeurgens, Gerrit Kouwen- hoven, Theo Thomassen, Peter Vlot, Aart Vos. Redactieadres Archievenblad Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Jaarabonnement Nederland 76,50 Buitenland 88,50 Losse nummers 7,80 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: administratie@salesandservices.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz Voerendaal/Stein Coverfoto Koeman, C., Visser, J.C., 'De stadsplattegronden van Jacob van Deventer', Robas BV in samenwerking met Canaletto (Landsmeer 1992). Foto: Maurice Lipsch. ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin september 2012.

Archievenblad | 2012 | | pagina 4