"Ik las het prachtige boek van Robert Putnam Making Democracy Work (1993) en toen was ik verkocht. Hoe kwam de 'democratie' op gang in een stedelijke samenleving vier, vijf eeuwen geleden? Hadden mensen wat te vertellen en hoe probeerden burgers invloed uit te oefenen? En niet te vergeten al die anderen, want veelal behoorde de burger tot de minderheid. In een stad woonden veel vreemdelingen en inwoners die niet in het bezit waren van het burgerrecht. Wat was de rol van sociale instellingen, de ambachtsgilden, de kerk, kortom de middengroepen? Deelde een regentenkliek de lakens uit of hadden een gereformeerde diaken, een schoenmaker of een lintwerkersbaas nog iets in de melk te brokken?" "Geschiedenis laat toch altijd weer zien dat we niet de eersten zijn. De geschiedenis begon niet toen jij in de wieg lag. Het hoort je bescheidener te maken over je rol in het nu." "Je moet elkaar de ruimte gunnen en het erover eens worden dat de gekozen weg een goede is. We hebben afspraken gemaakt over wat Ina deed en wat ik deed, zonder het gevoel te krijgen dat alleen Ina voor het huishouden en de opvoeding opdraaide. Pretparken zaten er niet in, maar wel de ouderwetse speeltuin in Nederhemert, bij ons om de hoek. Mijn dochters Eva en Judith weten wie ik ben, en het is ook mooi meegenomen dat ik weet wie zij zijn. Als je iets naast je werk doet, moet je prioriteiten stellen. Een dissertatie schrijf je veelal alleen. Je maakt alleen een reis, doch ik heb deze vrijwel nooit als een eenzaam avontuur ervaren. Er was altijd water en brood voor onderweg." "Daarmee bedoel ik de stimulerende gesprekken met anderen. Zelden wanhoopte ik of de eindstreep wel gehaald zou worden. Van het begin tot het eind fascineerde mij het onderwerp. Mijn promotor was Maarten Prak, net als Van Deursen een archiefman die mij geweldig stimuleerde. De bezoeken aan Maarten begonnen altijd hetzelfde: hij begon met uitgebreid complimenteren en bedacht vervolgens: 'o ja er is nog wel iets wat ik moet zeggen' en dan kwam er een waslijst(je) met puntjes waar ik toch eens naar moest kijken. Omgekeerd kon ik hem ook wel eens de waarheid zeggen." een eind aan komen en de circa 20 leden van het Genootschap doen hun best om een dagdeel te rapen. Er zijn ook leden in Doetinchem, Utrecht [onder andere Maarten Prak, FT] en Amsterdam. Ik heb er een hekel aan als mensen 'het hep toch geen zin' zeggen. Blijf dan in je bed. Wij leden hopen dat iedereen die zijn huis of werkadres verlaat, even verder kijkt dan zijn neus lang is en de troep die hij ziet opraapt." "Ja, naast dat ik ampikkelateur ben, zit ik in een paar besturen. Ik noem 'Stichting Mikwe, een Joodse erfenis' (www.mikwe.org). Wij willen niet alleen vertellen over de geschiedenis van de verdwenen Joodse gemeenschap in Zaltbommel en omgeving, maar zijn ook volop bezig om mensen te enthousiasmeren voor het project 'Stolpersteine', steentjes van messing in het trottoir voor de huizen van omgebrachte Joodse medeburgers. Stolpersteine zijn struikelstenen: je moet je met je hart en hoofd bukken om ze te kunnen lezen." "Verder ga ik me beter inzetten voor de leesclub 'Door Leeslust Saam Verbonden', waar ik al heel lang lid van ben. Ik ga meer wandelen in de natuur met Ina, mijn vrouw. En het bloed kruipt... Ik heb nog wat onderwerpen die ik wil uitzoeken, dus zal ik nog wel eens in de bronnen duiken en een artikeltje schrijven." Noten EUifliiv bwittm dn kirfi] Promotie aan de Universiteit Utrecht in 2007. advies, maar proberen het historische beeld zo compleet mogelijk te maken." Je promoveerde in 2007 af op 'Burgers, broeders en bazen. Het maatschappelijk middenveld van 's-Hertogenbosch in de zeventiende en achttiende eeuw'. Hoe ben je op dat onderwerp gekomen?3 Je hebt je studie geschiedenis en je promotieonderzoek in al die jaren steeds gecombineerd met een baan en een gezin. Hoe heb je dat aangepakt? Dat klinkt als een goed gereformeerde zin met een diepere betekenis. Hoe bedoel je dat precies? Op je LinkedIn-pagina prijkt een nogal ongebruikelijke nevenfunctie: Management Director en Chief executive bij het Genootschap van Ongediplomeerde en Onbezoldigde Ampikkelateurs. "Ja, dat Genootschap is door mij opgericht. Als je niet wilde leren, en dat wilde ik vroeger niet, kon je altijd nog ampikkelateur worden, werd er gezegd. Dat is een belangrijk beroep want een ampikkelateur ruimt namelijk rotzooi op. Net als overal ligt Zaltbommel bezaaid met plastic flesjes en blikjes. Daar moet Per 1 juli 2012 ga je het stadsarchief verlaten. Heb je al plannen voor daarna? 1 A. Vos e.a. (red.), Geschiedenis van een Brabantse stad. s-Hertogenbosch 1629-1990 (Zwolle/'s-Hertogenbosch 1997). 2 P. Kuijer, s-HertogenboschStad in het Hertogdom Brabant ca. 1185-1629 (Zwolle/'s-Hertogenbosch 2000). 3 A. Vos, Burgers, broeders en bazen. Het maatschappelijk middenveld van s-Hertogenbosch in de zeventiende en achttiende eeuw (Hilversum 2007). Floortje Tuinstra redacteur Archievenblad en vakspecialist Acquisitie en Inventarisatie bij Het Utrechts Archief. nummer 6 2012 45

Archievenblad | 2012 | | pagina 45