En zo ging ik in 1980, het laatste jaar van mijn MO-studie, naar de Archiefschool. Voor de klas zag ik me niet staan. Je bent dan toch teveel gebonden aan de verplichte lesstof. Ik behaalde mijn archiefdiploma (der 2e Klasse) vrijwel gelijk met de akte geschiedenis. Ik vind het fascinerend om een notariële attestatie te lezen, een brief uit de 18e eeuw of een kwitantie waarop staat wat de cipier van de gevangenpoort nodig had om zijn gevangenen te spijzen en te drenken. Je voelt je een reiziger door de tijd." Vertel eens iets over je jaar aan de Archiefschool en je stage bij de Gemeentelijke Archiefdienst in Utrecht. "De Archiefschool vond ik nou niet zo stimulerend. Een uitzondering waren de vakken paleografie en chronologie. Maar waren de lessen chronologie nu onvergetelijk vanwege de leerstof die de heer Downer bracht, zijn door hem uitgevonden parkeerschijf die Grotefend overbodig maakte, of zijn gevreesde hoestbuien? De eeuwige inventaris van Tamineau [modelinventaris voor bedrijfsarchieven, FT] kon me niet boeien, evenmin als de geschiedenis van allerlei overheidsinstellingen. Ik ervoer het dus voornamelijk als een saaie opleiding, maar heb met de medecursisten wel veel gelachen. Ik trof het bijzonder in Utrecht. Ik geloof dat ik studiezaaldienst het aardigste vond. Heel belangrijk voor iedere archiefmedewerker, van hoog tot laag. Zo kom je te weten wat de pot schaft. Een verscheidenheid aan bronnen komt langs en je leert systemen te doorgronden die in elk archief weer anders zijn. Je maakt kennis met onderzoekers en hun vragen, soms mag je meedenken. Een minpunt: genealogen die aan je bureau verhalen komen vertellen over oudtantes uit 1451." "Daarnaast was het lezen van teksten met mijn mede-stagiaire Ida Kemperman - onder de bezielende leiding van Jellie van der Meulen - altijd zeer stimulerend. Omdat ik een onderdeel van het archief van het Utrechtse Studentencorps diende te inventariseren - het archief van het theologisch literarisch gezelschap Secor-Dabar en het archief van de studentenroeivereniging Triton - kwam ik in contact met de lieden van het Janskerkhof. Verwaande kwasten. Voor dat soort types was ik te links en te gereformeerd." Op een van de bureaus van het gemeentearchief kleefde nog jaren na de afronding van je stage een sticker van de PPR. Weet jij daar meer van? "Die R van de sticker PPR is nu door het CDA ingepikt. Die zijn van het radicale midden! Ach, ik was iemand die geheel in de lijn van de Politieke Partij Radicalen China voor de laatste keer waarschuwde. Ik was wel een idealist. Ik herinner mij een anti-Vietnambetoging waar ik in meeliep. Kort daarna brak in Vietnam de vrede uit. Ongetwijfeld het gevolg van die demonstratie. Is die PPR-sticker zonder mijn toestemming verwijderd? Nee toch?" Na je afronding van de stage in Utrecht ben je naar het Stadsarchief 's-Hertogenbosch vertrokken. Was dat een grote overgang? "In Utrecht kon ik helaas niet blijven. Ida werd gemeentearchivaris van Weesp. Zij werd overigens onlangs bij haar afscheid benoemd tot ereburger! Welke archivaris overkomt dat? Ik solliciteerde naar de functie 'sjef studiezaal' van het Bossche stadsarchief. De overgang was inderdaad groot. Nu is Utrecht geen wereldstad en dat weten ze daar. Den Bosch is een stuk kleiner, maar ze geloven echter wel dat de stad heel erg belangrijk is. Maar Den Bosch is echt de provincie, ook in cultureel opzicht. Daar is helemaal niks Telefoon en mobielofoonpost van de PTT op de Fockema Andrealaan in Utrecht. Met medestagiaire Ida Kemperman op de inventarisatiekamer in Utrecht, 1980. mis mee(!), als je het maar weet. Het aantal meters archieven is natuurlijk veel geringer, maar wat er is fascineert. Niet alleen de archieven van vóór 1629 (het jaar dat de stad deel ging uitmaken van de Republiek) maar vooral van daarna. Het archief bevat een geweldige serie stadsrekeningen, archieven van kerkelijke gemeenschappen, sociale instellingen en niet te vergeten de rechterlijke archieven. De Bosschenaar is gek op zijn/haar geschiedenis. Jammer dat het veelal blijft bij het herkauwen van de grootse daden in het verre verleden. Er is zoveel onontgonnen terrein dat veel verder reikt dan Jeroen Bosch." Welke zaken zijn er in de afgelopen dertig jaar bij het Bossche stadsarchief veranderd en in welke daarvan heb je zelf de hand gehad? "In dertig jaar tijd is er heel veel veranderd. Dat is niet overal zo. Ik heb twee jaar geleden veel archieven in het land bezocht voor een klus van de faculteit Geesteswetenschappen van de Utrechtse Universiteit. Dan kom je toch echt nog bakken met beduimelde kaartjes tegen die de catalogus van de bibliotheek vormen. Je kunt alleen maar naar literatuur zoeken wanneer je de Vrienden uitzwaaien met vrouw en dochters, 1989. nummer 6 2012 43

Archievenblad | 2012 | | pagina 43