Agenda Tentoonstellingen Het Den Haag van Isaac Israëls Bijeenkomst 1 juni - 15 augustus 2012 De Bollenstreek in beeld Leiden en de Bollenstreek zijn al eeuwen onlosmakelijk met elkaar verbonden. De Leidse hortus speelde zelfs een hoofdrol in de introductie van de tulpenbol. De bollenteelt heeft het leven en het landschap in de Bollenstreek drastisch veranderd. Met kaarten, affiches, prenten en voorwerpen geeft deze mini-expositie een beeld van dit gebied en de bollenteelt door de eeuwen heen. Maar ook van een groeiend zelfbewustzijn, getuige de bloeiende historische verenigingen en de vele recent verschenen publicaties. Locatie: Regionaal Archief Leiden Info: www.leidenarchief.nl 15 juni - 11 augustus 2012 Turkije in oude kaarten (1570-1800) Hoe keek het Westen de afgelopen eeuwen aan tegen het grote Ottomaanse Rijk? Welke culturele en intellectuele contacten waren er al in de 17e eeuw? In het kader van de viering van 400 jaar diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Turkije organiseert Stadsarchief en Athenaeumbibliotheek (SAB) de expositie 'Turkije in oude kaarten', die kaarten bevat van het Ottomaanse Rijk en stadsgezichten van Istanbul uit de periode 1570-1800. Zeer bijzonder zijn twee 18e-eeuwse gezichten op de streek rond Istanbul en een Arabische kaart van Perzië, die zelden tentoongesteld worden. Het Regionaal Archief Zutphen gaf ze speciaal voor deze expositie in bruikleen. Verrassend is dat de kaarten het tweeledig beeld dat de Nederlanders van de Turken hadden bevestigen. Enerzijds is er bewondering en respect, anderzijds werd 'de Turk' destijds gevreesd als de aartsvijand van de christenen. Locatie: Stadsarchief en Athenaeum bibliotheekDeventer Info: www.sabinfo.nl 15 juni - 26 augustus 2012 Isaac Israëls in Amsterdam Het Stadsarchief Amsterdam heeft deze zomer een bijzondere primeur: voor het eerst is een tentoonstelling georganiseerd rond het Amsterdamse werk van Isaac Israëls (1865-1934), één van Nederlands belangrijkste impressionisten. De werken komen uit de collectie van het Stadsarchief zelf en van diverse andere instellingen, zoals het Rijksmuseum, het Amsterdam Museum, het Groninger Museum, het Haags Gemeentemuseum, Museum Boijmans van Beuningen en het Kröller- Müller Museum. Bijzonder zijn ook de bruiklenen uit particulier bezit, waarvan vele niet eerder tentoongesteld zijn. Locatie: Stadsarchief Amsterdam Info: wwwstadsarchief. amsterdam.nl 30 juni - 23 september 2012 Het Haags Gemeentearchief dook in de eigen collecties en laat naast foto's van prenten en tekeningen van de hand van Isaac Israëls en zijn vader Jozel Israëls ook archiefmateriaal van en rond Israëls zien. Bijzonder zijn bijvoorbeeld de bedank brieven die hij ontving van opdrachtgevers, zijn lidmaatschapskaarten van onder meer Pulchri, de prijzen die hij won en de ridderorde die hij mocht ontvangen. De tentoonstelling geeft een goed beeld van de tijd waarin Israëls leefde. Locatie: Haags Informatie Centrum (atrium stadhuis) Isaac Israëls, 'Spelende kinderen in het Oosterpark', tekening in aquarel, 1895. Op de achtergrond de in 1892 voltooide Muiderkerk (part. coll.). Info: www.denhaag.nl/home/bewoners/ de-gemeente-Den-Haag/Haags-gemeen- tearchief/to/Tentoonstelling-Isaac-Israels- in-Den-Haag.htm 26-28 september 2012 UNESCO Digital Heritage Preservation Conference Van 26 t/m 28 september 2012 organiseert UNESCO de internationale conferentie 'The Memory of the World in the Digital Age: Digitization and Preservation'. De voertaal is Engels. De conferentie zal de belangrijkste kwesties verkennen met betrekking tot het behoud van digitaal documentair erfgoed, om strategieën te ontwikkelen die bijdragen tot een grotere bescherming van digitaal bezit en helpen een implementatie methodiek te definiëren die met name geschikt is voor ontwikkelingslanden. De conferentie zal professionals bijeenbrengen uit verschillende erfgoedsectoren, de overheid, de IT-sector, rechthebbenden en andere belanghebbenden, om het huidige beleid te evalueren en te komen tot praktische aanbevelingen om permanente toegang tot digitaal documentair erfgoed te garanderen. De conferentie zal hopelijk leiden tot: de lancering van specifieke initiatieven met betrekking tot digitale duurzaam heid en het bevorderen van de toegang tot documentair erfgoed door digitali sering; de opwaardering of herziening van het UNESCO-handvest over het behoud van Digitaal Erfgoed; de identificatie van wettelijke kaders die op lange termijn digitale bewaring zouden vergemakkelijken; overeenstemming inzake de bevordering of de ontwikkeling van uitwisselings normen; de omschrijving van de respectieve rollen van professionals, academici, het bedrijfsleven en overheden bij het aanpakken van verschillende problemen en een model voor hun samenwerking. Locatie: Vancouver, British Columbia, Canada. Info: www.unesco.org/new/en/com- munication-and-information/e vents/ calendar-of-events/events-websites/the- memory-of-the-world-in-the-digital-age- digitization-and-preservation/ 40 2012 nummer 6

Archievenblad | 2012 | | pagina 40