Zet de deur van j verder open website Archieven zijn historische vind- en werkplaatsen voor iedereen. Ook voor blinden, slechtzienden en mensen die niet kunnen 'muizen'. De informatieve rijkdom op archiefwebsites kan een stuk toegankelijker, maar voorlopig is er weinig geld. Gelukkig kun je, vandaag nog, zelf iets doen. Verplichte voordelen is de deadline voor alle gemeenten. Minister Donner van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties maakte dit medio 2011 bekend rond de overheidsbrede implementatieagenda voor dienstverlening en e-overheid (i-NUP). 'Verplicht', dat klinkt als een zoveelste maatregel op een overvol bord. Maar een toegankelijke site levert je organisatie veel voordelen op. Een toegankelijke archiefwebsite is beter vindbaar in zoekmachines en werkt in alle browsers (Internet Explorer, Safari, Firefox enzovoorts), op alle platforms (denk aan mobieltjes) en op alle apparaten (je oude pc, maar ook op je nieuwe laptop). De online dienst verlening gaat met sprongen vooruit. Meer mensen kunnen via de website archiefstukken inzien of bestellen en meer bezoekers reageren op fora. Om wie gaat het? bedienen is. Probeer het maar eens uit: kun je op jouw archiefwebsite met de Tab-toets overal bij? Bij elk filmpje, elke link, elk zoekvenster of formulier? Maar het gaat natuurlijk niet alleen om blinden en slechtzienden. Kijk eens rond in je eigen studiezaal met de vraag: wie heeft er baat bij een toegankelijke site? Denk eens aan de volgende onderzoekers: 1. een oudere man, een fervent liefhebber van genealogie. Hij is kleurenblind en heeft sinds kort parkinson; 2. een scholier met dyslexie die een profielwerkstuk geschiedenis moet maken; 3. een onderzoeksjournalist met RSI, die een originele foto van de Rotterdamse haven zoekt. Het grootste deel van de archief onderzoekers is al wat ouder. Bij oudere internetters is de kans groter dat zij slechter zien en online scherpere contrasten nodig hebben. Door een lichamelijke aandoening is het soms moeilijker een muis te bedienen. Voor een blinde bezoeker met een spraakcomputer is een duidelijke structuur van de webpagina belangrijk, maar voor mensen met dyslexie of RSI geldt dat eveneens. Het belangrijkste bovenaan, overbodige informatie eruit. Voor wie is dat eigenlijk niet relevant? Bereid de organisatie voor Margreet van Uffelen I Oi Op het oog lijkt er niets aan de hand. De gemiddelde bezoeker - niet te oud, een goede bril en zeker geen gebroken arm - vindt uiteindelijk wel wat hij of zij zoekt. Maar bezoekers met zware RSI, een braillelezer, mobieltje of iPad kunnen de site vaak slecht lezen. Een gemiddeld archief beperkt daarmee zijn gasten enorm. En door de slechte vindbaarheid in Google loopt de organisatie veel bezoekers mis. Voor elke archiefdienst is online toegankelijkheid verplicht. Eind 2012 tui fpjftjtw "jtfk ij is— 1. ka&iut Qf&ïsLi Ani*n,r Niet: 'Affiche 1945'. Wel: 'Affiche met groot uitroepteken' en 'Meisjes, juist het gewone werk is nodig. Meldt U aan het arbeids bureau' (affiche: Flickr, Gemeentearchief Rotterdam). Als een website toegankelijk is kunnen alle(!) bezoekers die goed gebruiken, dus ook blinden, slechtzienden en doven of slechthorenden. Zij gebruiken misschien vergrotingsapparatuur, een spraakcomputer of braille. De structuur, zoals die van (tussen)koppen op een webpagina, is dan belangrijk. Vetgedrukte of cursieve tekst wordt met meer nadruk voorgelezen dan gewone tekst. Dat kan erg storen. Je kunt dit anders inrichten, met koppen in de juiste grootte (html-tags h1, h2 en verder). Voor hen is het ook belangrijk dat de website volledig via het toetsenbord te Bereid je voor op de (nabije) toekomst, want eind 2012 komt rap naderbij. Voldoet de website dan aan niveau 1, nummer 6 2012 33

Archievenblad | 2012 | | pagina 33