m jj-> Wat betekent dit voor de archiefsector? Leveranciers van uw archiefbeheer systeem, website, genealogiesysteem, beeldbank en andere systemen die u gebruikt, kunnen hun producten op deze architectuur afstemmen, waardoor interoperabiliteitsproblemen tot het verleden behoren. Maar dit betekent ook dat u weer grip krijgt op uw eigen ICT-voorziening. De gemeenschappelijke kaders zorgen ervoor dat de Archief collectie Nederland professioneel en in samenhang beheerd zal worden. Naast de verdere uitwerking is het ook van belang om goede aansluiting te vinden op de Doelarchitectuur voor digitale duurzaamheid van het Rijk. Door de verschillende manieren van ontsluiten van gegevens ook te standaardiseren en op elkaar af te stemmen, is het mogelijk om de eindklant van de overheid, namelijk de burger, een totaal inzicht te geven in archiefstukken van de overheid. Archiefinstellingen zijn zich op dit moment al aan het profileren op het internet, alleen of in samenwerkings verbanden. Een gezamenlijke set van afspraken over de inrichting van ICT Noten 3 NORA-katern, Strategie (2009). 4 GEMMA, Procesarchitectuur 2.0 (2011). Frvrtt ÜIHe0 ArthltflHlw OpilirJ Figuur 3: conceptmodel referentiearchitectuur RHC's. e-Depot. De digitale documenten die duurzaam dienen te worden bewaard (e-Depot) zijn gescheiden van de afgeleiden van deze documenten die voor presentaties worden gebruikt. Dit is gedaan om het e-Depot in te richten voor alle soorten 'documenten' en de functionaliteit hiervan te concentreren op het preserveren van archiefstukken. De Afgeleiden component is opgezet om deze digitale archieven zo goed als mogelijk te kunnen presenteren. Op basis van een beslissingstabel in de Afgeleiden component wordt er wel of niet een afgeleiden gemaakt van een digitaal archiefstuk, en wordt bepaald in welk formaat dit gebeurt. Op technisch vlak betekent dit ook dat er minder hoge technische eisen aan deze database worden gesteld dan aan die van het e-Depot, aangezien er altijd weer opnieuw afgeleiden van de originelen kunnen worden gemaakt. In de toekomst kan de component Afgeleiden wellicht migreren naar een realtime afgeleiden generator, waardoor opslag van de afgeleiden niet meer noodzakelijk is. Uiteraard zijn veel van de zaken die we nu opstellen voor de RHC's ook uitstekend toepasbaar binnen de rest van de archiefsector. De huidige referentiearchitectuur kan verder worden uitgebouwd tot een volwaardige referentiearchitectuur voor de gehele archiefsector. Uiteraard zullen er extra componenten bij moeten komen, zullen zaken als multimediabestanden moeten worden geïntegreerd en zo zijn er nog wel een aantal dingen te noemen. Belangrijk is echter dat 12 van de grotere archiefinstellingen in Nederland deze architectuur omarmen. maakt de mogelijkheden hiervoor alleen maar groter. Openheid van de archieven is gewenst. Het beheren van archieven zal daarbij steeds meer gemeengoed zijn. Archiefinstellingen kunnen echter hun toegevoegde waarde richten op de burger en de locatie-gebondenheid van de instelling. Het afgelopen jaar is er al verschillende malen gepubliceerd over TARA en de wens om te komen tot een gemeenschappelijke open referentie architectuur voor de archiefsector. Wel, wij kunnen u meededelen dat deze referentiearchitectuur geen wens meer is maar inmiddels bestaat. Door als gezamenlijke archiefsector achter deze architectuur te gaan staan en deze samen verder door te ontwikkelen, kunnen we grote stappen maken bij het duurzaam bewaren van onze archieven, maar ook bij het geïntegreerd en op de burger afgestemd presenteren van al ons gezamenlijk materiaal. 1 Halbe Zijlstra en J.P.H. Donner, Archiefvisie (Den Haag 2011). 2 Archiveren vooruitzien. Visie van BRAIN en KVAN op de koers en de inrichting van het archiefwezen (z.p. 2009) 12. 5 NORA, Samenhang en samenwerking binnen de elektronische overheid (2006). Reacties: duurzaamtoegankelijk@gmail. com. Roland Bisscheroux informatiemanager en archiefinspecteur Noord-Hollands Archief en sectieleider sectie Architectuur, Werkgroep Voorbereiding Implementatie e-Depot. Niklas Odding senior Enterprise Architect bij IT-eye. 28 2012 nummer 6

Archievenblad | 2012 | | pagina 28