(Ver)binden! Informatiearchitectuur RHC's: op weg naar een gedeelde referentiearchitectuur In een voorgaand nummer van het Archievenblad heeft Klaartje Pompe een overzicht gegeven van de activiteiten van de Werkgroep Voorbereiding Implementatie e-Depot (WVI). Binnen de WVI is een sectie Architectuur aan de slag om te komen tot een referentiearchitectuur voor de Regionaal Historische Centra (RHC's) en het Nationaal Archief (NA). De aanleiding architectuur, is er een visie van BRAIN en een Archiefvisie van de overheid die vragen om een gezamenlijke informatiearchitectuur. In de Archiefvisie1 wordt onder meer vastgesteld dat de zorg voor archief niet meer na 20 jaar begint maar al op het moment dat de informatie wordt gecreëerd; dat de meeste informatie eerder dan 20 jaar voor iedereen beschikbaar kan zijn; en dat burgers gemakkelijk toegang tot die vele informatiebronnen kunnen krijgen. In verband met dit laatste punt wordt gesproken over de 'Archiefcollectie NL'. Door het Nederlandse archiefveld wordt gesteld dat de Archiefcollectie Nederland idealiter drempelloos en integraal via internet benaderd en doorzocht moet kunnen worden.2 De Archiefvisie van de overheid haakt hierop in: "Door een centrale toegang te creëren die bestaande digitale initiatieven bundelt wordt de Archiefcollectie NL zichtbaar en toegankelijk voor de samenleving". Een interoperabiliteitsvraagstuk Kern van het probleem is dat archief instellingen voor uitdagingen staan waar hun informatievoorziening geen antwoord op heeft. Dit geldt voor alle primaire hoofdprocessen: verwerven, beheren en beschikbaar stellen. Aan de verwervingskant is sprake van een digitale revolutie. Steeds meer archief Roland Bisscheroux en Niklas Odding I Het doel is het creëren van een gezamenlijk kader van uitgangspunten, randvoorwaarden en modellen, waarmee de samenwerkende instellingen hun informatievoorziening op elkaar afstemmen en dat de mogelijkheid biedt tot verregaande samenwerking en gemeenschappelijk gebruik van gegevens. De focus hierbij ligt op een gezamenlijke referentie architectuur om aan te kunnen sluiten op het e-Depot. Een functioneel model, waarvan de afzonderlijke archief instellingen zelf de invulling met concrete ICT-oplossingen dienen te verzorgen. Dit model is een eerste stap tot een referentiearchitectuur voor de hele archiefsector. Concrete aanleiding voor de projectarchitectuur is het ontbreken van een RHC-brede architectuurbeschrijving op basis waarvan de RHC's aansluiting kunnen zoeken bij een digitaal depot voorziening. De behoefte aan een uitgewerkt architectuurmodel met impactanalyse kwam voort uit de pilot van het consortium van het NA en de RHC's. Naar aanleiding daarvan heeft informatiearchitectuur een plek gekregen in de voorzetting van die pilot: de WVI. Naast dit beleid om gezamenlijk gebruik te gaan maken van een digitaal depot op basis van een informatie- wordt digitaal aangeboden door zorgdragers, bedrijven en particulieren. Overgedragen archief wordt digitaal opgenomen, ook eerder dan de wettelijke termijn. Dit archief moet raadpleegbaar zijn, zowel voor de geautoriseerde archiefvormer, de belanghebbende en (mits openbaar) de bezoeker. Aan de beherende kant is er de uitdaging van langdurige digitale opslag. (Vervroegd) overgedragen digitale informatie moet duurzaam beheerd worden. Aan de beschikbaar stellingkant ten slotte, is er de behoefte om (informatie over) objecten onafhankelijk van de beheerapplicaties integraal te kunnen doorzoeken en beschikbaar te kunnen stellen. De uitdaging voor de archiefsector die hier geschetst wordt, betreft in informatiekundige termen de 'interoperabiliteit' van archiefinstellingen; "het vermogen van organisaties (en hun processen en systemen) om effectief en efficiënt informatie te delen met hun omgeving". Aan dit vermogen om informatie te delen ontbreekt het de archiefinstellingen. De inzet van ICT is daar onlosmakelijk mee verbonden; ICT maakt een efficiënte uitwisseling en hergebruik van gegevens mogelijk. In de publieke sector is de noodzaak tot interoperabiliteit al eerder onderkend. De Nederlandse Overheid Referentie Architectuur (NORA) bevat nummer 6 2012

Archievenblad | 2012 | | pagina 25