en de Mormonen De Zaak... Afgelopen maand woedde er in archiefkringen een levendige discussie naar aanleiding van het bericht in Trouw dat diverse leden van het Nederlandse Koninklijk Huis na hun overlijden herdoopt zijn in de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, de mormonen. Dat bleef niet onopgemerkt. Beroepscode Maar waar gaat het nu in wezen om? Niet om de vraag of de mormonen scans of films mogen maken van archiefstukken. Dat mogen ze, zoals ieder ander, op grond van artikel 14 van de Archiefwet 1995. Ook niet om de vraag of iemand ze kan tegenhouden bij het herdopen van voorouders of van niet-voorouders (waarbij in dat laatste geval dan wel de regels van de eigen kerk overtreden worden). Het is niet aan de archivaris (integer, objectief en onpartijdig immers) om dat tegen te werken. Daarom is het eventueel aanpassen van artikel 14, zoals sommige archivarissen opperden, ook niet aan de orde. Nee, de kern van de zaak ligt volgens mij bij de vraag of een archiefdienst, een overheidsinstelling, actief moet samenwerken met een kerkgenoot schap. Publiek-private samenwerking wordt door de overheid positief beoordeeld. Ik weet niet of, en zo ja 'Archieven staan ook open voor mormonen', Martin Berendse in Trouw, 22 mei 2012. Fundamenteel bezinnen Ja, de rijksarchieven en hun rechtsopvolgers werken al sinds 1946 samen met de mormonen. Vrijwel alle genealogische bronnen zijn op microfilm gezet. En archivarissen wisten, of hadden kunnen weten als ze het Nederlands Archievenblad van 1969 hadden gelezen, dat de Mormonen doen aan herdopen. Dat leverde toen zelden discussie op. Maar de wereld is veranderd. Beroepsethiek is in de jaren 90 van de 20e eeuw prominent op de agenda gekomen. Digitaliseren van grote hoeveelheden genealogische bronnen, zodat de gebruiker ze snel en overal kan raadplegen, is iets van de 21e eeuw. Sociale media geven de mondige burger een platform voor het uiten van zijn mening. Het is tijd voor de archiefsector om zich eens fundamenteel te bezinnen op de in het verleden gekozen werkwijzen. Of, zoals Piet den Otter het formuleerde: "Het is de vraag of we de samenwerking met de mormonen moeten voortzetten, niet of we de samenwerking moeten aangaan." Yvonne Bos-Rops I Vrijwel direct werden ook de contacten van de mormonen met de archieven onderwerp van gesprek. En dat leidde tot een tiental artikelen in de landelijke dagbladen (vooral in Trouw), aandacht op radio en televisie, schriftelijke vragen aan de staatssecretaris in de Tweede Kamer en een (nog komend) Kamerdebat. Op Archief 2.0 gaven archivarissen een veelvoud aan meningen. 'Kamer tegen archieven: ga niet meer in zee met dopende mormonen', Robin de Wever in Trouw, 18 mei 2012. welke randvoorwaarden er bestaan bij de keuze van de samenwerkings partners. Dat is iets om eens te laten uitzoeken en ligt ook buiten het specifieke archiefveld. Wat voor archivarissen wel speelt, is de vraag hoe deze activiteiten zich verhouden tot de internationaal aanvaarde beroepscode, het professioneel handelen van de archivaris. In de discussie op Archief 2.0 werd maar een keer of twee verwezen naar de beroepscode en wel naar artikel 7: "De archivaris dient de persoonlijke levenssfeer van archiefvormers of van personen die in de archiefbescheiden worden genoemd te respecteren. Dit geldt in het bijzonder ten aanzien van diegenen die geen zeggenschap hebben gehad over het gebruik of de bestemming van het materiaal." Alleen is het de vraag in hoeverre dat hier van toepassing is. Het gaat om openbare archiefstukken (burgerlijke stand, bevolkingsregister en doop-, trouw- en begraafboeken) en de personen die daarin genoemd worden zijn allemaal overleden. Een overledene heeft geen recht op privacy. Het is zeer de vraag of de impact van het herdopen zo opgerekt kan worden dat het valt onder de persoonlijke levenssfeer van de nabestaanden. Wat hier relevant is, is artikel 8 van de code: "De archivaris dient zich te onthouden van elke activiteit die zijn professionele integriteit, objectiviteit en onpartijdigheid zou kunnen schaden." De afweging die een archiefdienst zou moeten maken, is: wat betekent een samenwerking met deze partij voor mijn dienst? De beroepscode geeft, zoals bekend, geen oplossing voor concrete gevallen, maar biedt wel een kader voor de besluitvorming. Een index van De Zaak 2003-2008 is te vinden op: www.kvan.nl/secties/ commissie-beroepscode.php. Yvonne Bos-Rops archivaris bij het Nationaal Archief. 24 2012 nummer 6

Archievenblad | 2012 | | pagina 24