Open! V Architectuur Voor een vijftigtal archivarissen begonnen de KVAN-dagen al op zondagavond met een stadswandeling, een etentje en een archiefquiz. Bert de Vries, op de voet gevolgd door Aike van der Ploeg, won de beker. Als eerste in een traditie die wat hem betreft begonnen mag zijn (foto Jac. Biemans). was ik tevreden met het gebodene." De sessie 'De waarde van open content binnen het erfgoeddomein' van Maarten Brinkerink en Julia Vytopil werd onder andere bezocht door Peter Westerveld (senior medewerker Beheer bij RHC Limburg): "De medewerkers van Beeld en Geluid gaven een goede schets van hun instituut en de - soms tegenstrijdige - belangen die ze moeten dienen. Bij beeld- en geluidscollecties is de waarde van open content wellicht directer zichtbaar dan bij archiefcollecties. Veel archiefdiensten volstaan nog met de presentatie van hun metadata." In de daaropvolgende sessie van Lotte Belice Baltussen, Nikki Timmermans en - wederom - Maarten Brinkerink over het Open Cultuur Data-initiatief, werd bekend gemaakt dat het Nationaal Archief 150.000 objecten open beschik baar stelt voor verrijking en hergebruik. In beide sessies ontstond een discussie over verdienen of niet. Westerveld: "Een interessant discussiepunt vond ik welk scala aan mogelijkheden bestaat tussen 'dicht' en 'open'. In het beroepsveld kiest men hierin verschillende posities, onder meer afhankelijk van de schaalgrootte en de vraag of de politiek wil dat aan het openstellen van data verdiend moet worden of niet." Ellen Fleurbaay van het Stadsarchief Amsterdam bezocht het Open Cultuur Data-initiatief: bij het openstellen van data en content kun je verschillende principes hanteren, "maar het is duidelijk dat er een spanningsveld is tussen open en verdienen. Verdienen niet alleen in materiële zin, maar ook inhoudelijk: what's in it for us? Voor het Stadsarchief Amsterdam is de investering taakstellend: je moet je geld terugverdienen. En dat hoeft niet in strijd te zijn met een open data beleid". Robin Lassche (archiefinspecteur bij Erfgoedcentrum DiEP te Dordrecht) volgde tijdens de dagen vooral Lijn 3 - Open data en Architectuur: "Ik kon merken dat er echt een ontwikkeling gaande is op dit terrein. In vergelijking met een jaar geleden is er veel gebeurd, open data wordt nu echt concreet voor het archiefwezen, al zitten we nog in de pioniersfase. Wat me verder opviel was het enthousiasme waarmee de verschillende lezingen gepresenteerd werden". Over het algemeen zijn geboortes moeizaam, pijnlijk en voorzien van geforceerde blijdschap. Een uitzondering hierop is de geboorte van TARA 0.1: de nieuwe open Toegankelijke Archieven Referentie Architectuur. Met champagne (met en zonder) werd de nieuwste loot aan de architectuurboom de wereld ingetrokken. TARA richt zich op het beschikbaar stellen van archieven en geeft daar principes, architectuurplaten en ook vuistregels voor. De kraamvisite werd uitgedaagd door de boreling. Zij stelde een aantal venijnige vragen om de 'openheid' van deelnemers te bepalen. TARA kon vaststellen dat zij niet voor niets ter wereld was gekomen. Pieter Koenders van het Nationaal Archief was hier ook van overtuigd en was blij dat bij het Nationaal Archief al goed werd geluisterd naar TARA. Ze voldeed aan zijn verwachtingen, al had hij in eerste instantie een jongen verwacht. Hennie Brugman, Mark Lindeman en Willem Melder gingen in een technische sessie in op het OpenSKOS webplatform waarmee kennisstructuren kunnen In met name kleinere sessies was er gelegenheid tot interactie met het publiek (foto Nick Creutzburg). nummer 6 2012 21

Archievenblad | 2012 | | pagina 21