Open! Openbaarheid Open Data Samenzijn Chieuen Presentatie nieuwe webportal www.onsdna.nl (foto Nick Creutzburg). Tjeerd Schiphof lichtte aan een volle, kritische doch betrokken zaal de verschillen toe tussen de oude EU- richtlijn bescherming persoonsgegevens van levende personen en de nieuwe Europese conceptverordening over persoonsgegevens. Het lijkt erop dat de archiefbeherende instellingen meer eigen vrijheid in afweging krijgen, maar het blijft wat onduidelijk op welk soort onderzoek zich dat dan toespitst. Alleen wetenschappelijk of ook breder? De zaal voelde zich hoorbaar ongemakkelijk bij zoveel vrijheid. Wat Jeanine Tieleman (medewerker kwaliteitszorg bij DEN en secretaris van de Werkgroep Auteurs recht, cultureel erfgoed en internet) het meest 'triggerde', was de constatering van Schiphof dat de archiefsector in de consultatierondes voor deze verordening onzichtbaar is gebleven. "Opvallend dat, net als bij auteursrechtenkwesties zoals het richtlijnvoorstel voor verweesde werken, de culturele sector inclusief de archieven de grote afwezige is in de Europese lobby. Het is een structureel probleem en niet iets van vandaag of gisteren." Elise Dijkstra (student Archivistiek A en medewerker catalogiseren metadata en bestandsbeheer bij de Vrije Universiteit Amsterdam) bezocht de sessie 'Een open overheid met een open standaard. De centrale rol van het archief binnen de Zweedse overheid' van Caspar Almalander. Dijkstra: "Het aardige aan deze lezing was dat hij gegeven werd door een Nederlander die pas in Zweden in het archiefwezen is beland. Opmerkelijk vond ik dat ze in Zweden meerdere e-depots hebben. De kleine archieven zaten er niet op te wachten maar zijn toch aan de slag gegaan. Misschien dat uit al die initiatieven uiteindelijk de beste naar voren komt. De succesfactor in Zweden bleek 'samenwerking' te zijn. Verder vond ik de positie van de Zweedse tegenhanger van de VNG opmerkelijk: Almalander noemde deze SKL een olifant in een nauw steegje: eerst niet willen meewerken, dan toch in beweging komen en nu door nieuwe ontwikkelingen verplicht koers te wijzigen, dat valt niet mee. Ik had iets meer informatie over de architectuur verwacht, maar het ging vooral over de organisatie, over de vraag hoe je de mensen mee krijgt. Desondanks was het toch interessant." In 'Grenzeloze Zeeuwen' spraken Leo Hollestelle en Jorien Waanders over het nieuwe www.zeeuwengezocht.nl. Hollestelle vertelde enthousiast en aanstekelijk over nieuwe ontwikkelingen en de publieksvriendelijke werking van de site. De 'open-personendata' worden aan iedereen om niet ter beschikking gesteld. Voor kopieën van akten moet worden betaald. Het Zeeuws Archief heeft de ontwikkelingen (sinds 2007) van 'WieWasWie' niet af willen wachten en is een eigen weg ingeslagen. Koppeling met WieWasWie kan altijd nog. Naast Leo bezong Jorien Waanders de geneugten van MAIS en daar ben je al dan niet vatbaar voor. Mariëtte van der Ent van het Stadsarchief Rotterdam vond de presentatie in elk geval helder, met een goed verhaal over de ontwikkeling vanaf ISIS tot heden. Het Zeeuws Archief heeft duidelijke keuzes gemaakt en het publiek is tevreden. De sessie was "wat weinig interactief, maar je kon goed inbreken als het echt nodig was". Hanneke van Aalst (afdelingshoofd Informatie en Kennis bij het Zeeuws Archief) woonde de sessie van Bob Coret bij. Coret legde uit waarom en hoe hij genealogische diensten gemaakt heeft door gebruik te maken van open data. Van Aalst: "Deze sessie was voor mij een leuke korte inkijk in allerlei mogelijk heden die er nu al zijn om onze dienstverlening nog verder te verbeteren, vaak zonder dat we daarvoor enorme investeringen moeten doen. Ik word altijd heel blij van dit soort presentaties. Veel mensen zijn huiverig voor het openstellen van hun data, maar hier konden ze kennis maken met hergebruik, met wat er allemaal gedaan kan worden met die gegevens, als ze maar gedeeld worden. Dat staat heel dicht bij wat wij aan het doen zijn. De presentatie was tevens een pleidooi voor een soort 'Marktplaats' voor vraag en aanbod van open data. Van tevoren had ik geen speciale verwachtingen over de sessie, ik heb het allemaal maar gewoon op me af laten komen. Achteraf Jeroen van Oss (medewerker archiefinspectie Rotterdam) laafde zich aan het samenzijn met vakgenoten en het terugzien van oud-collega's. Tevreden stelde hij vast dat er heel wat jongeren waren die ook actief participeerden. In het programma sprak vooral de ruime aandacht voor architecturen in het kader van het e-depot hem aan. "Bij volgende studiedagen zou ik echter wel graag meer aandacht zien voor records management in combinatie met e-depot, dus meer de archiefvormerskant. Nu kwam vooral de relatie archiefinstelling-publiek aan bod en bleef de relatie archiefinstelling-archiefvorming onderbelicht." 20 2012 nummer 6

Archievenblad | 2012 | | pagina 20