Open! V Professie Niet alleen in drie sessies maar ook tijdens het SNAAI-ontbijt en tijdens de Algemene Ledenvergadering stond de Professie centraal. Grote zorg zijn de kosten voor tweede studies. Dit geldt voor de master archiefwetenschap en in sommige gevallen ook voor de bachelors. In de sessie 'De archiefopleidingen laten hun gezicht zien' kwam de krachtenbundeling van de gezamenlijke archiefopleidingen in Nederland aan bod. De bundeling is hard nodig, want er valt nog meer te halen uit de opleidingen, aldus Els van den Bent (Reindwardt Academie), Geert-Jan van Bussel (Hogeschool van Amsterdam) en Charles Jeurgens (Universiteit van Amsterdam en Universiteit Leiden). Het plan is om een gezamenlijke onder zoeksagenda op stellen en meer dan nu het geval is de verbinding met het veld te zoeken. Carla le Poole en Ruud Yap, die als studenten juist die binding met de praktijk hadden gezocht, beaamden dit. De zaal spoorde de opleidingen aan om nu eens buiten de eigen kring te zoeken: kijk met een andere bril naar je vak! Ook vond men de ambitie te beperkt: een onderzoeksagenda is al vaker gemaakt. Wat gaat het platform doen om de opleidingen aan te laten sluiten op de moderne praktijk van het archiefwezen? Siegfried Janzing (directeur Streekarchief Midden-Holland) vond dat de archiefopleidingen wel eens Mentorprogramma SNAAI "SNAAI presenteerde op maandag het mentorprogramma en liet tijdens de sessie de aspirant mentoren en mentees aan het woord. Een kijkje buiten het vakgebied, specifiek gericht op de archiefbranche en het verwerven van nieuwe studenten waren punten van discussie. Ook de rol van de onderwijsinstellingen en de KVAN werd besproken. Eenduidig kwam naar voren dat netwerken een belangrijk element in het programma moet zijn. Ben je enthousiast geworden? Via mentorprogramma@kvan.nl kunnen toekomstige mentoren en mentees een informatiepakket aanvragen." "SNAAI levert met haar activiteiten een grote bijdrage aan de opbouw van het netwerk van de young professional. Studenten en directeuren begonnen de tweede dag van de KVAN-dagen op het terras van het Zeeuws Archief met een goed ontbijt en een goed gesprek. Het werd tijdens deze gesprekken duidelijk dat de directeuren vooral behoefte hebben aan jonge mensen met veel kennis op het digitale vlak. Een helder advies!", aldus Bernadine Ypma (bestuurslid SNAAI). buiten de paadjes van het eigen vak mogen treden, omdat er nog teveel wordt gezocht in de eigen kring. Hij zag een open geest bij studenten, die keihard nodig is voor het succesvol laten worden van het platform. In de sessie erna ('Open je hart, verruim je geest: mentorprogramma KVAN') werd duidelijk dat niet alleen de aankomende maar ook de nieuwe archivaris wel wat hulp kan gebruiken. Wat voor hulp dat zou moeten zijn, daar waren de meningen sterk over verdeeld. Het bleek niet zozeer een programma van het bestuur van de KVAN te zijn, maar vooral van SNAAI. Waar SNAAI de nadruk legde op het vormende en opleidende karakter van een mentor, vond de zaal dat de nadruk toch moest liggen op het vergaren van sociaal kapitaal. Een mentor zou zijn of haar mentee wegwijs kunnen maken binnen de archiefsector. Een netwerk opbouwen kost tijd en de mentor zou je een snelle start kunnen geven. Het vormen zit hem in het bijbrengen van de kneepjes van het vak en de sector. Leren rijden doe je ook pas na het behalen van je rijbewijs. Ook werd er hardop nagedacht over het openstellen van het programma voor niet-archivarissen. Het thema ten spijt: promotie is iets anders dan een mentoraat. Een beetje geslotenheid kan geen kwaad. Chido Houbraken (zelfstandig archief- en informatie adviseur) vond het goed dat de sessie zo interactief was, maar wijst erop dat SNAAI de steun moet krijgen van de instellingen. Een mentoraat kost tijd en dus geld. Een duidelijke aansluiting met de praktijk is Christian van der Ven wel toevertrouwd. In zijn sessie stond de vraag centraal hoe je niet alleen archieven maar ook je archivarissen online krijgt. Van der Ven vertelde over een project bij het BHIC om dit te realiseren, en zorgde ervoor dat de deelnemers hun ervaringen ook deelden. Theo Schers (medewerker Erfgoedcluster/ Gemeentearchief Weert) viel het enthousiasme van de spreker en de mensen in de organisatie op. Ze onderkennen problemen en zijn niet bang voor onzekerheden. "Het mooiste vind ik dat Christian zei, dat wanneer hij de organisatie verlaat, de achterblijvers doorgaan met deze manier van werken en denken. Het verhaal bevestigde ook de noodzaak, beter 'de wil', om keuzes te maken." archiefvormer. Nu was dat eens andersom." De KVAN-dagen 2012 werden door circa 350 deelnemers bezocht (foto Nick Creutzburg). nummer 6 2012 19

Archievenblad | 2012 | | pagina 19