Open! verzorgde een meditatie over gepassioneerde mensen aan de hand van - hoofdzakelijk barokke - muziek stukken. Het is al jaren vijf voor twaalf in de archiefwereld. Kruijswijk reikte de deelnemers aan wat er voor goede dingen gebeuren. Ze pleitte niet voor een open houding, ze maande betrokkenen niet tot samenwerking. Ze bracht door haar sessie een open sfeer en rust. Het zorgde ervoor dat het applaus - een gebruik na elke sessie - aarzelend tot stand kwam. Het geklap was een prima afbakening om daarna de drukte weer in te gaan. Hanneke Masselink-Duits (medewerkster beheer en dienstverlening bij het Streekarchief Gooi en Vechtstreek) was bij de presentatie van Anja Tollenaar over het Centraal Register Vormgevings- archieven (www.crva.nl) van Premsela en het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie (RKD). Hanneke is blij te horen over dit initiatief. "Het kan ons en archiefvormers een hoop tijd schelen bij het nagaan of zich ergens al een vergelijkbaar archief bevindt. Fijn dat het register zich niet alleen op onderzoekers richt maar juist ook is bedoeld als kennisbank voor de archiefbeheerders en archiefvormers zelf." Ook de praktijkvoorbeelden vond Hanneke nuttig en leerzaam. Ze was blij verrast weer eens een sessie mee te maken die als doel had de kennis van de archiefbeheerder op een bepaald gebied te vergroten. "Het gaat vaak vooral over de voorkant en de relatie met de gebruiker en minder over de achterkant en de relatie met de De archivaris anno 2012: digitalisering zit verweven in het DNA (foto's Jac. Biemans). die aandacht er is en komt, middels een gebruikersonderzoek, zodat niet alleen het beheer en de beschikbaarstelling geregeld zijn, maar dat APE ook aansluit bij de wensen en eisen van gebruikers. Walther Ph. Hasselo (projectleider digitalisering bij het Regionaal Archief Leiden) woonde de sessie 'Naar een e-Depot dat staat als een huis, open waar gevraagd en gesloten waar noodzakelijk' van Hanneke van Aalst en Klaartje Pompe bij. Hasselo: "Door deze sessie realiseerde ik me dat we bij het Regionaal Archief Leiden een probleem hebben dat ook door anderen wordt ervaren en gedeeld. Dat is het begin van de oplossing. Als ik eerlijk ben, was ik vooraf sceptisch gestemd over het verloop van het proces van de ontwikkeling van het nationale e-Depot als vooral een aangelegenheid van het Nationaal Archief en de RHC's. Nu heb ik meer vertrouwen gekregen dat er door de betrokkenen ook gekeken wordt naar de belangen van de gemeenten en waterschappen, Het was ook een bevestiging van datgene wat je eigenlijk al weet, met als voornaamste bood schap: ga aan de slag, ga niet in een hoekje zitten afwachten. Ik was wel blij dat deze sessie interactief was, met ook input van de deelnemers zelf. We waren met velen, misschien gaat er nu wat gebeuren?". Van een heel andere orde was de inspiratiesessie van dinsdagmiddag. Marianne Kruijswijk hield geen echt betoog, trok zeker geen conclusies en legde niet de nadruk op wat niet goed gaat, wat beter kan en moet. Ze inhoud van het Archives Portal Europe (APE) uit (zie ook Archievenblad 2012, nr. 4). APE biedt de archiefwereld de mogelijkheid het digitale bereik van de content te vergroten. Dat kan op het hoogste niveau, namelijk Europees, maar juist ook heel lokaal of thematisch. De vragen die opkwamen tijdens de discussie gingen niet zozeer over de werking of de aanleiding van APE, maar vooral hoe individuele instellingen zich kunnen aansluiten. De Bruin maakte, samen met Wim van Dongen uit de zaal (betrokken bij APE, technisch expert), duidelijk dat je niet alles opnieuw hoeft te beschrijven. Je moet aan de standaarden voldoen, je moet wat tijd vrijmaken om het te realiseren en je moet je bij het Nationaal Archief aanmelden. Verder kost het niets. Na de sessie sprak Elly Touwen-Bouwsma (NIOD, directeur Collecties Diensten) Wim van Dongen aan. Ze juichte APE toe maar vroeg zich ook af of er in het project voldoende aandacht is voor de gebruikerskant. Van Dongen gaf aan dat Stine Jensen, een van de keynote speaker (foto Nick Creutzburg).

Archievenblad | 2012 | | pagina 18