Component 5: De rol van particuliere collectievormers Archiefzorg Voor de bewaring van archieven van particulieren, bedrijven, verenigingen et cetera, geldt dat de archiefdiensten van de overheid deze graag opnemen als die in hun collectie passen en een aanvulling vormen op overheids archieven. Daarnaast bestaan een groot aantal categorale diensten, zoals het IISG en het NIOD, die graag archieven opnemen. Zij zijn vrij in het toepassen van de overheidsselectiemethoden. Een aangeboden archief wordt vaak geheel opgenomen, tenzij de stukken niet bruikbaar zijn bij het realiseren van de doelstelling van de dienst. Uiteraard zijn er ook bij talloze particulieren, historische verenigingen en dorpsarchieven collecties opgebouwd. De archiefwetgeving geldt niet voor particuliere- en bedrijfsarchieven, al heeft de beroepsvereniging voor bedrijfsarchivarissen wel eigen selectielijsten ontwikkeld om de gegevensstroom in de bedrijven goed te reguleren. In tegenstelling tot de overheid zijn deze niet dwingend. Als gevolg van de groei van de archief collecties bij de overheid en de gewenste samenhang met het verzamelbeleid van categorale diensten en particulieren, is binnen het archiefwezen een discussie gaande over een betere afstemming bij selectie en de vorming van een Archiefcollectie.NL, een samenhangende collectie archieven van overheden en particuliere organisaties. Component 6: Ontzamelen Archiefzorg Component 7: Het toezicht en een stimulerende rol Archiefzorg De archiefwetgeving kent een fijnmazig stelsel van toezicht op de zorg en het dagelijks beheer van de archieven. Voor het Rijk voert de erfgoedinspectie het toezicht op de archiefzorg door de rijksorganen, in samenhang met het toezicht op de collecties van rijksmusea en andere instellingen, op de monumenten en op de archeologie. Voor het toezicht op de archiefzorg bij de gemeenten, waterschappen en de beheersaspecten bij de provincies is namens de colleges van Gedeputeerde Staten de provinciale archiefinspecteur aangesteld. Bij gemeenten is de gemeentearchivaris belast met het intern toezicht op het dagelijks archiefbeheer van zijn organisatie maar als die ontbreekt, zoals bij de kleinere noordelijke gemeenten, voert de provinciale inspecteur ook het beheerstoezicht uit. Provincies voeren, afhankelijk van de financiële middelen, een actief beleid gericht op het versterken van de professionaliteit van de gemeentelijke archieven door aanstelling van een archivaris en vergroting van het publieksbereik. In het kader van het nieuwe Inter Bestuurlijke Toezicht vanaf 2013, zal het provinciaal archieftoezicht generiek en integraal samen gaan werken met de toezichtfuncties Milieu en Ruimtelijke Ordening en zal het interne toezicht bij gemeenten worden versterkt. Particuliere verzamelaars hebben in de archeologie altijd een essentiële rol gespeeld. Zij attenderen vaak op omstandigheden die direct ingrijpen van professionals nodig maken. Amateurarcheologen heten niet voor niets 'de ogen en oren van de archeologie'. De innige samenwerking behelst meer dan het aanleveren van gegevens. Naarmate de depots verder professionaliseren, stijgt ook het aantal overdrachten van particuliere collecties. Die bestaan overwegend uit oppervlaktevondsten. Landbouwmechanisatie en ontwikkelingen in de metaaldetectie Overzicht studiezaal RHC Groninger Archieven (foto Marij Kloosterhof). hebben hun weerslag op de samen stelling van zulke verzamelingen en het is van belang dat de sterk op de materiële cultuur gerichte archeologie zulke trends vastlegt. Een belangrijke voorwaarde voor collectieoverdracht is een goede vindplaatsregistratie. Bij de archiefzorg is door de hierboven beschreven en met veel trial en error opgebouwde selectiepraktijk een tot nu toe beheersbare hoeveelheid archieven overgebracht naar archiefbewaarplaatsen. Er is geen ervaring met een ontzamel- beleid. Het is een gulden regel dat archiefstukken van de overheid niet worden verkocht of weggegeven. Anderzijds worden door de overheid ook geen archieven of archiefstukken gekocht, tenzij deze eerder werden gestolen uit overheidsdepots. In de archeologie is ontzamelen een relatief nieuw begrip. De keuzes in het veld zijn al aan de orde geweest. Depots zijn ook doende hun oude bestanden te ordenen op representativiteit en blijvende beschikbaarheid voor onderzoek. Dit geldt voor grote materiaalvolumes (aardewerk, vuursteen) in sterkere mate dan voor minder volumineuze vondstcategorieën als edelmetaal. Is de documentatie van laag niveau, dan kan het materiaal een andere functie krijgen (als demonstratie materiaal) of volgt destructie. Ontzamelen is in de archeologie echter nog een taboe vanwege de breed gevoelde vrees unieke stukken te verliezen. Naarmate de factoren ruimtebeslag, bewerkingskosten en beheerskosten meer aandacht opeisen, zal ook het ontzamelen een gevestigd begrip worden in de archeologische archivering. Provincies hebben in het nieuwe archeologiebestel het primaat van de archivering gekregen. Ze zijn eigenaar van de in hun gebied opgegraven vondsten. Bestaande gemeentelijke depots moeten erkenning aanvragen en nummer 6 2012 15

Archievenblad | 2012 | | pagina 15