Archeologie en Archiefzorg: een twee-eiige tweeling In deze bijdrage vergelijken Jetze Dijkstra en Henny Groenendijk de wettelijke grondslagen, de functies, ordeningsprincipes en het beheer van archeologie en archiefzorg met elkaar. Op zeven onderdelen laten zij de verschillen en overeenkomsten zien. Groenendijk en Dijkstra willen meer toenadering zien tussen beide vakgebieden, met als doel bewustzijn te kweken bij vakgenoten voor de gezamenlijke opdracht van de archiefvorming. menselijke activiteiten dan de archiefbronnen die eerst op schrift moeten zijn gesteld. Toch zijn er meer overeenkomsten tussen beide vakgebieden dan het gescheiden optrekken doet vermoeden. In onderstaande zeven componenten worden de overeenkomsten bekeken en de verschillen verklaard. De opvatting dat archieven veilig beheerd moeten worden in de context waarin ze ontstaan, gaat voor beide vakgebieden op. Maar de uitwerking is geheel verschillend. Component 1: Wettelijke grondslagen Archiefzorg De archiefzorg bij de overheid kent een lange traditie van wettelijke verankering van het vormen, veilig beheren en openbaar ter beschikking stellen van archieven. Een kernartikel in de huidige Archiefwet (1995) is artikel 3: "De overheidsorganen zijn verplicht de onder hen berustende archief bescheiden in goede, geordende en toegankelijke staat te brengen en te bewaren, alsmede zorg te dragen voor vernietiging van de daarvoor in aanmerking komende archiefbescheiden." Dit artikel vormt de grondslag voor de vorming, de selectie en vernietiging en vervolgens het beheer van archief bescheiden van overheden. Alle stukken die bij een overheidsdienst worden ontvangen of opgemaakt moeten in goede geordende staat worden bewaard, waarbij tevens wordt vastgesteld of ze permanent te bewaren zijn of, eventueel na een vastgestelde termijn, worden vernietigd. Dit geldt voor alle archiefstukken, zowel analoog als digitaal en óók als het kaarten, tekeningen of foto's betreft. Het Archiefbesluit 1995 legt de wettelijke basis voor de selectiepraktijk van archiefstukken en de opstelling van selectielijsten. Voorts zijn er ministeriële regelingen. De laatste versie van een reeks voorschriften voor duurzaamheid van archiefpapier en andere dragers, waaronder digitale dragers, voor geordende en toegankelijke staat en voor de bouw en inrichting van archiefbewaarplaatsen en -ruimten, Jetze Dijkstra en Henny Groenendijk VV -■ I m a M mTIé- -- t Koeman, C., Visser, J.C., 'De stadsplattegronden van Jacob van Deventer'; Robas BV in samen werking met Canaletto (Landsmeer 1992). Foto: Maurice Lipsch. Archeologie en archiefzorg houden zich bezig met het veiligstellen, duiden en presenteren van de nalatenschap van mensen. De verschillen tussen beide vakgebieden lijken op het eerste gezicht groot. De archeologie omvat een veel langere periode dan die waarvan schriftelijke archiefbronnen zijn bewaard; archiefbronnen zijn direct beschikbaar terwijl de archeologische bronnen merendeels onder het maaiveld schuilen; archeologische bronnen vloeien rijkelijk maar vergen een ander soort interpretatie en ze presenteren een breder palet van Charter in boekvorm met uitspraak in de geschillen tussen de Stad en de Ommelanden, 1640 (RHC Groninger Archieven: Ommelander Archieven, toegangsnr. 2, inv.nr. 848). nummer 6 2012 11

Archievenblad | 2012 | | pagina 11