Nieuws uit het veld Archievenblad online! Interbestuurlijk toezicht gaat uit van vertrouwen Alle mensen lijn met de groeidoelstelling van BECIS en is een welkome aanvulling op het portfolio. DIOR Opleidingen betreft een A-merk, en onderscheidt zich onder meer door de accreditatie van de opleiding en de modulaire opbouw. Voor de didac tische ondersteuning en expertise blijft DIOR gelieerd aan Stichting IVIO". De groep van 30 freelance docenten zal verder worden uitgebreid en ook het Trainee Programma van BECIS zal gebruik gaan maken van de diensten van DIOR Opleidingen. Eindelijk is het zo ver! Het Archievenblad is online te raadplegen via www.kvan. courant.nu. De jaargangen van het Nederlandsch Archievenblad, na 1996 Archievenblad, en 15 jaargangen Nieuws VAN Archieven (1982-1996) zijn gedigitaliseerd en te doorzoeken via deze website. De index is nog niet helemaal af, maar het is al wel mogelijk de artikelen full text te doorzoeken. Per 1 oktober 2012 treedt de Wet revitalisering generiek toezicht in werking. Met deze wet wordt het interbestuurlijk toezicht op de provincies en gemeenten vereenvoudigd. Het interbestuurlijk toezicht wordt in beginsel belegd bij de bestuurslaag die een niveau hoger ligt. Dit betekent dat het provinciebestuur toezicht houdt op de gemeente en dat het Rijk toezicht houdt op de provincie. Zo worden de provincies op het gebied van omgevings vraagstukken de toezichthouder op gemeenten en treedt de rijksinspectie terug. In gevallen waar de provincie geen taak en expertise heeft, blijft het toezicht op de gemeente bij het Rijk. Hierbij gaat het vooral om de naar gemeenten gedecentraliseerde taken in het sociale domein. Het in een reeks wetten opgenomen specifieke toezicht - zoals het vereiste van goedkeuring vooraf - komt te vervallen. Dat drukt het vertrouwen uit in de wijze waarop decentrale overheden hun taken uitvoeren. Ingrijpen in het kader van interbestuurlijk toezicht is alleen nog maar aan de orde als een gemeente of provincie in strijd handelt met het recht of het algemeen belang, of als medebewindstaken niet of niet naar behoren worden uitgevoerd. Voor dat ingrijpen kunnen slechts de generieke instrumenten 'indeplaatsstelling bij taakverwaarlozing' en 'schorsing en vernietiging' worden gebruikt. Bij indeplaatsstelling neemt de naasthogere overheid de taken over. Bij schorsing en vernietiging wordt een besluit ongedaan gemaakt. Ten behoeve van de invoering van het herziene toezicht bij de diverse overheden in de praktijk is door het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties een informatiepunt geopend. Deze is te bereiken via postbus.ibt@minbzk.nl. De volledige tekst van het wetsvoorstel is te vinden op: https://zoek.officielebekendmakingen. nl/stb-2012-233.html Eind juli neemt dr. Bert Lever vanwege zijn pensionering afscheid als directeur van het Centraal Bureau voor Genealogie. 10 2012 nummer 6

Archievenblad | 2012 | | pagina 10